W Stalowej Woli

Sprawdź w Internecie, co wisi w stalowowolskim powietrzu

Sprawdź w Internecie, co wisi w stalowowolskim powietrzu

Od początku tego roku stacja monitoringu prowadzi badania jakości powietrza oraz natężenia hałasu w Stalowej Woli. Na ostatniej sesji Rady Miasta radna Urszula Serafin – Bąk prosiła o upublicznienie wyników. Takie informacje otrzymali już radni. Niebawem dostęp do nich będą mieć na bieżąco mieszkańcy.

Od dłuższego już czasu mieszkańcy proszą o informacje o stanie powietrza i hałasu, które by były na bieżąco  umieszczane w mediach. Narzekają oni na przykry zapach i nadmierny hałas w mieście. Stąd moja prośba o informacje na ten temat – argumentowała radna.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny wyjaśnił, że radni otrzymali pierwszy raport na skrzynki mailowe, pokazujący pracę stacji monitoringu, która jest na terenie miasta. Zaznaczał, że mogą go oni upubliczniać.
Wyjaśniał, że dane te będą publikowane na stronie miasta. Obecnie  trwają prace nad wtyczką, która umożliwi bieżące publikowanie tych informacji na stronach miasta. – Myślę, że jeszcze w grudniu uda się technicznie tak to zorganizować, aby na bieżąco były publikowane wszystkie dane. Od samego początku mówiłem, że nie mamy w tym zakresie nic do ukrycia. Chcieliśmy tylko skompletować wyniki badań. W tej chwili badania, chociażby hałasu, odbywają się w różnych częściach miasta, zwłaszcza w strefach zamieszkania, które są zbliżone do strefy przemysłowej.   W tych raportach  również widać, te wszystkie niepokojące sytuacje, które mają miejsce w porach nocnych – wyjaśniał prezydent.
Zapewniał, że wszystkie sygnały, w tej sprawie, które są zgłaszane przez mieszkańców są  sprawdzane. Były na przykład robione badania na wniosek mieszkańca, który na parapecie zauważył jakieś podejrzane pyły.  – Nie lekceważymy żadnego  głosu, który do nas dociera – mówił. Prace te koordynuje wydział promocji gospodarczej, a bezpośrednio badaniami zajmuje się dr Jakub Nowak z Laboratorium Międzyuczelnianego,.

Stacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwo strefy przemysłowej, ale pomiary są także prowadzone w różnych częściach miasta. Urządzenie składa się z 3 głównych elementów, mających  za zadanie analizę zanieczyszczeń powietrza przez: gazy, pyły i monitoring hałasu. Jest też stacja meteo, która pozwala na rejestrację wskaźników pogodowych.

Pierwsze wyniki badań ze stacji monitoringu zostały przedstawione pod koniec czerwca. Wynikało z nich, że w mieście poziom hałasu jest wysoki zarówno w dzień jak i w nocy. Badania wykazały też przekroczenie norm niklu.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021