W Stalowej Woli

Służby pracowały od świtu do nocy

Służby pracowały od świtu do nocy

W związku z ostatnim atakiem zimy mieszkańcy mieli wiele zastrzeżeń, co do stanu utrzymania dróg w Stalowej Woli. Zwracali uwagę na to, że jezdnie nie są odśnieżane i zalega na nich śnieg i lód. Miejski Zakład Komunalny zapewnia, że służby pracowały od świtu do nocy.

Jeden z czytelników informuje, że robił zdjęcia 20 marca około godz. 19.  – Patrząc na zdjęcia, jak i jadące samochodem widać gołym okiem, że zima z sypiącym śniegiem trwająca już kilka dni zaskakuje dalej naszych drogowców. Moje pytanie brzmi: dlaczego tak się dzieje, czy firma mająca za zadanie utrzymanie dróg jest tak mała i nie ma ludzi, maszyn do pracy, czy po prostu przesypia ten czas? – pyta mężczyzna. Zaznacza, że dopiero około godz. 20 zauważył 2 pługopiaskarki z firmy z Niska na skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II z ul. Chopina.

Drugi z czytelników również miał zastrzeżenia, co do stanu nawierzchni 20 marca.
– Zapewne jak każdy kierowca poruszający się dzisiaj po naszym mieście nieraz się zastanawiam gdzie są pługopiaskarki. Według informacji zamieszczonych na internecie drogi lokalne (gminne i powiatowe) są pod opieką MZK Stalowa Wola (pozostałe drogi tj. krajowe czyli przelotowe podlegają pod Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad). Oczywiście drogi podlegające pod MZK są w odpowiednich kategoriach w kolejności do odśnieżania. Jak większość zauważyła śnieg padał już od godzin przedpołudniowych i odśnieżanie powinno zacząć się w ciągu jednej godziny. Wracając dzisiaj z pracy (20 marca) przed godziną 16 ze strefy przemysłowej jechałem ulicą pokrytą czystym lodem. I tak przez ulice: COP, Przemysłowa, Okulickiego. Można by tak długo te ulice wymieniać – denerwował się czytelnik. Zaznaczał, że również na os. Piaski ulice nie były odśnieżone, szczególnie kierowcy mieli problem na wiadukcie w ciągu ul. Traugutta.

O wyjaśnienie wątpliwości czytelników, co do pracy służb poprosiliśmy MZK.
Jak wyjaśnia MZK, służby porządkowe zakładu MZK są odpowiedzialne za Akcję Zima, pełnią dyżury całodobowe począwszy od dnia 16 marca (piątek). Do zimowego oczyszczania jezdni i chodników wysyłane są w zależności od potrzeb i aktualnej pogody wszystkie dostępne pojazdy oraz brygady ręcznego odśnieżania.  20 marca (wtorek) do akcji zima skierowano 3 pługopiaskarki, 3 ciągniki, ładowarkę i dwie brygady ręcznego odśnieżania, które pracowały na drogach gminnych
i powiatowych od świtu.

Według zapisów umowy: rozpoczęcie odśnieżania i posypywania drogi w I i II kolejności odśnieżania (drogi gminne) powinno nastąpić do 1 godziny od wystąpienia opadów lub śliskości i gołoledzi. Po ustaniu opadów usunięcie śniegu i śliskości powinno nastąpić do 4 godzin. Ulica Przyszowska, Okulickiego i Traugutta, o której mowa zostały posypane około godz. 8.00, a następnie około 20.00
MZK zaznacza, że mimo starań o jak najszybsze odśnieżenie jezdni i chodników, przy intensywnych opadach śniegu, niełatwo jest sprostać wysokim oczekiwaniom mieszkańców.
Za wszelkie niedogodności spółka przeprasza, zaznacza że jest otwarta na uwagi i sugestie, które można przesłać na adres: mzk@um.stalowa-wola.pl, lub zgłosić telefonicznie do dyspozytorów „AZ”. Telefon są dostępne w zakładce Akcji Zima: http://www.mzk.stalowa-wola.pl/akcja-zima-2017/.

Kolejność odśnieżania w ramach Akcji Zima

W ramach umowy na „Akcję Zima” z Gminą Stalowa Wola MZK obsługuje:
126 km ulic, 403 m 2 chodników, ścieżek rowerowych oraz parkingów gminnych i osiedlowych, a także 165 przystanków autobusowych według następującej kolejności:
I kolejność:– ulice: Broniewskiego, Floriańska, Grabskiego, Hutnicza, Krzywa, Kwiatkowskiego, Narutowicza, Obrońców Pokoju, Obrońców Westerplatte, Ofiar Katynia, Okulickiego, Orzeszkowej, osiedlowa k/Bazyliki, osiedlowa KEN – Al. JP II 13, Rozwadowska, Rynek, Sandomierska, Siedlanowskiego, 1 Sierpnia, Skoczyńskiego, Solidarności, Wojska Polskiego, Wolności, Wyszyńskiego, zjazdy i wjazdy wiadukt KEN, łącznik Popiełuszki z osiedlową, Bojanowska, Brandwicka, łącznik Al. JP II-osiedlowa, C.O.P.

II kolejność: osiedla: Śródmieście, Centralne, Młodynie, Poręby, Skarpa, Pławo, Lasowiaków, Zatorze, Podlesie, Widok, Rozwadów, Piaski, Hutnik.

III standard ZUD: tj. po zaprzestaniu opadów usunięcie śniegu i śliskości do 6 godz. osiedla: Charzewice, Energetyków, Swoły, Zasanie.

IV kolejność: napolecenie Urzędu Miasta tj. po ustaniu opadów usunięcie śniegu i śliskości do 8 godz.: drogi szutrowe, parkingi i chodniki osiedlowe, przystanki autobusowe.

26 km dróg powiatowych utrzymywanych jest zgodnie z umową w III i IV standardzie ZUD.

Joanna Piechuta

Okulickiego wiadukt

Fot. czytelnik
Mapka, źródło MZK:  wyciąg z systemu GPS

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021