W Stalowej Woli

Stalowa Wola na progu gospodarczego przełomu

Stalowa Wola na progu gospodarczego przełomu

Z przedsiębiorstw w Stalowej Woli dopływają różne sygnały co do ich ekonomicznej kondycji. Jedne są pozytywne inne muszą niepokoić. Wiele wskazuje, że gospodarczy krajobraz Stalowej Woli będzie się w najbliższych latach dość istotnie zmieniał.

NIEMCY TRZYMAJĄ SIĘ MOCNO

Pozytywne sygnały płyną z firm z niemieckim kapitałem z branży aluminiowej. Zarówno Uniwheels jak i Alutec zwiększają produkcję i zatrudnienie. Obie firmy, to już zdecydowanie najwięksi pracodawcy w Stalowej Woli. Mimo dynamicznego rozwoju staja przed dużym problemem. Jest nim brak ludzi do pracy. Wydaje się, że zasoby siły roboczej w regionie wyczerpują się. Nie pomaga nawet coraz atrakcyjniejszy system wynagradzania oferowany przez tych pracodawców. Pracownik, który nie choruje i prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków może zarobić około pięciu tysięcy złotych. Napływają informacje, że te systemy zachęt nie przynoszą efektu. Faktem jest, że te firmy potrzebują głównie pracowników niewykwalifikowanych do stosunkowo ciężkiej pracy. Być może cały czas pokutuje wśród polskich pracowników opinia, że jest to praca ciężka w szkodliwych warunkach i źle płatna przy dużych obostrzeniach dyscypliny pracy. W tej chwili może to być największa bariera rozwoju tych firm. W związku z tym sięgnięto po pracowników zza wschodniej granicy.

Według różnych szacunków obecnie w Stalowej Woli pracuje od stu do kilkuset Ukraińców. Coś w tym jest, bo w stalowowolskich centrach handlowych coraz częściej słychać język ukraiński. Jednak Ukraińcy mogą nie być rozwiązaniem problemu, bo oni również niechętnie zgadzają się na ciężką pracę w warunkach wymagającej dyscypliny.

Ostatnio jedna z firm zajmujących się rekrutacją pracowników zamiast trzydziestu Ukraińców znalazła do pracy tylko dwóch. Tym nie mniej niemieckie firmy dobrze sobie radzą. Uniwheels już uruchamia produkcję na hali o powierzchni około 20 tysięcy metrów kwadratowych. Słychać również, że Alutec szykuje się do kolejnej inwestycji, co ma się wiązać między innymi z przeniesieniem części produkcji z Niska do Stalowej Woli.

KŁOPOTY I ZAGROŻENIA

Są jednak przedsiębiorstwa , którym nie wiedzie się tak dobrze. Wiadomo o trzech firmach, zatrudniających między 100 – 200 pracowników, że mają duże problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Nie wiadomo, czy uda im się utrzymać.

W sytuacji złego rozwoju wypadków pracę może stracić ponad dwieście osób. Niepewne są cały czas losy LiuGonga. Jeżeli miałby się zrealizować niekorzystny scenariusz, to za kilka miesięcy kolejne kilkaset osób może stracić pracę. Wydaje się, że nie powinno tu być problemu, bo zwolnionych mogą przyjąć niemieckie firmy, poszukujące pracowników. Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ Niemcy potrzebują młodych, zdrowych ludzi do ciężkiej, ale mało fachowej pracy. Tymczasem zagrożeni zwolnieniem we wspomnianych firmach, to ludzie w większości przed lub nawet już po pięćdziesiątce, uważający się za doświadczonych fachowców oraz szeroko rozumiani pracownicy biurowi.

Duża część z nich pewnie nie została by przyjęta do firm niemieckich nawet gdyby chcieli. Gospodarka Stalowej Woli może stanąć przed dziwną sytuacją. Z jednej strony będzie brakować rąk do pracy, a z drugiej będzie rosło bezrobocie. To typowy przykład tzw. bezrobocia strukturalnego.

Jak sobie z nim poradzić? Nie będzie to proste. Po pierwsze niewielu pracodawców skłonnych jest zatrudniać osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia. Poza tym potrzeba dla tych osób miejsc pracy na których wykorzystają swoją wiedzę i doświadczenie. Można wykorzystać programy zmieniające kwalifikacje tych osób. Będzie to tylko częściowe rozwiązanie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przyciągnięcie nowych inwestorów, ale takich nie widać ani nie wiadomo gdzie mieliby się zlokalizować, bo brak uzbrojonych, odpowiednio dużych działek.

ZMIANA KSZTAŁTU GOSPODARKI

Taka sytuacja może być groźna dla stabilności społecznej w mieście. W Stalowej Woli cały czas trwa odpływ młodych ludzi za granicę i do dużych miast. Jeżeli jednocześnie rosnąć będzie bezrobocie wśród osób w sile wieku, to miasto może mieć problemy polegające na ubożeniu dużej części mieszkańców i braku perspektyw na rozwój gospodarczy. Jeśli wziąć pod uwagę wspomniane już problemy części firm, dodając do tego niepewną przyszłość Elektrowni, to za dwa, trzy lata kształt gospodarczy Stalowej Woli może zmienić się niekorzystnie.

Firmy z działów gospodarki do tej pory kojarzonych ze Stalową Wolą mogą zniknąć lub bardzo ograniczyć działalność. Dominować będą firmy z branży aluminiowej z obcym kapitałem. Wręcz może grozić monokultura tej branży. Stalowa Wola już raz miała ogromne problemy gospodarcze z powodu monokultury jednej gałęzi przemysłu. Na pewno należy tego unikać. Stalowa Wola potrzebuje zwiększonego zróżnicowania rodzajów firm przemysłowych. Potrzeba również przyciągnięcia firm, które będą w większym stopniu zatrudniały pracowników z większym fachowym przygotowaniem.

To wszystko nie są problemy łatwe do rozwiązania ani takie, które da się rozwiązać w krótkim czasie. Tym bardziej potrzeba zwiększonych wysiłków władz miasta i powiatu, żeby Stalowa wola nie straciła swojej pozycji liczącego się ośrodka nowoczesnego przemysłu.

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021