W Stalowej Woli

Sokiści patrolują dzikie przejścia

Sokiści patrolują dzikie przejścia

Tylko w ubiegłym roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z posterunku w Stalowej Woli – Rozwadowie nałożyli ponad 200 mandatów na osoby, które przychodziły przez tory w niedozwolonych miejscach, a skontrolowali niemalże dwa razy tyle.

Przez Stalową Wolę biegnie linia kolejowa, która ma długość około 5 km. Na całym tym odcinku znajduje się 14 tzw. „ dzikich przejść”. Wynika z tego, że zlokalizowane są co kilkaset metrów. Najbardziej „uczęszczane” są te w okolicy wiaduktu obok ZSP nr 2 oraz na wysokości placu targowego. Miejsca te są dość często patrolowane przez funkcjonariuszy SOK.

– Jednym z podstawowych zadań Straży Ochrony Kolei jest kontrola przestrzegania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym. Funkcjonariusze wykonując swoje zadania w rejonie szlaku kolejowego, mają obowiązek reagować na łamanie przepisów, zarówno w trakcie działań związanych z ochroną infrastruktury, jak również w czasie akcji porządkowych ukierunkowanych pod kątem „dzikich przejść”. Możemy więc powiedzieć, że funkcjonariusze SOK z posterunku w Rozwadowie praktycznie codziennie kontrolują rejony, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów porządkowych poprzez przechodzenie przez tory w miejscach do tego nie wyznaczonych – mówi Jerzy Brodowski, komendant Regionu Straży Ochrony Kolei w Przemyślu.
W 2014 roku funkcjonariusze SOK z posterunku w Stalowej Woli – Rozwadowie w trakcie działań w rejonie „dzikich przejść” skontrolowali 389 osób, z czego 185 osób zostało pouczonych, a 204 ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 10,5 tys. zł.

Warto zaznaczyć, że jeżeli chodzi o wysokość nałożonej grzywny, to nie obowiązuje pod tym względem żaden taryfikator. Funkcjonariusz ma prawo nałożyć mandat karny od 20 zł do 500 zł. Jego wysokość zależy od okoliczności popełnienia wykroczenia. Najczęściej za przejście przez tory w miejscu niedozwolonym mundurowi wręczają mandat w wysokości 50 zł. Jednakże, jeżeli ktoś przechodzi przez tory bezpośrednio przed nadjeżdżającym pociągiem lub pod zamkniętymi rogatkami, to wówczas funkcjonariusz ma prawo nałożyć wyższą grzywnę, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, skierować wniosek o ukaranie do sądu.
Jak wynika ze statystyki posterunku SOK w Stalowej Woli – Rozwadowie, liczba skontrolowanych osób w porównaniu z 2013 rokiem spadła. W 2013 roku skontrolowano 631 osób z czego 281 zostało ukaranych na łączną kwotę 14,2 tys. zł. Jednakże ten spadek niekoniecznie musi być wiarygodny, szczególnie jeżeli chodzi o dni targowe w Stalowej Woli. Praktycznie w każdą sobotę, funkcjonariusze otrzymują zgłoszenia od dyżurnych ruchu z prośbą o interwencję. Zdarzały się bowiem przypadki, że pociąg po ruszeniu z przystanku Stalowa Wola Centrum musiał się zatrzymać, ponieważ przechodziła przed nim grupa ludzi. Ponadto do nagminnych wykroczeń należy pozostawianie samochodów w pobliżu torów kolejowych w takiej odległości, że pociągi mają problemy z przejechaniem. W takich sytuacjach pracownicy SOK powiadamiają policję.

Na posterunku SOK w Stalowej Woli – Rozwadowie pracuje 20 funkcjonariuszy, którzy zabezpieczają łącznie 189 km linii kolejowych. Linie te biegną praktycznie we wszystkich kierunkach. W kierunku Lublina, Przeworska, Biłgoraja, Sandomierza, Dębicy i Rzeszowa. Ponadto zabezpieczają również infrastrukturę na liniach nieeksploatowanych, gdzie może dochodzić do kradzieży różnych elementów nawierzchni kolejowej.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021