W Stalowej Woli

Schronisko musi spełnić nowe standary

Schronisko musi spełnić nowe standary

Od tego roku weszły w życie nowe przepisy mówiące o standardach jakie mają spełniać schroniska dla bezdomnych. Obecnie schronisko dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta przy ul. Jaśminowej w Stalowej Woli tych wymogów nie spełnia.

Jak zaznacza Piotr Pierścionek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, okres wprowadzenia tych standardów został przedłużony do października przyszłego roku.
– Nie musi być to natychmiast wprowadzone, ale na pewno czeka nas to w przyszłości – zaznacza.

Rozporządzenie z dnia 28 kwietnia tego roku w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni ściśle reguluje wymogi jakie mają spełnić tego rodzaju placówki. M. in.
ma być zapewniona opieka przez co najmniej 1 opiekuna na nie więcej niż 40 osób przebywających w schronisku. Ponadto ma być zatrudniony nie mniej niż 1 pracownik socjalny. Natomiast w porze nocnej powinna być w schronisku zapewniona opieka przez co najmniej 1 opiekuna.
W jednym pomieszczeniu może przebywać nie więcej niż 10 osób, i na jedną osobę musi przypadać nie mniej niż 4 mkw. , a w pomieszczeniach z łóżkami piętrowymi nie mniej niż 3 mkw.

Zenon Gielarek, kierownik stalowowolskiego schroniska mówi, że w obecnym budynku raczej  tych standardów nie da wprowadzić. – Musi być odpowiednia liczba metrów na jednego mieszkańca, liczba łazienek. Kuchnia dla podopiecznych, by mogli sami przygotować sobie posiłki.  Jednak w praktyce nie każdy z nich  to potrafi. Jest też pytanie, czy jest na tyle odpowiedzialny, żeby sam sobie przygotować posiłek. Są  też wymogi co do wykształcenia osób zatrudnionych. Tego jest bardzo długa lista – wylicza.
O potrzebie rozbudowy tej placówki mówi się od około 10 lat.  Obecnie miasto szuka środków zewnętrznych na ten cel. W rozbudowanym obiekcie byłoby 40 miejsc, a także noclegownia na poddaszu z oddzielnym wejściem.
– Miejmy nadzieję, że schronisko powstanie, gdyż osób bezdomnych przybywa – dodaje kierownik.
Zauważ, że wiele schronisk tych wymogów nie spełnia, gdyż zazwyczaj tego typu placówki mieszczą się  w takich budynkach, których nikt nie chciał. Zatem były w nich tylko prowadzone bieżące naprawy.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021