Fotorelacje

Ściana pełna historii

Ściana pełna historii

„Ściana mówi – Głosy niesłyszących” to nowoczesna, interaktywna wystawa multimedialna, którą można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

„Ściana mówi” to projekt oddający głos 28 polskim świadkom II wojny światowej, którzy w wyniku działań wojennych stracili rodziców, dom i musieli opuścić ojczyznę. Pierwsza odsłona wystawy Wojciecha Sawy miała miejsce w Muzeum Holokaustu w Saint Petersburg na Florydzie, gdzie szybko stała się jedną z najczęściej odwiedzanych w historii placówki.

img_2458

-„Ściana mówi” jest nie tylko ważna artystycznie i historycznie, ale także społecznie. Wystawa oddaje głos polskim dzieciom i młodzieży. Niezwykłe życiorysy i opowieści bohaterów poruszają i jednocześnie zachęcają by dzielić się własnymi przeżyciami – mówiła podczas wernisażu Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego.

Wojciech Sawa, autor wystawy, to artysta-plastyk, twórca multimedialny, reżyser filmowy, scenarzysta, którego prace wyznaczają nowe granice miedzy sztuką, performancem i akcją społeczną. Urodził się w Polsce, a w wieku 11 lat wyemigrował wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka na stałe.

img_2469

-Wystawa w Stanach Zjednoczonych była kierowana do ludzi, którzy bardzo mało wiedzieli na temat polskich losów wojennych. Amerykanie widzą w nas Polakach, nie ofiary wojny, a sprawców, kolaborantów Hitlera. Są to przekłamania straszliwie bolesne i były jednym z powodów powstania tej wystawy. Przedstawiłem 28 postaci, z każdą z nich przeprowadzałem wywiady – mówił Wojciech Sawa.

Na wernisażu obecna była Krystyna Markut, której projekt Wojciecha Sawy jest szczególnie bliski i drogi.

img_2471

-Jestem malutką częścią tej wystawy, jako 4-letnie dziecko zostałam pozbawiona przez wojnę ojca. Był lotnikiem w dywizjonie 300 w Anglii. Zobaczyłam go dopiero po 26 latach. W 1945 roku wojna się skończyła, jednak nie dla mnie i mojej mamy. Musiałyśmy opuścić nasz ukochany Lwów. Tu w Rozwadowie znalazłyśmy życiową przystań i bardzo przyjaznych ludzi. W tym budynku spotkałam miłość swoje życia, tu kilkanaście lat temu mój mąż wystawiał swoje obrazy. Dlatego to miejsce jest tak szczególne dla mnie. Wystawa Wojtka jest dla mnie zamknięciem kręgu mojego życia – mówiła Krystyna Markut.

Wystawa składa się z wielu instalacji. Historie dzieci i młodzieży spisane są na kawałkach materiału. Na zwiedzających czekają cegły, na których każdy może opisać swoją traumatyczną historię. To z nich ma powstać współczesna „ściana, która mówi”.

img_2477

Prezydent Stalowej Woli podkreślił, że wystawa, która odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych, to wielki zaszczyt dla Stalowej Woli.

-Dotyka ona sprawy bardzo istotnej, bolesnej, bo dotyczy przerwanego dzieciństwa naznaczonego wojną. Dla nas jest to przekaz by swoim działaniem, swoją codzienną pracą budować pokój –mówił Lucjusz Nadbereżny.

Wystawa będzie czynna do 30 października 2016 roku.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020

UROCZYSTA GALA SOW-IK 2019

stw24.pl11 grudnia 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

stw24.pl11 lutego 2019

Fotograf z Niska jako jedyny Polak na przejmującej wyprawie w Srebrenicy

stw24.pl10 sierpnia 2018