W Stalowej Woli

„Sokół” zaczyna rozwijać skrzydła

„Sokół” zaczyna rozwijać skrzydła

Samorząd Stalowej Woli ogłosił przetarg na opracowanie projektu  przebudowy i rozbudowy budynku Sokoła na osiedlu Rozwadów.  Docelowo ma być to miejsce służące rekreacji, w którym będą się spotykać mieszkańcy. Ten zabytkowy budynek od lat niszczeje, chociaż cały czas władze miasta myślą o jego ratowaniu.

Orędowniczką ratowania tego obiektu była radna poprzednich kadencji Maria Rehorowska, która wielokrotnie apelowała o jego ratowanie. Problemem zawsze był brak funduszy na ten cel, władze czekały na możliwość pozyskania dofinansowania z zewnątrz. Dlatego też miasto jedynie prowadziło doraźne remonty by nie pogłębiać niszczenia Sokoła.  Taki remont był w 2015 roku, by chociaż częściowo zahamować jego niszczenie. Wtedy została m.in. wymieniona konstrukcja i pokrycie dachu, zostało zrobione nowe orynnowanie, a także doraźnie naprawione spękane mury i  wymienione dwa okna.  Według szacunków koszt remontu tego obiektu to 2,5 mln zł.

Kilka miesięcy temu podczas spotkania z mieszkańcami Rozwadowa, w ramach realizowanego projektu rewitalizacji, został poruszony temat Sokoła. Prezydent Lucjusz Nadbereżny wyjaśniał, że
w grudniu tego roku będzie nabór na projekty europejskie i jest szansa na otrzymanie dofinansowania. – Dlatego proszę  o cierpliwość, która jest w pełni uzasadniona z punktu widzenia gospodarowania środkami. Obecnie pracujemy nad dokumentacją, prace te są już na ukończeniu pod względem aktualizacji tego projektu – mówił wtedy prezydent.

Obecnie miasto przygotowując się do zgłoszenia tego projektu, ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Jeśli chodzi o zasadniczy zakres robót, który będzie miał zrobić wykonawca, to obejmuje on m.in.     inwentaryzację architektoniczną i konserwatorską, ekspertyzę techniczno – budowlaną,    wykonanie niezbędnych ekspertyz, uzgodnień. Ponadto wykonawca będzie musiał opracować wielobranżowy projekt budowlany i wykonawczy w oparciu o propozycje przeznaczenia pomieszczeń po uzgodnieniu z zespołem ds. rewitalizacji w  zakresie: przebudowy i rozbudowy obiektu, remontu kamiennej figury sokoła na szczycie budynku, remontu figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczonej w rogu obiektu, odnowienia napisów. Ponadto mają być zrobione przyłącza instalacji wewnętrznych. Planowana jest także iluminacja zewnętrzna, by wyeksponować ten zabytkowy budynek, a także monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. Ma zostać także zagospodarowany teren za budynkiem.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021