kultura i rozrywka

Spektakl plenerowy – „Ballada o Janie Wnęku”

Spektakl plenerowy – „Ballada o Janie Wnęku”

W niedzielę, 5 lipca, pełną parą ruszaHumanofon, czyli letnie warsztaty dla dzieci i młodzieży realizowane w ramach programuLato w teatrze. Tego dnia, wieczorem zapraszamy przed MDK na wielkie otwarcie projektu spektaklem plenerowym Teatru Gry i Ludzie pt.Ballada o Janie Wnęku. To nocne widowisko dla widza w każdym wieku wprowadzi nas w przestrzeń, w której marzenia stają się rzeczywistością.

A przed spektaklem, już od godziny 18.00, wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w przygotowanej przez aktorów szkółce szczudlarskiej.

Scenariusz spektaklu powstał z inspiracji wydarzeniami jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w Galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnękcieśla, rzeźbiarz, konstruktor samouk, człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzajlotni, na której z powodzeniem wykonywał kilkukilometrowe loty ślizgowe. Startował z usytuowanej na wzgórzu, liczącej 45 metrów wysokości, kościelnej wieży. Począwszy od 1866 regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 w trakcie pokazu doszło do wypadku. Obrażenia jakie w nim odniósł Jan Wnęk spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując
w
niej przyczyny nieszczęścia.

Po Janie Wnęku pozostało kilkaset rzeźb i legenda. Współcześni zlekceważyli i nie docenili dokonań tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii lotnictwa, tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.

Przedstawienie przypomina zapomnianą nieco, pełną niejasności i tajemnic historię. Nie koncentruje się jednak na szczegółach i faktach, lecz pokazuje fenomen jednostki przekraczającej własną kondycję, która wyrasta ponad społeczność i w jakimś sensie odmienia ją.

fot Magda Tramer

Lato w teatrze” jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

5 lipca 2015 / niedziela

godz. 18.00

warsztaty szczudlarskie

godz. 21.00

Ballada o Janie Wnęku”

spektakl plenerowy

Plac Piłsudskiego przed MDK

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zaginął urzędnik gminy Ulanów-Bartek Pucko

stw24.pl4 marca 2021
nowa deba czołgi

Głośne badania w najbliższy piątek

stw24.pl4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

stw24.pl3 marca 2021

3 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy

stw24.pl3 marca 2021

Wystawa z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

stw24.pl1 marca 2021

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl1 marca 2021

Dzień Kobiet w Muzeum

stw24.pl1 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

stw24.pl1 marca 2021
trening_fitnes

„Familijne LOWE” z trenerem w gminie Zaleszany

stw24.pl25 lutego 2021