kultura i rozrywka

Skarby rozwadowskiej Fary

Skarby rozwadowskiej Fary

Wystawa plenerowa: Rynek w Stalowej Woli-Rozwadowie od 15 lipca 2016

Rozwadów kryje w sobie wiele tajemnic i piękna. Jedną z prawdziwych i mało docenianych budowli jest kościół farny pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Niewiele jest w Polsce tak ciekawych neogotyckich świątyń, które nie tylko przyciągają architekturą, ale  i unikatowym na skalę całego kraju wystrojem.

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie z przełomu XIX i XX w. posiada znakomitą architekturę nawiązującą do najlepszych europejskich standardów. Fara ma także niespotykany nigdzie indziej wystrój. Już same ołtarze sprowadzone na początku XX w. z Alp, z Tyrolu, przyciągają swoją misterną rzeźbą. Natomiast wyjątkowy nastrój kościoła tworzy absolutnie unikatowy i jedyny w Polsce kompleksowy projekt malowideł i witraży autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego (1904-1985).

wnętrze kościoła fot. J. Kawa

Artysta Adam Stalony-Dobrzański, prof. ASP w Krakowie, w swojej sztuce sięga do źródeł chrześcijaństwa wprowadzając kanon sztuki bizantyjskiej. Uczeń Mehoffera dodaje do swych dzieł tradycje szkoły krakowskiej, ale i rys awangardy i filozofii kubistycznej. W rozwadowskim kościele koncepcja polichromii i witraży jest niezwykle przemyślana. Każdy skrawek ściany jest dekorowany na chwałę Stwórcy. Wspaniałe witraże i malowidła uzupełnione są biblijnymi wersetami oraz fragmentami modlitw, namalowane specjalnie zaprojektowanym przez Dobrzańskiego liternictwem. Witraże w podłużnych gotyckich oknach oraz polichromie na ścianach i sklepieniu budzą wiele emocji. Niektóre malowidła na sklepieniach odsyłają wprost do sztuki cerkiewnej, a dodatkowo umieszczone pośród krzyżowo-żebrowych neogotyckich sklepień, nadają świątyni niespotykany nigdzie indziej nastrój i ducha kontemplacji.

Mamy nadzieję, że wystawa plenerowa zachęci do głębszego poznania rozwadowskiej świątyni. Kto był wiele razy być może nie zwrócił uwagi na wszystkie wyjątkowe detale. Kto zaś jeszcze nie zawitał do świątyni – koniecznie musi to nadrobić. W przygotowaniu natomiast jest przewodnik po rozwadowskiej farze, gdzie wystrój kościoła będzie poddany szczegółowej analizie.

Miejsce: Rynek w Stalowej Woli-Rozwadowie
Termin: lipiec – wrzesień 2016

Opracowanie: Anna Szlązak
Zdjęcia: Jacek Kawa; Archiwum artysty A. Stalony-Dobrzańskiego;
Archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli
Projekt: Lech Rowiński / beton

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zaczytany październik z biblioteką

stw24.pl28 września 2021

Uwaga! Ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Okulickiego

stw24.pl27 września 2021

Brzechwa w oczach dziecka – konkurs plastyczny

stw24.pl27 września 2021

Powstał portal o Kresach

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Żurawinobranie 2021 w Gminie Pysznica

stw24.pl23 września 2021

Kolejny Piknik Rodzinny w Gminie Pysznica

stw24.pl22 września 2021

Kazimierz Szymeczko opowiadał o książkach, Śląsku i przestrzegał…

stw24.pl22 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021