kultura i rozrywka

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

7 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli zorganizowała spotkanie online z wielokrotnie nagradzaną pisarką Barbarą Kosmowską, która wyjaśniła czytelnikom, dlaczego pisze książki dla dzieci i młodzieży oraz dlaczego trzeba to robić z wielką uważnością i wyczuciem.

Wszystko ze względu na delikatność młodego czytelnika i odpowiedzialność autora za to, co może on przeczytać. Autorka dotyka trudnych tematów dojrzewających ludzi, pozwala bohaterom swoich książek aby popełniali błędy, potykali się o życiowe rozterki.

– Intencją autora jest bez wątpienia pokazanie młodemu człowiekowi, że nie jemu pierwszemu zdarzyła się przykra sytuacja, nie on pierwszy przeżywa nieszczęśliwą miłość, pogubienie rodzinne, swoje własne wyobcowanie czy alienację, przed nim ludziom dorastającym też zdarzały się traumy czy dramaty. Myślę, że dobrze napisana powieść, może być sugestią, nie do końca w kontekście jak żyć, bo nie jest to poradnik, ani książka życzeń i zażaleń, ani zbiór dydaktycznych rad (…). Rola książki jest głębsza. Jeżeli wyzwoli w czytelniku wrażliwość, jeżeli będzie on identyfikował się z bohaterem, to jednocześnie poczuje, że należy do większej wspólnoty ludzi wrażliwych, którzy muszą się pogodzić z tym, że w życiu nie zawsze jest sprawiedliwie. Jeśli powieść sugeruje dobre rozwiązanie to staje się poniekąd receptą na szczęście – przekonuje autorka.

Uczestnicy wirtualnego spotkania mogli się również dowiedzieć, jak przebiega proces twórczy Barbary Kosmowskiej, jakie plany pisarskie ma autorka, na co zwraca szczególną uwagę w trakcie pisania powieści, jakim dzieckiem była mała Basia. Mogli również przekonać się o blaskach i cieniach współpracy z wydawnictwami. Młodzi ludzie zyskali kilka dobrych i życzliwych rad na własną drogę pisarza książek.

Zachęcamy do czytania książek autorstwa Barbary Kosmowskiej dostępnych w naszych placówkach. Czytelnik w każdym wieku znajdzie coś dla siebie. My polecamy szczególnie te dla dzieci i młodzieży. Oto kilka z nich: „Buba”, „Buba i sezon ogórkowy”, „Pozłacana rybka”, „Samotni.pl”, „Puszka”, „Dziewczynka z parku”, „Kolorowy szalik”, „Panna foch”.

Spotkanie online zostało zorganizowane w ramach zadania „Biblioteczne teatralia z wartościami w tle”, w programie „Partnerstwo dla książki 2020”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Źródło MBP

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

dobroczyńca roku

Zgłoś Bohaterów społecznego zaangażowania! Ruszył nabór w Konkursie „Dobroczyńca Roku”.

stw24.pl14 stycznia 2021
nowa deba czołgi

Głośne badania w pobliskich lasach

stw24.pl12 stycznia 2021

Nagrodzili bohaterów stalowowolskiej kultury

stw24.pl22 grudnia 2020

Szacunek w literaturze i w życiu

stw24.pl17 grudnia 2020

Kim będę w 2035 roku – warsztaty z Małgorzatą Żółtaszek

stw24.pl15 grudnia 2020

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl14 grudnia 2020

24 grudnia Urząd Miasta będzie nieczynny

stw24.pl11 grudnia 2020

Przyjaźń w teatralnej odsłonie

stw24.pl8 grudnia 2020

Planowane wyłączenia

stw24.pl8 grudnia 2020