W Stalowej Woli

Stalowa Wola w rządowych planach rozwoju kraju

Stalowa Wola w rządowych planach rozwoju kraju

 

O tym, że w ciągu najbliższych lat kilku zostanie wybudowany odcinek drogi S-19 na trasie Rzeszów – Lublin, a także że Stalowa Wola jest w rządowych planach odbudowy potencjału gospodarczego kraju poinformował Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący komisji Transportu i Turystyki w Parlamencie Europejskim.
Europoseł gościł dziś w Stalowej Woli, zwiedził tereny przemysłowe, był także w Hucie Stalowa Wola. Podczas konferencji przekazał kilka optymistycznych informacji dla naszego regionu. Chodzi m.in. o drogę Via Carpathia, szlak biegnący przez wschodnią Europę. Choć ta droga nie będzie przechodziła bezpośrednio przez Stalową Wolę, to zjazd z niej  będzie właśnie połączony z planowaną obwodnicą Stalowej Woli i Niska.
Jak podkreślał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, ten wschodni szlak ma strategiczne znaczenie dla miasta, tak komunikacyjne, transportowe jak i gospodarcze.

Europoseł Tomasz Poręba, zapowiedział, że są już przeznaczone środki na budowę S-19 na odcinku od Rzeszowa do Lublina.

W mojej ocenie odcinek ten powstanie w ciągu kilku lat, na pewno w ramach tej perspektywy finansowej. Na kilka odcinków tej trasy już są rozpisane przetargi, na kolejne są przygotowywane. Północna część województwa podkarpackiego ze Stalową Wolą na czele, na pewno zyska. Powstaną duże możliwości jeśli chodzi o dostępność komunikacyjną – zaznaczał europoseł.
Podkreślał równocześnie, że jeśli chodzi o pociągniecie tej trasy na południe od Rzeszowa  do Barwinka, to rozmowy w tej kwestii są finalizowane. Zostały już wydane decyzje środowiskowe na ten odcinek, ponadto są zagwarantowane środki na ten cel. Również odbyło się spotkanie ministrów transportu z Litwy, Słowacji Węgier, Rumunii, Grecji, czyli krajów przez które docelowo ma biec Via Carpathia, podpisali oni deklarację polityczną, która mówi wprost, że ta droga dla tej części Unii Europejskiej jest strategiczna. Wszystkie te kraje zadeklarowały jej budowę, tak aby ten szlak był spójny.

Jak popodkreślał Poręba inwestycja ta jest możliwa dzięki rządowemu poparciu, gdyż w innym przypadku Komisja Europejska nie podjęłaby tego tematu.
– Dziś jesteśmy w takim momencie polskiej historii, że mamy rząd, którego ministrowie i premier w sposób otwarty i zdeterminowany mówią wprost, że droga S-19 zwana w Europie Via Carpathia musi zostać wybudowana jak najszybciej. To nie jest tylko kwestia tego, co jest oczywiste, co jest związane z taką drogą jak wyrównywanie szans rozwojowych, zmniejszenie emigracji, nowe inwestycje, miejsca pracy. Jest też czynnik bardzo istny z punktu widzenia Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, to bezpieczeństwo. Im lepiej skomunikowana dana część Europy, tym bezpieczeństwo całego kontynentu się zwiększa. Mogę zapewnić,  że będę pilnować, aby ta droga zgodnie z wszystkimi obietnicami i koncepcjami, była budowana – mówił Poręba.

Zauważał, że S-19 będzie mieć bezpośredni wpływ na zwiększenie potencjału zakładów, które są na terenie Stalowej Woli, a szczególnie Huty. Zwłaszcza teraz, kiedy jest wola polityczna by wspierać zamówieniami ten zakład.
– Huta wpisuje się idealnie w koncepcję Mateusza Morawickiego ministra rozwój, aby na tym terenie dawnego COP-u budować przemysł, ze szczególnym uwzględnieniem tego, co zawsze tu było robione, czyli produkcji wojskowej dla polskiej armii. Stalowa Wola to miasto kluczowe z punktu widzenia tych planów, które ma rząd  – wyjaśniał europoseł.
Joanna Piechuta

 

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021