kultura i rozrywka

Stalowa Wola miastem od 75 lat

Stalowa Wola miastem od 75 lat

Czy wiecie, że dziś mija równo 75 lat od kiedy Stalowa Wola posiada prawa miejskie?

O Stalowej Woli możemy mówić jednak już wcześniej. Przełomowym momentem dla mieszkańców Pława było zatwierdzenie w 1937 roku planu Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowa od 1938 roku Zakładów Południowych na terenach należących do wsi. Głównym inicjatorem planu i autorem programu był ówczesny wicepremier i minister skarbu, budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwiatkowski.

Przed wybuchem II wojny światowej powstała część zakładów oraz osiedla przyfabryczne nazwane Stalowa Wola. Nazwę nadano mu oficjalnie 31 stycznia 1938 r., decyzją ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego (ogłoszoną 11 lutego). Jak wieść niesie, nazwę przyszłego miasta zaczerpnięto z wypowiedzi ministra spraw wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił o stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność.

Od 1 kwietnia 1945 Stalowa Wola posiada prawa miejskie (choć decyzja o ich nadaniu podjęta została ponad rok później). W 1953 roku miasto zostało wydzielone jako odrębny powiat miejski. W 1973 przyłączono do niego Rozwadów, a w 1977 – Charzewice.

Na przestrzeni lat powstały nowe osiedla, ulice, budynki użyteczności publicznej i kultu religijnego, wiele zakładów przemysłowych i usługowych, szkoły podstawowe, średnie i wyższe, obiekty kulturalnie i sportowe.

Dziś Stalowa Wola to ciągle jedno z najmłodszych miast polskich, będące spadkobiercą coraz bardziej docenianej COP-owskiej tradycji „dobrej roboty”, dziś stale unowocześniające swój wizerunek, rozwijające się dynamicznie i wielokierunkowo.

Herb miasta Stalowej Woli ma kształt zbliżony do podkowy. Znajdujące się na nim koło zębate oraz dwa dymiące kominy symbolizują przemysłowy charakter miasta i oznaczają dwa najważniejsze zakłady: elektrownię i hutę. Kominy zbiegają się u dołu w literę „W”, nad którą umieszczono „S”, co razem tworzy inicjały nazwy miasta „Stalowa Wola”.

Po raz pierwszy herb został zatwierdzony w 1973 roku (obecny zatwierdzono w 1991 roku).

 

Źródło U.M. Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020

Dziś 1 czerwca Dzień Dziecka

stw24.pl1 czerwca 2020

Place zabaw i siłownie na powietrzu otwarte od jutra

stw24.pl29 maja 2020

Utrudnienia na drodze gminnej Przyszów …

stw24.pl29 maja 2020

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w sieci

stw24.pl29 maja 2020
mbp

Zarezerwuj książkę przez katalog online

stw24.pl28 maja 2020

Rodzinny Dzień Dziecka w Muzeum

stw24.pl28 maja 2020

Kino samochodowe w Stalowej Woli – ruszyła sprzedaż biletów

stw24.pl27 maja 2020