kultura i rozrywka

Stalowa Wola na Szlakach Historycznych

Stalowa Wola na Szlakach Historycznych

Stalowa Wola to wyjątkowe miasto, gdzie tradycja spotyka się nowoczesnością.  Miasto wzniesione w latach 30. XX w. w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, powstałe z marzeń przedwojennego pokolenia Polaków. Do dzisiaj zachowało unikatowy zespół architektury modernistycznej i przemysłowy charakter. Z biegiem czasu, rozrastając się wchłonęło miasteczko Rozwadów oraz Charzewice wraz z ich bogatą, wielowiekową historią.

Czy Stalowa Wola może stanowić atrakcję dla turystów?
Twierdzącą odpowiedź na to pytanie daje uwzględnienie jej na kilku turystycznych szlakach tematycznych, biegnących nie tylko przez Podkarpacie.

Muzeum Regionalne przygotowało wystawę plenerową prezentującą atrakcje czterech szlaków przebiegających przez nasze miasto. Ponieważ wszystkie mają charakter historyczny pozostają w kręgu zainteresowań naszego Muzeum, które jest pomysłodawcą i organizatorem dwóch z nich, zaś pozostałe dwa promuje przy współpracy z Podkarpacką Regionalna Organizacją Turystyczną.

Z inicjatywy Muzeum wytyczono Szlak Rodowych Gniazd Lubomirskich biegnący przez tereny południowo-wschodniej Polski, zachodniej Ukrainy i północnej Słowacji, (www.szlak-lubomirskich.stalowawola.pl). Swój początek ma w Stalowej Woli (gdzie zachował się „Zamek Lubomirskich”, klasztor kapucynów i park z zabudową podworską), zaś kończy się w Wiśniczu, łącząc miejsca związane z działalnością magnackiego rodu. Na Szlaku uwzględnione zostały miejscowości w których zachowały się rezydencję bądź fundacje Lubomirskich, jak również inne ciekawe ze względów historycznych miejsca. Charakterystyka Szlaku sprawia, iż bez względu na to czy zwiedzany jest on w całości, we fragmentach znajdujących się w jednym z krajów, czy też w formie np. weekendowych wypadów do poszczególnych miejscowości, nie traci na swej atrakcyjności. Coś ciekawego dla siebie mogą znaleźć zarówno miłośnicy historii, architektury, sztuki czy kultury, jak i wielbiciele natury i piękna krajobrazu, pasjonaci zafascynowani poznawaniem zróżnicowanych uroków różnych krain geograficznych czy ich przyrody.

Kolejnym pomysłem Muzeum jest Szlak Architektury Art Deco – (http://muzeum.stalowawola.pl/_ext/art_deco_szlak/), obejmujący dwa miasta – Lwów i Stalową Wolę. Projekt ten stanowi propozycję skierowaną przede wszystkim do fascynatów przedwojennej architektury i sztuki użytkowej. Jego celem było wydobycie z cienia ciekawych architektonicznie obiektów z początków XX wieku, bardzo często niedostrzeganych wśród bogactwa zabytków architektury galicyjskiej metropolii, a także zwrócenie uwagi na urbanistyczno-architektoniczną unikatowość jednolitej stylowo przedwojennej zabudowy sztandarowej inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Szlak Architektury Drewnianej – (http://ogrody.podkarpackie.travel/) ma na celu ocalenie od zapomnienia zabytków architektury, kultury i sztuki ludowej. Na 9 trasach wytyczonych na Podkarpaciu zobaczyć można unikatowe cerkwie i kościoły, urokliwe dworki i pałacyki, kapliczki, karczmy czy leśniczówki. Szlak wiedzie również do skansenów, w których zgromadzono wiele pradawnych wiejskich chałup, budynków charakterystycznych dla zabudowy małomiasteczkowej oraz budowli z kręgu zabytkowej techniki, takich jak np. wiatraki. Wśród wyeksponowanych zabytków znalazł się stalowowolski kościół św. Floriana. Wiele z obiektów znajdujących się na Szlaku figuruje w międzynarodowym spisie zabytków UNESCO.

Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych – (http://ogrody.podkarpackie.travel/), tworzą 33 obiekty rozsiane po całym Podkarpaciu. Wśród nich rozwadowski „Zamek Lubomirskich” wraz ze swym ogrodem. Założeniem organizatorów było połączenie powszechnie znanych atrakcji turystycznych, takich jak Łańcut czy Krasiczyn, z miejscami nieznanymi przeciętnemu turyście, jak Żarnowiec, Kombornia czy Dubiecko.

W krajobrazie kulturowym województwa podkarpackiego szczególne miejsce zajmują bowiem otoczone imponującymi ogrodami historycznymi słynne rezydencje oraz równie interesujące, chociaż skromniejsze dwory szlacheckie. Niepowtarzalne założenia parkowe i ogrodowe zabytkowych obiektów zachęcają do spacerów i wypoczynku. Dla wygody zwiedzających stworzone zostały cztery trasy, w czterech różnych częściach regionu. Szlak oferuje także królewskie noclegi, dworską kuchnię, możliwość poznawania fascynującej historii, a także niezapomniane wrażenia estetyczne związane ze wspaniałością oglądanej architektury, pięknem przyrody i urokiem zabytków.

Atrakcje turystyczne naszego regionu można zobaczyć wyruszając rowerem na trasy szlaku Green Velo. Obiekt stalowowolskiego Muzeum posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. W jego ofercie znajdziesz usługi dedykowane turystom rowerowym.

Więcej o szlakach turystycznych dowiedzieć się można w  Muzeum Regionalnym, w którym  działa Punkt Informacji Turystycznej. Tu zaopatrzyć się można w niezbędne  w przewodniki, mapy, informatory. Publikacje można zamówić także online http://muzeum.stalowawola.pl/sklep/

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego profilu na FB https://www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola/, gdzie ogłoszony został konkurs. Można wygrać książkowe nagrody i przeżyć wakacyjną przygodę na muzealnych szlakach! Liczy się Wasza pomysłowość, dociekliwość w zdobywaniu informacji i spryt!

Wsiadaj na rower, zabierz aparat i zaproś przyjaciół do zabawy! Dla pierwszych 5 osób, które uzyskają jak najwięcej punktów za wskazane odpowiedzi czekają ciekawe nagrody!
Wypełnij wszystkie zadania, odpowiedzi wpisz do przygotowanej karty odpowiedzi i wygrywaj publikacje ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli (atlasy, przewodniki, mapy, itp.).
Przy okazji wizyty w Muzeum zapraszamy na wystawę fotografii Tomasza Gudzowatego „Closer” oraz wystawę stałą „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”.

Wystawę plenerową Stalowa Wola na Szlakach Historycznych można oglądać od 4 sierpnia obok Biblioteki Międzyuczelnianej, przy ul. Popiełuszki.

Świątkowa Wielka cerkiew. Szlak Arch.Drewnianej

Baranów Sand

Kombornia. Szlak Ogrodów

Kościół św. Elżbiety, Lwów. Szlak Art Deco

źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Rozpoczęła się przebudowa istniejącego stadionu sportowego Klubu Sanna Zaklików

stw24.pl15 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Uczniowie ZS Nr 3 obsadzili rondo w Pysznicy

stw24.pl14 czerwca 2021

Mieszkańcy Antoniowa mają centrum kulturalne

stw24.pl14 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021