W Stalowej Woli

Są pieniądze na zagospodarowanie błoni, skarpy i parku

Są pieniądze na zagospodarowanie błoni, skarpy i parku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Stalowej Woli 10 mln zł dofinansowania na rewitalizację błoni nadsańskich, skarpy i parku na os. Charzewice. Miasto już ogłosiło przetarg na wykonania prac budowlanych na błoniach oraz na rewitalizację terenów wzdłuż os. Skarpa.

– Na 101 miast z całej Polski Stalowa Wola znalazła się na 5. miejscu, otrzymując drugie co do wielkości dofinansowanie w skali całego kraju. Jesteśmy jedynym miastem na Podkarpaciu, które otrzymało środki z tego projektu. NFOŚiGW przyznał dofinansowanie tylko dla 8 miast w Polsce z listy 101 ubiegających się o środki – informuje prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak zaznacza prezydent do jesieni przyszłego roku planowane jest zakończenie wszystkich prac, które zamienią błonia w Zielone Ogrody Stalowej Woli, a skarpa nad ul. Działkową stanie się miejscem wypoczynku i zabawy dla najmłodszych, a jednocześnie stworzy piękny wizerunek miasta, widoczny z przyszłej obwodnicy. Natomiast w parku podworskim zaniedbana zieleń zostanie poddana profesjonalnym zabiegom arborystycznym.

Jeśli chodzi o prace, które mają zostać wykonane na błonach, to zakres jest szeroki. Planowana jest wycinka drzew wraz z usunięciem systemu korzeniowego, prace arborystyczne i agrotechniczne  oraz oczyszczenie terenu z zakrzewień. Cały ten teren zostanie wyrównany. Następnie zostaną wybudowane ścieżki piesze oraz pieszo-rowerowych o nawierzchni żwirowej i asfaltowej. Będzie też plaża z piasku oraz drewniany taras z leżakami.
W planach jest też budowa dwóch boisk. Jedno ma być trawiaste z całym wyposażeniem, a drugie wielofunkcyjnego plażowe. Będą również dwa place zabaw dla dzieci młodszych i starszych.
Powstaną także ścieżki zdrowia – biegowa i do nordic walking wraz z urządzeniami do ćwiczeń, terenowa siłownia, a także ścieżka edukacyjna.

Będą także altany wykonane z kontenerów morskich, a także drobna architektura jak m.in. ławki, kosze na śmieci, budki lęgowe, hotele dla owadów, tablice informacyjne.
Zostaną wykonane trawniki, łąki kwiatowe, a  także posadzone nowe drzewa i krzewy.

Natomiast jeśli chodzi o skarpę, to zakres planowanych prac zakłada usunięcie drzew i krzewów oraz systemów korzeniowych kolidujących z nowym ukształtowaniem terenu oraz stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Teren ten ma być formowany i profilowany, a także zabezpieczony przed osuwaniem. Powstaną tam platformy i punkty widokowe, altany w których będzie można usiąść, a także plac zabaw, a także inne drobne elementy jak m.in. ławki, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, stojaki rowerowe, tablice informacyjne, budki dla ptaków.
W tym miejscu będą także trawniki, nowe nasadzenia drzew, krzewów oraz pnączy. Zostaną wybudowane także ścieżki dla pieszych i rowerzystów.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021