W Stalowej Woli

Są pierwsze eksmisje w mieście

Są pierwsze eksmisje w mieście

W Stalowej Woli nie będą budowane bloki socjalne dla najbardziej uciążliwych lokatorów. Bowiem ci, zostaną przeniesieni do schroniska dla bezdomnych.

W mieście nie ma takich lokali, do których mogliby być eksmitowani ci, którzy nie potrafią przestrzegać ogólnie obowiązujących zasad funkcjonowania w społeczeństwie. I to jest problem dla miasta. Prezydent Lucjusz Nadbereżny jest przeciwny budowie bloków socjalnych.

– Ja nie wybuduję za 1,5 czy za 2 mln zł nowego bloku eksmisyjnego, który dostaliby w nagrodę właśnie ci, najbardziej uciążliwi. Od pierwszego dnia budynek ten byłby poddany próbom dewastacji – mówi prezydent. Podał przykład jednego z miast w Polsce, które wybudowało obiekty socjalne i te od razu zostały zdemolowane.

Zaznacza, że jest bardzo wiele uczciwych rodzin, które są objęte programem wsparcia socjalnego, które nawet mimo trudnych warunków zdrowotnych finansowych, płacą regularnie czynsze socjalne. – Ale jest niestety grupa cwaniaków, którzy zadłużają mieszkania, niszczą je, a do tego jeszcze, są bardzo uciążliwi dla swoich sąsiadów. Tworzą, muszę użyć tego słowa, meliny w naszych blokach socjalnych, które często funkcjonują w sąsiedztwie z mieszkaniami komunalnymi wykupionymi na własność. To jest nasz główny problem. Stworzenie miejsca do eksmisji takich osób – mówi kategorycznie Nadbereżny.

Dlatego na razie jedynym rozwiązaniem jest eksmisja najbardziej uciążliwych osób do schroniska brata Alberta przy ul. Jaśminowej w Stalowej Woli. Jednakże placówka ta boryka się z brakiem miejsc, szczególnie w okresie zimowym. Od lat są starania by schronisko zostało rozbudowane. Miasto przygotowuje się do tej inwestycji, jest szansa, że otrzyma na ten cel dofinansowanie unijne.

– To jest bardzo czysta i uczciwa propozycja dla tych osób. Miasto daje im możliwość zamieszkiwania w schronisku, gdzie mają ciepły posiłek i inne wsparcie. Jednakże obowiązuje jedna podstawowa zasada, osoba, która tam przebywa musi być trzeźwa. Oczywiście wszystkie formy dewastacji, przemocy są od razu zgłaszane na policję. Będzie to forma pewnego dopilnowania tych osób – mówi Nadbereżny.

Obecnie trwają już pierwsze procesy eksmisyjne w stosunku do 4 osób, mają trafić one właśnie do schroniska. Ta liczba wynika z możliwości przyjęcia nowych mieszkańców do tej placówki.

– Jesteśmy bezwzględni jeśli chodzi o osoby, które nie płacą za mieszkanie, demolują je i są bardzo uciążliwe, jeśli chodzi o funkcjonowanie w społeczeństwie danego bloku, a nawet osiedla – dodaje Rafał Weber, przewodniczący Rady Miasta.

Warto jeszcze wspomnieć, że lista oczekujących na otrzymanie mieszkania komunalnego czy socjalnego liczy około 150 osób. Prezydent zaznacza, że do niego, jak i do radnych, co tydzień przychodzą zdesperowane osoby i pytają o możliwość otrzymania mieszkania.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021