Bez kategorii

Spór zbiorowy w dawnej “Sprężynowni” zażegnany

Spór zbiorowy w dawnej “Sprężynowni” zażegnany

Brak premii, źle naliczane urlopy, brak podwyżek, mimo że firma ma zysk.  To były jedne z głównych powodów wstąpienia pracowników spółki Axtone HSW w Stalowej Woli, dawnej Sprężynowni HSW, w spór zbiorowy z pracodawcą. Taka sytuacja trwała od 18 grudnia ubiegłego roku. Spór został zażegnany i 4 listopada zarząd spółki podpisał porozumienie ze związkami zawodowymi. Czego efektem są m.in. podwyżki.

W marcu tego roku podczas konferencji prasowej Henryk Szostak, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Huty Stalowa Wola, mówił o sytuacji w tym zakładzie, który zatrudnia około 100 osób. Przypomniał, że był on zawsze dobrym zakładem przynoszącym zyski.

– Fundusz niestety nie patrzy na to, że jest duży zysk, którym trzeba się podzielić z pracownikiem, tylko patrzy żeby wyciągnąć maksymalnie, jak najwięcej pieniędzy dla siebie, a następnie sprzedać zakład branżowemu inwestorowi i zarobić na tym – mówił w marcu Szostak. Przypomniał, że w ubiegłym roku pracownicy po raz pierwszy nie otrzymali podwyżek, premii przez cały rok, a także premii świątecznej, a to zawsze mieli zapewnione. Zaznaczał, że zyski były cały czas, pomimo zadłużeń bankowych, które były spłacane.
Rozpoczęliśmy rozmowy o podwyżkach. Jednakże daleko jesteśmy  od siebie, jeśli chodzi o propozycje podwyżek. W tej chwili jesteśmy po podpisaniu protokołu rozbieżności. Oczywiście weszliśmy w spór zbiorowy. Prawa nie będziemy łamać, ale będziemy z niego do bólu korzystać  – mówił kilka miesięcy temu przewodniczący.
HSW Zakład Sprężynownia został kupiony przez spółkę Axtone w 2014 roku, której właścicielem jest niemiecki fundusz inwestycyjny.

Ostatecznie pracownicy doszli do porozumienia. Spór wszczęty przez dwa, spośród trzech funkcjonujących w firmie związków, który trwał blisko rok został zakończony.
Zarząd Axtone HSW sp. z o.o. 4 listopada podpisał ze związkami porozumienie. Jak czytamy w wydanym  oświadczeniu, od 1 października tego roku każdy pracownik otrzyma podwyżkę w wysokości do 200 zł, pomniejszoną o wprowadzoną od 1 kwietnia zmianę wynagrodzeń. Ponadto strony uzgodniły, iż kolejne negocjacje płacowe zostaną rozpoczęte nie wcześniej niż w drugiej połowie stycznia 2018 r.,  a ustalone ewentualne zmiany będą mogły mieć zastosowanie od 1 kwietnia 2018 r.
Zarząd Axtone zawarł także ugody przedsądowe z dwoma zwolnionymi pracownikami, którzy wycofali pozwy z sądu pracy. Spółka zobowiązała się także ponownie zatrudnić pozostałych czterech zwolnionych pracowników. Ponadto zarząd rozpatrzy także możliwość anulowania kar nagan, nałożonych na grupę pracowników uczestniczących w strajku w maju 2016 roku.

Od początku sporu spółka deklarowała chęć partnerskiego dialogu z pracownikami i ich przedstawicielami. Obecnie wyraża satysfakcję z tego, iż po wielu miesiącach trudnych rozmów, w których oprócz stron zaangażowane były osoby trzecie m.in. mediator, przedstawiciele Marszałka Województwa Podkarpackiego i Konfederacji Lewiatan, osiągnięto porozumienie i zakończono trwający spór. Dla Firmy i jej pracowników ważnym jest, aby w przyszłości dialog pomiędzy pracodawcą a organizacjami związkowymi prowadzony był na zasadach partnerstwa, z uwzględnieniem dobra pracowników i realizacji celów biznesowych spółki – czytamy w oświadczeniu wysłanym przez Jacka Kloca, rzecznika prasowego Axtone.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Profilaktyka ze stalowowolską Policją

stw24.pl15 lutego 2021

Inspektorat Nadzoru Budowlanego przypomina o bezpieczeństwie…

stw24.pl27 stycznia 2021

Pozbądź się azbestu

stw24.pl26 stycznia 2021

Planowane wyłączenia

stw24.pl8 grudnia 2020

Stalowa Wola w gronie polskich liderów inwestycji

stw24.pl16 października 2020

W wypadku w Katach zginął mieszkaniec Stalowej Woli

stw24.pl12 października 2020