W Stalowej Woli

Skończą się problemy z kałużami i dziurawymi chodnikami

Skończą się problemy z kałużami i dziurawymi chodnikami

Kwotą 400 tys. zł wsparł Powiat Starowolski modernizację ul. Lipowej na os. Charzewice w Stalowej Woli.  Inwestycja ta ma kosztować według kosztorysu około 6,8 mln zł.

Miasto planuje złożyć wniosek o dofinansowanie tego zadania w ramach ogłoszonego przez wojewodę programu „Rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016- 2019”.
W ramach programu miasto może otrzymać dofinansowanie w wysokości 50 proc. wartości  kosztów kwalifikowanych. Zatem może to być około 3 mln zł.
– Modernizacja tej ulicy wynika z naszego wspólnego planu samorządowego. Droga ta ma dwa wymiary. Jeden praktyczny, życia codziennego mieszkańców osiedla Charzewice. Podczas opadów mają olbrzymie problemy żeby normalnie funkcjonować, by dojechać do swoich domów. Chodzi też o kwestie bezpieczeństwa, estetyki, stanu chodników, które rzeczywiście starszą i zagrażają bezpieczeństwu. Ta ulica jest też dojazdową do innych dróg, do ulicy Ogrodowej, prowadzi też do osiedla Sochy. Jest to ważne miejsce, przez które codziennie przejeżdża wielu mieszkańców – wyjaśniał podczas sesji Rady Miasta prezydent Lucjusz Nadbereżny.

lipowa (2)

Podkreślał, że droga ta ma również drugi wymiar, wizerunkowy, historyczny, prowadzi do zabytkowego parku w Charzewicach. Dlatego w ramach tego projektu będzie przebudowywana w dwóch etapach. Pierwszy od. ul. Sandomierskiej do ul. Wspólnej. Na tym  odcinku ma być zbudowana klasyczna ulica. Natomiast drugi odcinek do ul. Wspólnej do bramy parku będzie stylizowany, wykonany z kostki brukowej, z pasującym do tego stylu oświetleniem. Projekt tej części już został opracowany.
Prezydent zauważał, że przebudowa ul. Lipowej będzie wiązała się z przełożeniem wielu instalacji podziemnych, zrobieniem kanalizacji deszczowej, ale też wejścia w przyłącza, które prowadzą do prywatnych posesji.

– Ważne jest to,  że podchodząc do tego typu inwestycji  nie działamy w ten sposób, że przykrywamy jakieś instalacje asfaltem i chodnikiem i ktoś będzie się martwił za 4, 5 lat, co dalej z tym zrobić. Wykonujemy te drogi na kilkadziesiąt najbliższych lat. Bardzo istotne jest to, że zrobienie podziemnych instalacji jest niezbędne do tego, żeby w dalszych latach doprowadzić do uporządkowania sąsiednich ulic. Bez przebudowy ulicy Lipowej, nie możemy mówić o realnych planach wykonania między innymi ulicy Księżnej Lubomirskiej, ulicy  Starowiejskiej, a także drogi ulicy Ogrodowej należącej do powiatu. Warto brać udział w takich zadaniach, które w przyszłości rozwiązują problem budowy innych ulic  – argumentował Nadbereżny.

Radny Łukasz Durek, przypomniał, że od lat mieszkańcy zwracają uwagę na zły stan chodnika, a także drogi. Najgorzej jest po opadach, kiedy i na chodniku i na jezdni są kałuże. Podkreślał, że inwestycja ta jest jak najbardziej zasadna. Dziękował w imieniu mieszkańców, że ich prośby dotyczące remontu tej drogi zostały wysłuchane.

Radny Daniel Hausner zastanawia się  dlaczego jest tak wysoka cena wykonania tej drogi, skoro ma niespełna 800 m długości.
Jak wyjaśniał Andrzej Wojtaś, zastępca naczelnika wydziału inwestycji, transportu i promocji gospodarczej w Urzędzie Miasta, że na taką kwotę opiewa kosztorys, a po przetargu cena może być niższa. Tłumaczy, że największy koszt to tzw. przezbrojenia.
By dojść z kanalizacją do ulicy Lipowej, musimy przejść jeszcze 200 m od ulicy Sandomierskiej, gdyż tam nie ma kanalizacji deszczowej. Natomiast by odprowadzić wodę z ulicy Lipowej, musimy przejść ulicą Księżnej Lubomirskiej do ulicy Brandwickiej. To są drobne niuanse, które wpływają na pewno na wartość. Jest to jest jednak wyjście do przyszłych inwestycji, które dzięki temu już będą tańsze. To nie jest marnotrawnie pieniędzy – tłumaczył Wojtaś.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021