W Stalowej Woli

Stalowa Wola w programie Mieszkanie Plus

Stalowa Wola w programie Mieszkanie Plus

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy zaproszeni goście zastanawiali się jak wyzwolić impuls prorozwojowy polskich regionów, wzmocnić elastyczność lokalnych rynków pracy i uchronić kraj przed pułapką demograficzną. Jednym z głównych tematów był rządowy program Mieszkanie Plus. Stalowa Wola również zaznaczyła swoją obecność podczas panelu z udziałem Wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka dotyczącego właśnie tego programu. Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny został poproszony o wypowiedź w sprawie przygotowań Stalowej Woli do programu Mieszkanie Plus.

Jak zauważył Wicepremier Morawiecki, ponad milion polskich rodzin nie ma szans na wynajem lub kupno własnego mieszkania. Program Mieszkanie plus, to projekt dedykowany właśnie klasie średniej, tak aby mogli budować swoje oszczędności, ale żeby nie odbywało się to kosztem standardu ich życia.

Program jest dedykowany do wszystkich, którzy mają problem z mieszkaniami. – Każdy ma prawo do tego, by skorzystać z tego programu, bez względu na to czy ma lat 28 czy 68 – mówił Wicepremier Morawiecki.

Kluczem do powodzenia programu jest partnerska współpraca instytucji rządowych z partnerami biznesowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy wejdzie w życie i jak będzie realizowany program Mieszkanie Plus. Miasto Stalowa Wola jest jedną z takich jednostek samorządowych, które zgłosiło chęć udziału w nim. Podczas panelu Prezydent Lucjusz Nadbereżny został zapytany o to, jaka jest droga realizacji programu i jego koszty w hutniczym grodzie.

– Dziękuję za zauważenie Stalowej Woli w procesie wdrażania tego projektu. To skuteczny program dla rozwoju miast takich jak Stalowa Wola. My mamy przygotowany projekt budowy dwóch bloków komunalnych czynszowych z dojściem do własności. Jesteśmy przekonani, że uda się zrealizować ten projekt budowy do 2 tys. zł za metr. Ostateczną cenę pokaże wynik przetargu – mówił włodarz Stalowej Woli.

Podkreślił on także tempo i sprawność z jaką realizowany jest program. – Muszę powiedzieć, że Bank Gospodarstwa Krajowego działa bardzo szybko. W przeciągu 2 tygodni po zgłoszeniu się do BGK z naszym projektem, otrzymaliśmy kontakt do osoby, która jest odpowiedzialna za Mieszkanie plus. Pan prezes wystosował oficjalne pismo do naszego samorządu z zaproszeniem do przystąpienia do tego programu. Mam nadzieję, że w przeciągu kilku miesięcy będziemy ogłaszać przetarg na budowę bloków. Także zachęcam wszystkich samorządowców, żeby skorzystać z tego narzędzia. Nasi mieszkańcy naprawdę tego oczekują – dodał.

W Stalowej Woli na mieszkanie komunalne czeka obecnie ponad 150 rodzin. Władze miasta od początku kadencji przygotowują program budownictwa czynszowego, komunalnego, ale to za mało. – Ta kolejka oczekujących nie zacznie się zmniejszać dopóki nasze działania nie będą miały wsparcia ze strony programu rządowego. Dlatego z wielką radością przyjąłem informację o programie Mieszkanie Plus – komentuje Lucjusz Nadbereżny. Podkreśla przy tym, że to właśnie budownictwo mieszkaniowe jest jednym z fundamentalnych czynników mogących przeciwdziałać wyludnianiu się miast.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny wziął także udział w panelu dyskusyjnym „Bliżej obywatela – jaka jest przyszłość samorządu?” zorganizowanym w ramach XI Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Wśród tak znamienitych osób jak Minister Jerzy Kwieciński i mer Tbilisi, stolicy Gruzji Pan Davit Narmania, rozmawiał o wyzwaniach przed jakimi staje samorząd.

Aktywna obecność Prezydenta Stalowej Woli na najważniejszym forum gospodarczym w Europie Środkowej była doskonałą okazją do promocji gospodarczej oraz potencjału naszego miasta. Włodarz Stalowej Woli brał także czynny udział w panelu poświęconym Programowi E-bus. Lucjusz Nadbereżny został zaproszony, by przedstawić projekt z perspektywy samorządowej.

źródło: UM Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Rozwadowski Targ Staroci już w tę niedzielę

stw24.pl18 czerwca 2021

Uwaga! Ul. Popiełuszki trwają utrudnienia w ruchu dla wszystkich kierowców

stw24.pl17 czerwca 2021

Zarząd z absolutorium i dużymi planami inwestycyjnymi

stw24.pl17 czerwca 2021

Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin chorych w szpitalu

stw24.pl17 czerwca 2021

Premiera filmu “Stalowa Wola miastem z piasku i serc”

stw24.pl17 czerwca 2021

Oficjalne otwarcie Rozwadowskiego „Sokoła”

stw24.pl16 czerwca 2021

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego z Rozwadowską

stw24.pl15 czerwca 2021

32 Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków Pabianice – Stalowa Wola

stw24.pl15 czerwca 2021

Powalczą o mistrzostwo Polski w Stalowej Woli

stw24.pl15 czerwca 2021