W Stalowej Woli

Samotny ale nie sam – pomoc MOPS

Samotny ale nie sam – pomoc MOPS

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczęli działania w ramach podjętej inicjatywy pn.”Samotny, ale nie sam”. Od 12 grudnia 2016r. odwiedzają osoby samotne, tj. starsze, chore, niepełnosprawne z terenu Stalowej Woli, potrzebujące wsparcia poprzez kontakt, rozmowę, wspólnie spędzony czas. W projekt zaangażowało się 25 pracowników, którzy odwiedzą około 50 osób będących zarówno klientami naszego ośrodka, jak też osoby wskazane przez księży z Parafii Trójcy Przenajświętszej oraz pielęgniarki środowiskowe.

Pracownicy, którzy już nawiązali kontakt z osobami wskazują na bardzo dużą potrzebę wsparcia emocjonalnego tych osób oraz ich ogromną wdzięczność za bezinteresownie poświęcony im czas. W trakcie odwiedzin ludzie dzielą się swoimi radościami i troskami, z chęcią opowiadają o swoim życiu. Cieszy ich to, że ktoś wyciągnął do nich rękę, że o nich pamiętał i ich odwiedził. Często osoby te będąc samotne, ale w dobrej sytuacji materialnej, same nie „wołają” o pomoc i bywają opuszczone przez rodzinę, znajomych czy sąsiadów, doświadczają poczucia osamotnienia.

podarunek-2

Nasze pokolenie jest świadkiem starzenia się społeczeństwa, niestety także coraz większego osłabienia więzi rodzinnych, migracji, w tym zagranicznych dorosłych dzieci, zobojętnienia na los drugiego człowieka. Wszystko to sprawia, że wśród nas są osoby chore, starsze, niepełnosprawne, które również w okresie świątecznym będą same i nie mogą liczyć na stworzenie ciepłej, rodzinnej atmosfery ze strony najbliższych. Dlatego też nawet kilka chwil spędzonych z drugim człowiekiem jest dla nich świętem samym w sobie. Pracownicy podkreślają, że wizyty w domach osób niebędących naszymi klientami pozwalają także na rozeznanie potrzeb osób oraz ich ogólnej sytuacji życiowej. W przypadku, kiedy osoby odwiedzane mają trudności w zabezpieczeniu potrzeb we własnym zakresie pracownicy informują je o możliwości wsparcia z ośrodka, np. w formie usług opiekuńczych w domu, w Dziennym Domu Pomocy przy MOPS, czyli pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

W projekt zaangażowały się także ośrodki wsparcia z terenu Stalowej Woli, które podarowały własnoręcznie zrobione ozdoby świąteczne: stroiki, kartki, ozdobne ciastka. Wsparciem i pomocą wykazały się również stalowowolskie sklepy oraz firma wikliniarska z Rudnika, przekazując produkty spożywcze i koszyki potrzebne do przygotowania świątecznych upominków. Wszystkie odwiedzane osoby mogą liczyć na miły smakowity podarunek, którym zostaną obdarowani przy okazji wizyty.

źródło: MOPS Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021