kultura i rozrywka

„Ściana mówi – Głosy niesłyszanych” w muzeum

„Ściana mówi – Głosy niesłyszanych” w muzeum

18.09.2016 r. do 30.10.2016 r.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
28.09.2016 r. do 01.10.2016 r.
VIII Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, Gdyńskie Centrum Filmowe

„Ściana mówi – Głosy niesłyszanych” / „The Wall Speaks – Voices of the Unheard” to nowoczesna instalacja artystyczna wykonana przez uznanego polsko-amerykańskiego twórcę multidyscyplinarnego, Wojtka Sawę. Pierwsza odsłona projektu odbyła się w Muzeum Holokaustu w Saint Petersburg na Florydzie gdzie stała się jedną najpopularniejszych wystaw w kilkudziesięcioletniej historii muzeum. Instalacja została znakomicie przyjęta przez amerykańskich krytyków. Polska kontynuacja projektu „The Wall Speaks” jest twórczym nawiązaniem do amerykańskiej instalacji i będzie możliwa do obejrzenia w dwóch miastach naznaczonych przez współczesną historię, w Stalowej Woli-Rozwadowie oraz w Gdyni. Od 18.09.2016 r. do 30.10.2016 r. wystawa będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, a od 28.09.2016 r. do 01.10.2016 r. będzie także dostępna w ramach VIII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, Gdyńskie Centrum Filmowe.

„Ściana mówi – Głosy niesłyszanych” / „The Wall Speaks – Voices of the Unheard” to interaktywna wystawa multimedialna, która za pośrednictwem wielkoformatowej fotografii, artefaktów oraz instalacji wideo prezentuje relacje Polaków – świadków II wojny światowej, którzy w wyniku działań wojennych, jak i nieprzychylności władz komunistycznych w Polsce Ludowej pozostali na obczyźnie bądź zdecydowali się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Wystawa umożliwia widzom interakcję z jej materią (poprzez dotykanie artefaktów, sterowanie instalacją wideo) i zachęca widzów do zaangażowania się poprzez składanie na cegłach opowieści tworzących współczesną „ścianę”.

Celem wystawy jest budowanie mostów między doświadczeniami polskich dzieci i młodych ludzi dotkniętych II wojną światową a współczesnymi widzami amerykańskimi i polskimi. Instalacja otwiera przestrzeń publicznej wypowiedzi dla imigrantów, dyslektyków, molestowanych dzieci, kobiet – ofiar przemocy, członków mniejszości etnicznych i religijnych – tych, którzy dzisiaj czują się pozbawieni głosu, są poniżani i spychani na margines.
Odbiorcy wystawy są zaproszeni do uczestniczenia w artystycznym performansie i mogą bezpośrednio wpływać na treść oraz wygląd ekspozycji.

Instalacja „Ściana mówi – Głosy niesłyszanych” / „The Wall Speaks – Voices of the Unheard”, choć w warstwie narracyjnej skupia się na losach polskich dzieci i młodzieży dotkniętych okupacją nazistowską i sowiecką w czasie II wojny światowej, jest uniwersalną opowieścią o cierpieniu i wykluczeniu. “Ściana mówi…” skupia się na doświadczeniach zwykłych ludzi rzuconych w nieubłagane tryby wojennej machiny. Instalacja koncentruje się na uniwersalnym ludzkim doświadczeniu cierpienia, bezsilności wobec dyskryminacji, uprzedzeń. Opowiadając o skrajnych doświadczeniach II wojny światowej, widzianej oczami dzieci, młodych ludzi, artysta oddaje głos tym, których społeczeństwo nie chce słuchać: cierpiącym, doświadczającym nienawiści, agresji z powodu własnej inności, ofiarom wielkiej historii i ludzkiej małostkowości. Artysta, wsłuchując się w głosy cierpiących ludzi, zwraca im godność, oczyszcza ich pamięć, buduje mosty ponad stereotypami i uprzedzeniami.

Wojtek Sawa – artysta-plastyk, twórca multimedialny, reżyser filmowy, scenarzysta. Urodził się w Polsce. W wieku 11 lat wyemigrował wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiedlił się na stałe. Współpracował z teatrem, teatrem telewizji, radiem. Jest artystą interdyscyplinarnym. Od 2003 r. tworzy nowoczesne, interaktywne instalacje multimedialne, które wyznaczają nowe granice miedzy sztuką, performancem i akcją społeczną. Jest pomysłodawcą i twórcą projektu “Ściana mówi – Głosy niesłyszalnych”, który przyniósł mu międzynarodowe uznanie.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorami wystawy są: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miasto Stalowa Wola
Współorganizatorami wystawy są: Narodowe Centrum Kultury i Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Patronat medialny nad wystawą objęli:
TVP Historia, TVP Kultura, Polskie Radio PR 2, UważamRze Historia, rp.pl, PAP, Dzieje.pl, Mówią Wieki, Historykon.pl, artinfo.pl
TVP Rzeszów, Telewizja Miejska Stalowa Wola, Telewizja Stella, Radio Rzeszów, Radio Leliwa, Echo Dnia, Nowiny, Tygodnik Nadwiślański, Tygodnik Sztafeta, Stalowka.net, StaloweMiasto, Stw24.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Nowa lokalizacja Rozwadowskiego Targu Staroci

stw24.pl13 maja 2021

Gminna Biblioteka w Pysznicy z medalem „W dowód uznania”

stw24.pl13 maja 2021

Uwaga! Prognozowane na dziś burze z gradem

stw24.pl13 maja 2021

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

“Zaczytana Ławeczka” stanęła przed biblioteką w Pysznicy

stw24.pl12 maja 2021
pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021