Fotorelacje

Stalowa Wola uczciła 98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Stalowa Wola uczciła 98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Bardzo uroczyście świętowano obchody narodowego Święta Niepodległość w Stalowej Woli. Rozpoczęły się one mszą św. za ojczyznę w Bazylice Konkatedralnej, a ich dalsza część odbyła się na Placu Piłsudskiego.

Obchody 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetniła m.in. Kompania Honorowa Wojska Polskiego, poczet sztandarowy Garnizonu Nisko, służby i klasy mundurowe ze stalowowolskich szkół.

Obecna na uroczystościach senator Janina Sagatowska podkreśliła, że naród polski żył wiarą, nadzieją i miłością, co pozwoliło mu odzyskać niepodległość.

-98 lat temu zmartwychwstała ojczyzna nasza. Wymownie stoimy na Placu Piłsudskiego by oddać honor , cześć i chwałę tym co nie ustawali w drodze do niepodległej Polski – mówiła Janina Sagatowska.

Z kolei poseł Rafał Weber, mówił o tym jak wyjątkowy jest dzień 11 listopada.
-Honorujemy wszystkich tych, którzy w I wojnie światowej walczyli i wywalczyli niepodległość naszego kraju, marszałka Józefa Piłsudskiego i tych, którzy stali u jego boku. Pamiętamy o bohaterach II wojny światowej, żołnierzach wyklętych i niezłomnych. Bądźmy dumni z biało-czerwonej flagi, z naszego godła, z orła białego. Budujmy silną Rzeczypospolitą Polską silną wewnętrznie, ale też silny kraj w Europie – mówił Rafał Weber.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny przypomniał drogę do Polski do niepodległości. Zaznaczył, że Polacy walczyli o nią nawet o boku obcych armii.
-Józef Piłsudzki powiedział, że naród który nie szanuje swojej historii traci swoją tożsamość. Dzisiaj możemy świętować, możemy się cieszyć i być dumni z naszej wolnej ojczyzny – mówił Janusz Zarzeczny.
Z kolei Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, przypomniał, że Polacy przez okres niewoli nie dali sobie odebrać polskości.

-Polska po 123 latach podniosła się kolan i znów była na mapie Europy i świata. Polacy przez ten czas nie dali się zgermanizować, zrusyfikować i nie wyrzekli się swojej wiary w Boga, która dawał im bodziec do walki o niepodległą Polskę – mówił Stanisław Sobieraj.
Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny, zaznaczył, że nie ma innego narodu, kraju, państwa, które miało by tak wspaniałą i godną historię, a jednocześnie tak bardzo bolesną i dramatyczną.

– W całym istnieniu Polski widać wielki talent Polaków do tego aby przetrwać. Nazywam to geniuszem narodu polskiego. Bo żadne inny nie był w stanie wznieść się na takie wyżyny, na takie pragnienie wolności i niepodległości, jaką mieli nasi prawdziwa dowie w całej istocie naszej historii – mówił Lucjusz Nadbereżny.

Dodał, że najbliższe dwa lata to czas przygotowań do obchodów 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości. Powołał senator Janinę Sagatowską do pełnienia funkcji przewodniczącej Społecznego Komitetu przygotowań uroczystości w Stalowej Woli.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zapłonęło 4 Ognisko Patriotyzmu. Zgromadzeni przy nim mieszkańcy wspólnie zaśpiewali pieśni patriotyczne, a akompaniował im Edward Horoszko.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Stalowowolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

stw24.pl14 października 2021

IV Leśny Charytatywny Festiwal Sportu z udziałem Mistrza Olimpijskiego

stw24.pl5 października 2021

Rodzinny piknik ,,Wakacje – czas start !”

stw24.pl30 czerwca 2021

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

„Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

„Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020