W Stalowej Woli

Stagnacja w mieście – zdaniem byłego prezydenta

Stagnacja w mieście – zdaniem byłego prezydenta

Podwyżki dla mieszkańców, brak pomysłu na rozwój miasta oraz niedotrzymanie obietnic wyborczych. To niektóre z zarzutów, które przedstawiał obecnym władzom Stalowej Woli były prezydent Andrzej Szlęzak, a obecnie pełnomocnik Komitetu Wyborczego Bartosza Bednarczyka, który startuje w wyborach uzupełniających do Rady Miasta.

Chcielibyśmy podsumować rok rządu PiS-u w Stalowej Woli, ponieważ takie podsumowania robił obecny prezydent. Do tego, co zostało powiedziane mamy zasadnicze zastrzeżenia i zarzuty. Nie uważamy, że przez ten rok Stalowa Wola zrobiła jakiś wyraźny krok do przodu. Raczej możemy obserwować stagnację oraz nie dotrzymywanie obietnic. Chociażby taka sytuacja, że ktoś notarialnie deklarował, że nie będzie podwyżek, chwali się, że ich nie ma, że są obniżki. Ale te podwyżki są – mówił podczas konferencji Andrzej Szlęzak.

Zauważył, że od pół roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podwyższyło jedną z taryf o 11 proc. , co dla mieszkańców oznaczało podwyżkę o 4 proc. Kolejna sprawa to, jak wyliczał Szlęzak, zastrzeżenia co do zarządzania w pewnych firmach, chociażby w właśnie przejętym przez Miejski Zakład Komunalny, Zakładzie Miejskiej Komunikacji Samochodowej.

– Z budżetu miasta na prędce wygospodarowano 1,3 mln zł żeby zapłacić za zobowiązania ZMKS-u, które narosły w ciągu niecałego roku. A budżet ZMKS-u, to jest ok. 6 mln zł, czyli ponad milion, na skutek złych, fatalnych decyzji trzeba było dołożyć. Ponadto jedna z wprowadzonych linii, ta która miała wozić pasażerów pociągu zatrzymującego się w Pilchowie, według naszych informacji, w ciągu kilku miesięcy przewiozła 5 pasażerów. A ktoś za to płacił. Taniej by było, gdyby zafundowano tym pasażerom taksówki – mówił Szlęzak. Zaznaczał, że darmowe przejazdy komunikacją miejską, z których ostatnio korzystali mieszkańcy, de facto nie są bezpłatne.

Kolejna sprawa, którą poruszył były prezydent, to ostatnia sytuacja, kiedy to Miejski Zakład Budynków, który ma poważne problemy finansowe, jednocześnie lansuje się jako sponsor miejskich Mikołajek. – Chciałem przypomnieć, że ówczesny radny Lucjusz Nadbereżny miał bardzo duże pretensje, że PEC, jako spółka miejska sponsoruje Dni Stalowej Woli i miało się to odbywać kosztem mieszkańców. Więc pytamy czyim kosztem MZB sponsoruje Mikołajki? Rożnica między tymi dwoma sytuacjami jest taka, że PEC nie miał problemów finansowych – argumentował Szlęzak.

Podkreślał, że obecnie nie widać żadnej koncepcji, jeśli chodzi o przyszłość miasta. Nie widać w tej sprawie żadnych pomysłów, inwestorów, nie widać przygotowań do pozyskania kolejnych terenów dla inwestorów. Odniósł się także do połączenia spółek miejskich. – Uważamy to za bardzo złą decyzję, ale wstrzymamy się jeszcze od ostatecznej oceny, próbę łączenia Inkubatora, ZMKS-u i MZK. To przyniesie złe rezultaty, jednakże poczekamy jeszcze jak to będzie wyglądało. Nieprawdą jest, że na tym etapie poczyniono już jakieś oszczędności. Nie ma żadnych oszczędności, bo zrównano w Inkubatorze, jak i w ZMKS-ie ci ludzie, którzy tam byli nadal są na kierowniczych stanowiskach. A z tego co słyszymy, to kierowniczych stanowisk przybyło. Więc to jest nieprawda co pan Nadbereżny mówi, że będą oszczędności kadrowe. Nic w tej chwili nie ma i się na to nie zapowiada – mówił kategorycznie Andrzej Szlęzak.

Stwierdził, że Stalowa Wola stanęła w miejscu, że nie zrobiła kroku do przodu, a są tendencje takie, że może być i regres. – Prognozujemy, że zadłużenie miasta zostanie zwiększone w tym roku. Może o 3 mln, a może nawet o 10 mln zł. I będzie pytanie z czego to zadłużenie się wzięło i na co te pieniądze poszły. Nie widzimy żadnych, istotnych inwestycji rozwojowych w mieście, więc na co się te pieniądze wydaje – pyta były prezydent.

Szlęzak odniósł się także do polityki mieszkaniowej prowadzonej przez obecne władze w mieście. Zwrócił uwagę na to, że miasto zgodnie z prawem nie może eksmitować ludzi do schroniska.

Prezydent Nadbereżny mówił, że będzie remontował „perszinga”. Teraz poszedł w drugą stronę i powiedział, że będzie eksmitował mieszkańców na bruk, tzn. nie na bruk tylko do schroniska św. brata Alberta. To jest niezgodne z prawem. I druga sprawa związana z polityką mieszkaniową, chodzi o czynsze. Władze zaproponowały, że im ludzie są bardziej zadłużeni, tym więcej zostanie im obcięte to zadłużenie. Dla przykładu osoba, która zalega z czynszem powyżej 30 tys. zł, to będzie mieć umorzone 100 proc. odsetek, a dług zostanie obcięty o 70 proc. Jak teraz ma się czuć lokator, który jest sprawiedliwy? Płaci w terminie i robi to sprawiedliwie? Prezydent powiedział publicznie „ludzie nie musicie tego płacić”, obetniemy wam dług o 70 proc. Ale kto za to zapłaci? Prezydent miasta chce zatrzymać zadłużenie naszej gminy. A teraz mówi tak: podnosimy podatki, zwiększamy deficyt, dodatkowo mieszkańcy nie musicie płacić 70 proc. swojego czynszu – wylicza Szlęzak. Dodaje, że taka polityka będzie zachęcać do niepłacenia. „Im dłużej nie płacisz tym więcej ci umorzą. Jest to nieporozumienie zupełne. Myśmy jednak nie zachęcali do niepłacenia – stwierdza Szlęzak.

Prezydent odniósł się też do sztucznego lodowiska, które stanęło przed Miejskim Domem Kultury, a które ze względu na wysoką temperaturę nie zostało otwarte. A jego koszt to 400 tys. zł. Według obecnego na konferencji Artura Buraka, takie lodowisko można by zbudować na kortach przy ul. Skoczyńskiego. Bowiem istnieje niebezpieczeństwo, że kostka, na Placu Piłsudskiego zostanie zniszczona.

Bartłomiej Bednarczyk, kandydat do Rady Miasta podkreślał, że tematy poruszane na konferencji są bardzo ważne. – Szansa, że dowiedzą się państwo o tym z innego źródła są znikome. W Stalowej Woli nie ma opozycji, więc nikt o nich nie informuje opinii publicznej – mówił.

Joanna Piechuta

9 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021