W Stalowej Woli

Samotny ale nie sam – pomoc MOPS

Samotny ale nie sam – pomoc MOPS

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozpoczęli działania w ramach podjętej inicjatywy pn.”Samotny, ale nie sam”. Od 12 grudnia 2016r. odwiedzają osoby samotne, tj. starsze, chore, niepełnosprawne z terenu Stalowej Woli, potrzebujące wsparcia poprzez kontakt, rozmowę, wspólnie spędzony czas. W projekt zaangażowało się 25 pracowników, którzy odwiedzą około 50 osób będących zarówno klientami naszego ośrodka, jak też osoby wskazane przez księży z Parafii Trójcy Przenajświętszej oraz pielęgniarki środowiskowe.

Pracownicy, którzy już nawiązali kontakt z osobami wskazują na bardzo dużą potrzebę wsparcia emocjonalnego tych osób oraz ich ogromną wdzięczność za bezinteresownie poświęcony im czas. W trakcie odwiedzin ludzie dzielą się swoimi radościami i troskami, z chęcią opowiadają o swoim życiu. Cieszy ich to, że ktoś wyciągnął do nich rękę, że o nich pamiętał i ich odwiedził. Często osoby te będąc samotne, ale w dobrej sytuacji materialnej, same nie „wołają” o pomoc i bywają opuszczone przez rodzinę, znajomych czy sąsiadów, doświadczają poczucia osamotnienia.

podarunek-2

Nasze pokolenie jest świadkiem starzenia się społeczeństwa, niestety także coraz większego osłabienia więzi rodzinnych, migracji, w tym zagranicznych dorosłych dzieci, zobojętnienia na los drugiego człowieka. Wszystko to sprawia, że wśród nas są osoby chore, starsze, niepełnosprawne, które również w okresie świątecznym będą same i nie mogą liczyć na stworzenie ciepłej, rodzinnej atmosfery ze strony najbliższych. Dlatego też nawet kilka chwil spędzonych z drugim człowiekiem jest dla nich świętem samym w sobie. Pracownicy podkreślają, że wizyty w domach osób niebędących naszymi klientami pozwalają także na rozeznanie potrzeb osób oraz ich ogólnej sytuacji życiowej. W przypadku, kiedy osoby odwiedzane mają trudności w zabezpieczeniu potrzeb we własnym zakresie pracownicy informują je o możliwości wsparcia z ośrodka, np. w formie usług opiekuńczych w domu, w Dziennym Domu Pomocy przy MOPS, czyli pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

W projekt zaangażowały się także ośrodki wsparcia z terenu Stalowej Woli, które podarowały własnoręcznie zrobione ozdoby świąteczne: stroiki, kartki, ozdobne ciastka. Wsparciem i pomocą wykazały się również stalowowolskie sklepy oraz firma wikliniarska z Rudnika, przekazując produkty spożywcze i koszyki potrzebne do przygotowania świątecznych upominków. Wszystkie odwiedzane osoby mogą liczyć na miły smakowity podarunek, którym zostaną obdarowani przy okazji wizyty.

źródło: MOPS Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021