W Stalowej Woli

Stalowa Wola pominięta

Stalowa Wola pominięta

Czy widział ktoś reklamowy filmik o województwie podkarpackim? Firmuje go Urząd Marszałkowski. Trzeba przyznać, że zrobiony jest profesjonalnie i może się podobać. Jednak z punktu widzenia Tarnobrzegu i Stalowej Woli trzeba mieć zastrzeżenia.

Poza sekwencją z zamku w Baranowie Sandomierskim, północna część województwa jest nieobecna. Pokazano Przemyśl, Krosno, Mielec i oczywiście Rzeszów. Stalowa Wola i Tarnobrzeg zostały przemilczane. Jaki obraz województwa wylania z tego filmiku? Przede wszystkim turystyka i Bieszczady. Potem zabytki, skanseny i imprezy folklorystyczne. W tym kontekście pominięcie Stalowej Woli może być zrozumiałe, ale migawka z Jeziora Tarnobrzeskiego mogła się zmieścić.

Stosunkowo dużo miejsca poświęcono powstawaniu nowoczesnych technologii, szkolnictwu wyższemu z naciskiem na lotnictwo. W tych sekwencjach pokazanie Stalowej Woli byłoby jak najbardziej właściwe. Niestety nie ma nic. Z kolei wręcz zdumienie musi budzić pokazanie podkarpackiego od strony gospodarczej. Nie rozumiem czemu ma służyć pokazywanie winnic i procesu produkcji wina. Nie jest to przecież istotna gałąź gospodarki województwa, ani póki co nie przyciąga ona wielu turystów. Być może autorzy filmiku uznali, że nadaje to kolorytu i jest atrakcyjne wizualnie. Jednak nie jest to dziedzina gospodarki, która charakteryzuje województwo, ani nie będzie ona wpływać na przyspieszenie rozwoju gospodarczego i powstawanie większej liczby miejsc pracy.

Przemysł to w zasadzie Mielec i produkcja lotnicza. Krosno i zakłady produkujące szkło pokazano bardziej jako ciekawostkę turystyczną, a nie nowoczesny segment gospodarki województwa. W tym kontekście zupełne pominięcie Stalowej Woli z jej potencjałem gospodarczym musi budzić co najmniej zdziwienie. Stalowa Wola jest jedynym ośrodkiem przemysłowym w województwie w którym produkuje się kilkanaście kompletnych wyrobów. Jest to również przemysł nowoczesny, a stalowowolski Inkubator Technologiczny był swego czasu stawiany za wzór dla innych inkubatorów.

Warto by zapytać autorów filmiku co chcieli osiągnąć dobierając te właśnie tematy? Czy ten filmik ma przyciągać turystów? Czy ma może zachęcić do inwestowania? W pierwszym przypadku raczej dobrze spełnia swoją funkcję. W drugim przypadku na pewno nie pokazuje choćby części potencjału i pominięcie Stalowej Woli jest tu największą dziurą. Szkoda, że Stalowa Wola nie ma swojego radnego w Sejmiku, który dopilnowałby interesu miasta również w takiej sprawie.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

„Stalowa Strzała” z udziałem drużyny kolarskiej Voster ATS Team

stw24.pl12 maja 2021

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021