Fotorelacje

Stalowa pszczoła przyciąga coraz więcej pszczelarzy

Stalowa pszczoła przyciąga coraz więcej pszczelarzy

Już po raz 4. powiat stalowowolski zorganizował Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Wydarzenie to cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pszczelarzy nie tylko z terenu powiatu, województwa, a także województw ościennych.  To okazja do podzielenia się doświadczeniem, a także wysłuchania interesujący wykładów specjalistów w tej dziedzinie.

Tegoroczne forum zostało zorganizowane na Politechnice Rzeszowskiej, przybyło na nie ponad 300 osób. Pszczelarze mogli dowiedzieć się wielu praktyczny porad podczas wykładów. O tym, jak sprzedać miód zgodnie z prawem mówił Janusz Sudoł, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli, z kolei Małgorzata Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności na Uniwersytecie Rzeszowskim wygłosiła wykład na temat „Aktywność biologiczna miodów podkarpackich w ocenie laboratoryjnej”.

Ponadto był też poruszany temat zwalczania choroby pszczół warrozy i zgnilca amerykańskiego, przetrwania tych owadów w okresie zimy, czy też wosków i węz pszczelich stosowanych w Polsce. Była to też okazja do degustacji i zakupu różnych rodzajów miodu, zobaczenia pszczół, a także sprzętu pszczelarzy.

Jak zaznacza starosta Janusz Zarzeczny forum cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – To nas bardzo cieszy, gdyż widać, że temat ten ludzi interesuje. Jesteśmy zadowoleni z tego, że możemy wyjść naprzeciw pszczelarzom i proponować im takie seminarium, wiedzę z pierwszej ręki od najlepszych fachowców. Tym samym rozwijamy pszczelarstwo w naszym powiecie. Szczególnie w gminie Bojanów jest wiele osób, które się tym zajmują, ale również w gminie Zaleszany, a nawet w samej Stalowej Woli, gdyż na ogródkach działkowych jest wielu pszczelarzy, a myślę, że ich przybędzie. To jest pasja, ale też i biznes, może nie na wielką skalę, ale jest możliwość zarobku – mówi starosta.

Ten rok niestety dla pszczół i pszczelarzy nie był najlepszy. – Mamy około 30 – 40 proc. miodu mniej niż w ubiegłym roku. Pasieki stacjonarne pozyskały go mało, jedynie na wędrówkach można było pozyskać więcej. W tym roku zaszkodziły przymrozki majowe, wymarzła akacja, lipa – mówi
Andrzej Bielecki, prezes Powiatowego Koła Pszczelarskiego w Stalowej Woli, w którym zrzeszonych jest 84 osób, a pni, czyli uli wraz z rodzinami pszczelimi jest ponad 2,5 tys.

Joanna Piechuta

11 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020