W Stalowej Woli

Spotkanie z literatem

Spotkanie z literatem

4 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie literata Ryszarda Mścisza z uczestnikami Warsztatów Literackich WERS, młodzieżą licealną i gimnazjalną – LO im. KEN i gimnazjaliści z ZSO nr 3. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Stalowej Woli” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej „Crescendo” w Stalowej Woli a finansowanego ze środków Gminy Stalowa Wola.

Projekt ma na celu promowanie muzyki i twórczości literackiej dzieci i młodzieży, obejmuje nie tylko spotkania warsztatowe młodych literatów, ale także wspólne koncerty słowno-muzyczne, edukację muzyczną i spotkania z twórcami regionu. Warsztaty literackie prowadzą Stanisława Bieńko-Stachyra i Joanna Rybak. W tym roku zaproszony na spotkanie autorskie i warsztaty dla młodych adeptów pióra został Ryszard Mścisz – członek Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, poeta, krytyk literacki.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej Ryszard Mścisz przedstawił swoją twórczość. Przeczytał oraz omówił z młodzieżą swoje wiersze a także prozę satyryczną. – Kiedy piszę wiersze powstają one pod wpływem chwili, nie myślę, że trafią one do określonego tomiku. Jego wydanie zajmuje więc kilka lat, proces tworzenia jest rozłożony w czasie i zależy od wielu czynników. Jeśli chodzi o prozę, satyry czy recenzje z reguły tworzę je na konkretne zamówienie – odpowiadał na pytania młodych ludzi literat.

W części drugiej, warsztatowej młodzi ludzi mieli możliwość wzbogacić swój warsztat literacki i podpytać twórcę o sprawy techniczne związane z własną twórczością.

Ryszard Mścisz urodził się w Stalowej Woli, ale przez całe życie mieszka i jest związany z miejscowością Jeżowe w powiecie niżańskim. Tu właśnie już od 30 lat pracuje jako polonista w ponadgimnazjalnym Zespole Szkół. Od 2002 r. jest opiekunem gazetki szkolnej „Post Scriptum”, będącej jedną z najlepszych w kraju, zdobywającej nagrody w ogólnopolskich konkursach. Prowadzi także warsztaty literackie, a jego uczniowie odnoszą sukcesy na skalę wojewódzką i ogólnopolską

Z zdobywał nagrody i wyróżnienia Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie, w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O kwiat Azalii” w Leżajsku w Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca. W ramach VII Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca przyznano mu także „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie — Filia w Mielcu, zaś w edycjach kolejnych „Nagrodę Publiczności” i Laur Kwartalnika „Nadwisłocze”.

Tomik „Wibracje” przyniósł Ryszardowi Mściszowi „Gałązkę Sosny” — Nagrodę Miasta Stalowej Woli, zaś zbiór wierszy „Na strunach lat” — „Złote Pióro” Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich za 2004 r. w kategorii — poezja. Za zbiór tekstów satyrycznych „Swojski diabeł i inne humoreski” otrzymał drugie „Złote Pióro”, nagrodę ZLP O/Rzeszów za 2012 r., tym razem w kategorii: inne. Od wielu lat twórca należy do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, od 2004 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie.

Ryszard Mścisz jest stałym współpracownikiem kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” w Rzeszowie, do którego pisze przede wszystkim recenzje.

Źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021