W Stalowej Woli

Stalowa Wola współorganizatorem XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Stalowa Wola współorganizatorem XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu pod patronatem Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego i Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli organizowane są już po raz jedenasty. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2018 r. włączyła się w ich organizację również Stalowa Wola.

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w 70 miejscowościach. Zaczynają się 23 stycznia i potrwają do 2 lutego 2019 r. Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu odbędą się prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady, spotkania ze świadkami historii oraz modlitwy dla uczczenia pamięci pomordowanych Żydów.

Samorząd Stalowej Woli wraz z Prezydentem Miasta Lucjuszem Nadbereżnym pragnie serdecznie zaprosić mieszkańców miasta, uczniów i nauczycieli, instytucje i organizacje zajmujące się popularyzowaniem historii, a także dziedzictwa kulturowego regionu do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, aby poznać bogatą historię i kulturę mieszkańców historycznej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa oraz problematykę Holokaustu. Wojna przyniosła rozwadowskim Żydom tragiczny los. Większość z nich nie doczekała końca okupacji. Rozproszeni po obozach, stali się ofiarami niemieckiej ideii eksterminacji. Tym, którzy przeżyli nie udało się na stałe powrócić do powojennego Rozwadowa.

Niech pamięć o dawnych mieszkańcach Rozwadowa, którzy przez kilka stuleci tworzyli wielokulturową symbolikę Rozwadowa, zostanie odkryta na nowo. Poznajmy nieistniejący już świat małego przedwojennego miasteczka, gdzie ludność polska i żydowska żyła w sąsiedztwie, świat, który w brutalny sposób zniszczył wybuch II wojny światowej i okrucieństwo, jakie niósł ze sobą niemiecki nazizm.

Zapraszamy do wzięcia udziału w XI obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Wstęp wolny.

program-724x1024

Źródło:UM Stalowa Wola 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

Stanisław Łańcucki – pasjonat biegania

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021

Usuwają awarię na osiedlu Rozwadów

stw24.pl18 października 2021