W Stalowej Woli

Stalowa Wola i reszta świata

Stalowa Wola i reszta świata

Żyjemy w czasach gospodarki globalnej, a to znaczy, że to, co dzieje się na przykład w Azji ma bezpośredni wpływ na życie mieszkańców Stalowej Woli. Można przytoczyć na to wiele dowodów. Czasami są zaskakujące przykłady.

Pewnie nikogo w Stalowej Woli nie dziwi, że większość volkswagenów, audi czy mercedesów jeździ na felgach produkowanych w Stalowej Woli. Już mniej osób wie, że jedna ze stalowowolskich firm produkuje kilkadziesiąt detali do słynnej francuskiej, szybkiej kolei TGV. Poza tym kilka firm ze Stalowej Woli zrzeszona jest w “Dolinie Lotniczej”. To również mało znany fakt, bo przyzwyczailiśmy się, że Stalowa Wola to zbrojeniówka i maszyny budowlane.

Tymczasem okazuje się, że Stalowa Wola jest jednym z najsilniejszych ośrodków przemysłu lotniczego. Firmy ze Stalowej Woli produkują dla Boeinga i Airbusa. Komuś może wydać się banalnym, że z drewna przerabianego w Stalowej Woli IKEA produkuje meble sprzedawane w całej Europie. Tak się składa, że gospodarka Stalowej Woli jest podatna na wpływ wielu czynników jak ceny surowców czy konflikty polityczne w różnych częściach świata. Czy ktoś przypuszczałby, że niska cena ropy naftowej wpływa na liczbę miejsc pracy w Stalowej Woli? Wydawać się może, że niska cena ropy powinna pobudzać gospodarkę i tak w większości przypadków się dzieje.

W Stalowej Woli wiadomo o dwóch firmach produkujących urządzenia do wydobycia ropy. Jedna produkuje elementy do platform wiertniczych, a druga do szybów naftowych w różnych częściach świata. Niska cena ropy powoduje, że firmy ją wydobywające nie inwestują w nowe odwierty, bo się im to nie opłaca. Tym samym nie kupują nowych urządzeń.

Co to znaczy dla Stalowej Woli? Z niepełnych danych można policzyć, że to ponad sto miejsc pracy mniej. Zarządzający tymi firmami nie są chętni do rozmów o kontraktach zawieranych z producentami ropy, więc trudno oszacować jakie niskie ceny ropy mają przełożenie na ich sytuację finansową. Nie jest to chyba duży wpływ, bo zamówienia na urządzania do wydobycia ropy są tylko częścią ich produkcji. Jednak w przypadku jednej z tych firm jest to produkcja zyskowna, ponieważ poza nią nikt inny na świecie nie produkuje takich elementów. O których firmach mowa? Według naszych informacji to Remet i Iwamet.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021