W Stalowej Woli

Sami się wybierali, sami się nagrodzili?

Sami się wybierali, sami się nagrodzili?

Ogłoszono wyniki dorocznego konkursu architektonicznego w powiecie stalowowolskim. Na pewno konkurs to inicjatywa ciekawa i potrzebna. Jednak jego tegoroczne rozstrzygnięcie budzi wątpliwości i wymusza zgryźliwe uwagi. Jak wiadomo albo jak powszechnie nie wiadomo, selekcji i oceny budynków zakwalifikowanych do konkursu dokonuje kapituła, którąz kolei powołuje starosta stalowowolski.

Oficjalnie nie wiadomo jakie są kryteria powoływania w skład kapituły, ale po składzie tegorocznej można powiedzieć, że jest to reprezentacja zawodów budowlanych i przedstawicieli poszczególnych gmin. Od razu można mieć zastrzeżenia, że taki skład kapituły nie gwarantuje jej bezstronności. Nie wiemy czy w razie oceny projektu z jakiejś gminy jej przedstawiciel wyłącza się z kapituły, czy też nie. Z naszych informacji wynika, że nie stosuje się takiej praktyki. Dodatkowo pojawia się problem gdy oceniany jest obiekt w którego projektowaniu lub realizacji brał udział członek kapituły. Z naszych informacji wynika, że również w takich przypadkach taki członek kapituły nie zawiesza swojego udziału w jej pracach.

To rzuca cień na obiektywizm prac kapituły. Ktoś powie, że nie ma o co kopii kruszyć, bo konkurs ma tylko znaczenie prestiżowe, bo nie ma w nim wartościowych nagród, a każdy, jeżeli chce, może porównać nagrodzone budynki z tymi nie nagrodzonymi. My tak zrobiliśmy i doszliśmy do wniosku, że kapituła zakpiła sobie z obiektywizmu i  bezstronności. Oto laureatem pierwszej nagrody w jednej z konkursowych kategorii został budynek, którego projektantem i nadzorującym budowę był członek kapituły Jerzy Drzewi.

I niech ktoś teraz kogokolwiek przekona, że wygrał rzeczywiście najlepszy budynek. Podobnie było w innej kategorii w której dla porównania budynek galerii “Vivo” przegrał z biblioteką w Bojanowie. Przy całej sympatii do Zofii Kruk, reprezentującej gminę Bojanów w kapitule, doceniając równocześnie wysiłek i efekt pracy władz gminy jakim jest budynek biblioteki, nie jest on lepszy czy ładniejszy od budynku “Vivo”. Być może są to obiekty nieporównywalne i ich wspólne oceniane nie miało większego sensu. Można sobie wyobrazić, że w czasie obrad kapituły jej członkowie nie chcieli robić przykrości koleżance i koledze i “dali im wygrać”. Jednak jeżeli tak było, to robienie konkursu traci sens.  Co więcej, przyjmijmy, że nagrodzone budynki rzeczywiście były najlepsze w  swoich kategoriach. No to po co przez działania podważające wiarygodność kapituły, odbierać im autentyczną satysfakcję z bycia najlepszym?

Szkoda, że nie zadbano o takie detale, bo z ciekawej i potrzebnej inicjatywy wychodzi nie fajna zabawa w dodatku w mocno prowincjonalnym stylu.

Grzegorz Poniedzielski

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021