kultura i rozrywka

Poetycki trójgłos w MBP

Poetycki trójgłos w MBP

We wtorkowy wieczór 30 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza przy ul. Popiełuszki 10 odbył się wspólny wieczór autorski trzech poetek – Elżbiety Ferlejko, Agaty Linek i Izabeli Zubko.

Okazją do spotkania było niedzielne rozstrzygnięcie III Konkursu Poezji Religijnej dla dzieci i młodzieży “Moje drogi do Boga”, którego wszystkie trzy poetki sa jurorkami. Konkurs organizowany jest przez parafię pw. Trójcy Przenajświętszej.Jego pomysłodawcą jest przewodnicząca jury, pochodząca z Warszawy Izabela Zubko, która blisko współpracuje z proboszczem przycmentarnej parafii, ks. Mieczysławem Kuclem. Znajomość z Agatą Linek, z którą wspólnie studiowała naStudium Literacko-Artystycznym w Krakowie sprawiła, że poetki zorganizowały konkurs dla dzieci. Trzecim jurorem przez dwie pierwsze edycje był Kazimierz Linda, a w tym roku zastąpiła go Elżbieta Ferlejko.

Przybyłych sympatyków poezji tradycyjnie przywitała dyrektor gościnnej biblioteki, Ewa Biały, która m.in. przedstawiła autorkę kończącej się wystawy – Elżbietę Lipską. Dalszą część wieczoru poprowadziła Beata Sudoł-Kochan. Bohaterki spotkania podzieliły swoją twórczość na pięć sfer tematycznych: miłość, wiara, śmierć, przyroda i sztuka. Poetki kolejno czytały swoje wiersze. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać utworów w tych samych tematach, a pisanych zupełnie inaczej, bo poetyka każdej autorki jest odmienna.

Oprawę muzyczną wieczoru zapewniła uczennica Renaty Rudkowskiej, skrzypaczka Maria Chmielowiec przy akompaniamencie Elżbiety Mazurkiewicz z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego.
Elżbieta Ferlejko urodziła się w 1967 r. we Frampolu. Pracuje w MBP w Stalowej Woli. Swoje rozmyślania zapisuje od lat szkolnych w formie wierszy. Debiutowała na łamach stalowowolskiej „Sztafety”. Publikowała również w „Nadwisłoczu”, „Głosie Tyczyna”, „Krynicy” (kwartalnik mniejszości polskiej na Ukrainie). Jej wiersze były publikowane są w cyklicznie wydawanych „Dorocznych Spotkaniach Poetów” oraz „Spojrzeniach 4”, „Spojrzeniach 5” i „Spojrzeniach 6”. W 2016 r. wydała tomik „Jestem spod róży – Jestem z podróży”, który otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Stalowa Wola “Gałązka Sosny” w kat. Debiut Artystyczny.

Agata Linek urodziła się w 1986 r. w Stalowej Woli. Poetka, prozatorka, animatorka kultury, redaktorka tomików, recenzentka poezji, a obecnie dziennikarka. Opiekun Poezji na portalu literackim Artefakty. Pomysłodawczyni i administratorka strony „Dzieje się w Stalowej Woli i okolicach”. Wychowanica Warsztatach Literackich „Wers”. Członek Związku Literatów Polskich (jako sekretarz Zarządu), Grupy Poetyckiej Feniks oraz SL „Witryna”. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych z zakresu poezji i prozy. Publikowała w prasie regionalnej i ogólnopolskiej, polskich i zagranicznych almanachach poetyckich. Jej wiersze przetłumaczono na język słowacki, angielski i rosyjski oraz publikowano na Słowacji, Ukrainie, w USA, Indii i Australii. Prezentowane były także w PR Rzeszów. Laureatka Nagrody rzeszowskiego ZLP za Najlepszy Literacki Debiut Podkarpacia im. W. i A. Strumskich (2007), Nagrody Kulturalnej Miasta Stalowa Wola “Gałązka Sosny” (2016), Nagrody ZO ZLP w Rzeszowie za całokształt dokonań literackich (2017). Wydała cztery tomy poezji.

Izabela Zubko urodziła się w 1974 r. w Warszawie. Członek Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, grupy literacko-muzycznej „Terra Poetica” oraz Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Jej wiersze zostały przetłumaczone na język ukraiński, litewski, rosyjski, angielski, francuski, telugu i węgierski. Jest obecna w licznych antologiach, w tym również międzynarodowych. Należała do zespołu redakcyjnego dodatku „Myśl Literacka” w tygodniku „Myśl Polska”. Od 2017 r. związana jest z “Metaforą Współczesności”. Współpracuje też z pismem społeczno-kulturalnym „Własnym Głosem” Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Odznaczona srebrną oraz złotą odznaką RSTK, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz uhonorowana statuetką im. Stanisława Moniuszki na Litwie. Autorka 11 pozycji literackich, w tym Tryptyku religijnejgo ze zdjęciami ks. Mieczysława Kucla.

0U6A1467

0U6A1461

0U6A1447

0U6A1441

Amelia Chodorek (fot. R. Jarnicki)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl5 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020

Dziś 1 czerwca Dzień Dziecka

stw24.pl1 czerwca 2020

Place zabaw i siłownie na powietrzu otwarte od jutra

stw24.pl29 maja 2020

Utrudnienia na drodze gminnej Przyszów …

stw24.pl29 maja 2020

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w sieci

stw24.pl29 maja 2020
mbp

Zarezerwuj książkę przez katalog online

stw24.pl28 maja 2020