W Stalowej Woli

Sprawdź w Internecie, co wisi w stalowowolskim powietrzu

Sprawdź w Internecie, co wisi w stalowowolskim powietrzu

Od początku tego roku stacja monitoringu prowadzi badania jakości powietrza oraz natężenia hałasu w Stalowej Woli. Na ostatniej sesji Rady Miasta radna Urszula Serafin – Bąk prosiła o upublicznienie wyników. Takie informacje otrzymali już radni. Niebawem dostęp do nich będą mieć na bieżąco mieszkańcy.

Od dłuższego już czasu mieszkańcy proszą o informacje o stanie powietrza i hałasu, które by były na bieżąco  umieszczane w mediach. Narzekają oni na przykry zapach i nadmierny hałas w mieście. Stąd moja prośba o informacje na ten temat – argumentowała radna.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny wyjaśnił, że radni otrzymali pierwszy raport na skrzynki mailowe, pokazujący pracę stacji monitoringu, która jest na terenie miasta. Zaznaczał, że mogą go oni upubliczniać.
Wyjaśniał, że dane te będą publikowane na stronie miasta. Obecnie  trwają prace nad wtyczką, która umożliwi bieżące publikowanie tych informacji na stronach miasta. – Myślę, że jeszcze w grudniu uda się technicznie tak to zorganizować, aby na bieżąco były publikowane wszystkie dane. Od samego początku mówiłem, że nie mamy w tym zakresie nic do ukrycia. Chcieliśmy tylko skompletować wyniki badań. W tej chwili badania, chociażby hałasu, odbywają się w różnych częściach miasta, zwłaszcza w strefach zamieszkania, które są zbliżone do strefy przemysłowej.   W tych raportach  również widać, te wszystkie niepokojące sytuacje, które mają miejsce w porach nocnych – wyjaśniał prezydent.
Zapewniał, że wszystkie sygnały, w tej sprawie, które są zgłaszane przez mieszkańców są  sprawdzane. Były na przykład robione badania na wniosek mieszkańca, który na parapecie zauważył jakieś podejrzane pyły.  – Nie lekceważymy żadnego  głosu, który do nas dociera – mówił. Prace te koordynuje wydział promocji gospodarczej, a bezpośrednio badaniami zajmuje się dr Jakub Nowak z Laboratorium Międzyuczelnianego,.

Stacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwo strefy przemysłowej, ale pomiary są także prowadzone w różnych częściach miasta. Urządzenie składa się z 3 głównych elementów, mających  za zadanie analizę zanieczyszczeń powietrza przez: gazy, pyły i monitoring hałasu. Jest też stacja meteo, która pozwala na rejestrację wskaźników pogodowych.

Pierwsze wyniki badań ze stacji monitoringu zostały przedstawione pod koniec czerwca. Wynikało z nich, że w mieście poziom hałasu jest wysoki zarówno w dzień jak i w nocy. Badania wykazały też przekroczenie norm niklu.
Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021