W Stalowej Woli

Stalowa Wola a plan Morawieckiego

Stalowa Wola a plan Morawieckiego

“Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” promowany przez wicepremiera  Mateusza Morawieckiego ma przenieść Polskę w nowy wymiar rozwoju gospodarczego i społecznego. Jego celem ma być “uwolnienie własnego  potencjału dla odpowiedzialnego rozwoju Polski i podniesienia jakości życia Polaków”. Rozwój gospodarczy według autorów planu ma się opierać na pięciu filarach. Są to: 1)reindustrializacja, 2)rozwój innowacyjnych firm, 3)kapitał dla rozwoju, 4)ekspansja zagraniczna i 5) rozwój społeczny i regionalny. Na obecnym etapie plan jest na dużym stopniu ogólności, ale i teraz warto rozpatrzyć go pod kątem korzyści i strat dla takiego ośrodka społecznego i gospodarczego jak Stalowa Wola. Według wiceministra Jerzego Kwiecińskiego, który w ubiegłym tygodniu przedstawiał plan w Stalowej Woli, nasze miasto ma duże szanse skorzystać z tego planu i stać się liczącym ośrodkiem rozwojowym. Niestety nie udało się usłyszeć na czym miałyby polegać te szanse, więc trzeba na własną rękę przeanalizować plan.

STALOWA WOLA JAKO MIASTO Z PROBLEMAMI

Plan zaczyna się od trafnej analizy problemów gnębiących Polskę gospodarczo i społecznie. Pośród nich trzy wydaja się szczególnie pokrywać z problemami Stalowej Woli. Pierwszy to demografia. I w Polsce i w Stalowej Woli maleje liczba ludności w wieku produkcyjnym, a wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnym. Według analizy pokazanej w planie właśnie w 2016 roku rozpoczął się spadek liczby pracujących Polaków. Nie ma opracowanych danych jak wygląda to w Stalowej Woli, ale z pobieżnych obserwacji można zauważyć, że problem dotyka również Stalowej Woli. Według autorów planu Morawieckiego, kolejną słabością Polski jest brak krajowego kapitału, którego udział w inwestycjach maleje. Stalowa Wola jest tego dobrym przykładem. W ostatnich latach inwestycje prywatnego kapitału to głównie inwestycje firm niemieckich. Była co prawda wielka inwestycja krajowego, państwowego kapitału w blok energetyczny, ale to najgorszy z możliwych przykład efektywnego inwestowania. Jeśli chodzi o prywatny, polski kapitał, to raczej obserwuje się jego zwijanie niż rozwijanie. I ostatnia słabość polskiej gospodarki ze skutkami widocznymi również w Stalowej Woli to “wzrost skoncentrowany w nielicznych ośrodkach”. W województwie podkarpackim gros środków rozwojowych kierowanych jest do Rzeszowa i mimo deklaracji autorów planu o finansowym wsparciu mniejszych ośrodków z jego analizy wynika, że Rzeszów nadal będzie mocno wspierany i to kosztem mniejszych ośrodków.

NA CZYM MA ZYSKAĆ WOJEWÓDZTWO,NA CZYM MOŻE STRACIĆ STALOWA WOLA?

W planie przewiduje się, że gospodarka ma się skoncentrować na branżach, w których Polska może uzyskać przewagi konkurencyjne. Wśród wymienionych przykładowo branż przemysłowych w których Polska może stać się liczącym globalnym graczem, wymieniono przemysł lotniczy, wysokich technologii i zbrojeniowy. O ile “zbrojeniówka” dotyczy Stalowej Woli, to naszego miasta nie ma wśród “regionalnych inteligentnych specjalizacji”, co wiadomo już od czasu wojewódzkiego planu rozwoju tych specjalizacji. To jak najbardziej niesłuszne pominięcie Stalowej Woli, które może mieć złe skutki dla przyszłości gospodarczej miasta. W planie przewiduje się dalszy rozwój “doliny lotniczej”, co jest ograniczoną szansą dla Stalowej Woli. Również potencjalny program rozwojowy “miasta średniej wielkości centrami zaawansowanego outsourcingu” to w województwie podkarpackim szansa tylko dla Rzeszowa. I trzeba zdać sobie sprawę, że zdecydowana większość  potencjalnych programów rozwojowych jest skoncentrowana w i wokół kilku największych ośrodków jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i aglomeracja śląska. Co prawda w planie mówi się o “koniecznym zwiększeniu skuteczności i wymiaru polityki regionalnej” jednak poszczególne zapisy dotyczące tej części planu są na tyle ogólnikowe, że mogą znaczyć wszystko, jak i nic. Konkret to zapis o strategicznej wadze trasy S19, ale to przecież zadanie już realizowane. Tymczasem w planie rozbudowy sieci kolejowej w województwie podkarpackim nie przewidziano żadnych nowych inwestycji.

RACZEJ PESYMIZM NIŻ OPTYMIZM

Jak widać “Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” – przynajmniej na tym etapie – nie stwarza dla Stalowej Woli specjalnych warunków na szybki rozwój. Choć wspomina się w nim o specjalnych strefach ekonomicznych, to nie ma informacji, czy autorzy planu przewidują dalsze przedłużanie ich funkcjonowania. Dla Stalowej Woli to zasadnicza sprawa, pozwalająca planować kierunki gospodarczego rozwoju miasta. Pozycję Stalowej Woli na pewno wzmocniłoby zaliczenie do grona ośrodków inteligentnych specjalizacji. Przecież może to dotyczyć Huty, jako perspektywicznej firmy zbrojeniowej. Pokrywałoby się to z zapisami “planu Morawieckiego” o zdobyciu przewagi w tej branży na skalę globalną. Trzeba jednak do tego odpowiednich działań w kierunku zmian w zapisach strategicznych dokumentów na szczeblu samorządu województwa. Czy w Stalowej Woli jest świadomość tego i polityczna siła do działania, by to zmienić? Na razie tego nie widać.

Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021