kultura i rozrywka

Spotkanie autorskiego z Zuzanną Orlińską

Spotkanie autorskiego z Zuzanną Orlińską

24 sierpnia 2021 roku MBP w Stalowej Woli gościła online Zuzannę Orlińską, autorkę i ilustratorkę książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie prowadziła Maria Krześlak-Kandziora. Autorka opowiadała o pracy nad książkami, swoich bohaterach i kolejnych planach pisarskich. Co myśli Zuzanna Orlińska o pisaniu książek dla młodzieży? – Dla mnie literatura dzieli się na dobrą i złą, z zaznaczeniem że czytamy tą dobrą, a każdy czytelnik dojrzewa literacko w swoim tempie. Czasami stosuje się podział wiekowy w doborze literatury, co ma uzasadnienie w przypadku książek dla dorosłych, jednak książki dla dzieci i młodzieży powinno się czytać w każdym wieku. Książka nie zawsze ma określoną funkcję, nie zawsze wychowuje i uczy, a mimo to, ma ogromne grono odbiorców. Czytanie ma sprawiać przyjemność – mówi Zuzanna Orlińska.

Pisarka, oprócz powieści obyczajowych dla dzieci i młodzieży pisze również, książki historyczne. – Historia ciekawiła mnie od zawsze, a prace nad książkami historycznymi zaczynam od wyszukania postaci, którą chciałabym opisać. Taka postać później prowadzi książkę. Interesujące jest wyszukiwanie wszystkich wiadomości i faktów, a później wplatanie ich pomiędzy fikcję literacką, tak aby czytelnik się nie zorientował, co wydarzyło się naprawdę, a co jest wymyślone. Jest to dla mnie zagadka do rozwiązania. W książce „Z Bożej łaski Jadwiga, król” fakty pochodziły z rachunków królewskich, które dość dobrze się zachowały – wyjaśnia Zuzanna Orlińska.

Czytelnicy, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu online na żywo, mogą obejrzeć nagranie spotkania autorskiego z Zuzanną Orlińską, dostępne na stronie internetowej i profilu facebook MBP W Stalowej Woli.

Zuzanna Orlińska jest absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorką książek, czasopism i podręczników. Jako autorka zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Matka Polka” wydaną przez Akapit-Press. Zdobywczyni wielu nagród – za powieść „Ani słowa o Zosi” otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, „Stary Noe” został wyróżniony w konkursie na Książkę Roku IBBY 2015 i zdobył nagrodę główną w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego, z kolei „Biały Teatr panny Nehemias” otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku IBBY 2017. W latach 2005–2014 prowadziła stronę internetową „Kiedy byłam mała…”, poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Wydawnictwem Literatura, którego nakładem ukazały się m. in. książki: „Cierpienia sięciolataka”, „Detektywi z klasztornego wzgórza”, „Z Bożej łaski Jadwiga, król”.

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach zadania „Dawno, dawno temu…odkurzamy biblioteczne półki”, w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego – Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021