kultura i rozrywka

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

Sandomierz położony w sercu Europy Środkowej jest miastem, w którym spotykają się tradycja i nowoczesność, regionalizm wschodu i dynamika zachodu, tworząc niepowtarzalny klimat miejsca dostosowanego do potrzeb współczesnej turystyki. Inicjatywy nadwiślańskiego grodu podążają za koncepcją miasta otwartego i przyjaznego przybyszowi.

Dzięki dziedzictwu kulturowemu, które widoczne jest już przy pierwszym kontakcie z zabytkową przestrzenią architektoniczną miasta, Sandomierz posiada niebywały potencjał wykorzystywany z powodzeniem na wielu płaszczyznach.

Perłą architektury sandomierskiej jest Kościół Św. Jakuba. W murach zabytkowej świątyni drzemie echo wielu epok historycznych, które pozostawiły wiele śladów w kulturze i obyczajowości dzisiejszego Sandomierza. Królewskie widoki miasta ubogaca Zamek Kazimierzowski i bogato polichromowana gotycka Bazylika katedralna.

Liczne wydarzenia kulturalne, naukowe i sportowe, które mają miejsce w Sandomierzu przyciągają ludzi kreatywnych, którzy na kanwie tego, co niezmienne od wieków sytuują miasto blisko potrzeb nowoczesnego człowieka.

Królewskie Miasto można postrzegać jako skarbiec legend i mitów, ale również miejsce, w którym znajdują się przedmioty o ciekawej historii, jak choćby niepowtarzalne rękawiczki Królowej Jadwigi czy Sandomierskie Szachy, które intrygują swym kształtem i pochodzeniem.

W malowniczej okolicy nie brakuje atrakcji przyrodniczych, do których należą Góry Pieprzowe – jedne z najstarszych w Europie, zadziwiające swym niepowtarzalnym lokalnym kolorytem. Jest on efektem połączenia ciekawej barwy formacji skalnych i bujnej roślinności występującej na ich terenie. Tajemnicze piękno tutejszego terenu kryje się również w wąwozach lessowych, licznie przecinających Wyżynę Sandomierską, powodując tym samym atrakcyjne urozmaicenie szlaków turystycznych.

Cofając się do czasów największej świetności miasta, w myśl czerpania z bogatej tradycji, odradzają się w regionie inicjatywy winiarskie. Podążając Sandomierskim Szlakiem Winiarskim można wzbogacić swą wiedzę na temat dawnych i współczesnych koncepcji tworzenia winnic, uprawy winorośli oraz wyrabiania produktów nasyconych słonecznym aromatem wyżynnych zboczy Sandomierszczyzny, na których dojrzewają kiście soczystych winogron.

Pośród wielu ciekawych miejsc na mapie Polski, Sandomierz jest jednym z tych, które może od wieków poszczycić się swą nieprzeciętną atrakcyjnością. Jedni przypisują tę magnetyczną moc zabytkowemu pięknu miasta, inni obecności nietypowej formacji skalnej w postaci krzemienia pasiastego – kamienia optymizmu, zaś ci którzy tu mieszkają upatrują przyczyny powodzenia w magicznym genius loci miasta. Aby przekonać się o tym i wydać indywidualny osąd – ze staropolską gościnnością serdecznie zapraszamy do Sandomierza!

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021