W Stalowej Woli

Schronisko musi spełnić nowe standary

Schronisko musi spełnić nowe standary

Od tego roku weszły w życie nowe przepisy mówiące o standardach jakie mają spełniać schroniska dla bezdomnych. Obecnie schronisko dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta przy ul. Jaśminowej w Stalowej Woli tych wymogów nie spełnia.

Jak zaznacza Piotr Pierścionek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli, okres wprowadzenia tych standardów został przedłużony do października przyszłego roku.
– Nie musi być to natychmiast wprowadzone, ale na pewno czeka nas to w przyszłości – zaznacza.

Rozporządzenie z dnia 28 kwietnia tego roku w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni ściśle reguluje wymogi jakie mają spełnić tego rodzaju placówki. M. in.
ma być zapewniona opieka przez co najmniej 1 opiekuna na nie więcej niż 40 osób przebywających w schronisku. Ponadto ma być zatrudniony nie mniej niż 1 pracownik socjalny. Natomiast w porze nocnej powinna być w schronisku zapewniona opieka przez co najmniej 1 opiekuna.
W jednym pomieszczeniu może przebywać nie więcej niż 10 osób, i na jedną osobę musi przypadać nie mniej niż 4 mkw. , a w pomieszczeniach z łóżkami piętrowymi nie mniej niż 3 mkw.

Zenon Gielarek, kierownik stalowowolskiego schroniska mówi, że w obecnym budynku raczej  tych standardów nie da wprowadzić. – Musi być odpowiednia liczba metrów na jednego mieszkańca, liczba łazienek. Kuchnia dla podopiecznych, by mogli sami przygotować sobie posiłki.  Jednak w praktyce nie każdy z nich  to potrafi. Jest też pytanie, czy jest na tyle odpowiedzialny, żeby sam sobie przygotować posiłek. Są  też wymogi co do wykształcenia osób zatrudnionych. Tego jest bardzo długa lista – wylicza.
O potrzebie rozbudowy tej placówki mówi się od około 10 lat.  Obecnie miasto szuka środków zewnętrznych na ten cel. W rozbudowanym obiekcie byłoby 40 miejsc, a także noclegownia na poddaszu z oddzielnym wejściem.
– Miejmy nadzieję, że schronisko powstanie, gdyż osób bezdomnych przybywa – dodaje kierownik.
Zauważ, że wiele schronisk tych wymogów nie spełnia, gdyż zazwyczaj tego typu placówki mieszczą się  w takich budynkach, których nikt nie chciał. Zatem były w nich tylko prowadzone bieżące naprawy.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021