W Stalowej Woli

Stalowa Wola wśród miast wymagających wsparcia

Stalowa Wola wśród miast wymagających wsparcia

Przed średnimi miastami takimi jak Stalowa Wola pojawiają się nowe możliwości sięgania po środki zewnętrzne. Dotychczas takie ośrodki często były dyskryminowane, a o fundusze mogły starać się tylko duże miasta.

– Nieraz burzyliśmy się o to, że jest program ministerialny, operacyjny, krajowy ze środków europejskich, który daje szanse pozyskania dodatkowych środków dla inwestycji w takim mieście jak Stalowa Wola, ale niestety byliśmy dyskryminowani, bo nie mogliśmy obiegać się  o te środki. Mógł starować Rzeszów, Lublin, ale nie my – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.  Teraz Ministerstwo Rozwoju przygotowało nowy plan rozwoju kraju uwzględniający rozwój Polski oparty na średnich miastach. Jak zaznacza prezydent, to projekt, który był od lat wyczekiwany przez  taki ośrodek jak Stalowa Wola, który nie pełni tylko i wyłącznie funkcji miejskich, ale swoimi funkcjami gospodarczymi, kulturalnymi, sportowymi wykracza także poza teren powiatu i otacza mieszkańców kilku okolicznych powiatów.

– Dla takich miast jak nasze do tej pory nie było szczególnego, priorytetowego podejścia rządowego. To się zmieniło, została ogłoszona nowa strategia rozwoju regionalnego opartego na zrównoważonym rozwoju. W ten sposób został zburzony ten porządek, który był budowany w ostatnich latach, rozwoju opartego tylko i włączanie na  dużych metropoliach, na 16 ośrodkach wojewódzkich, które  miały  specjalnie dedykowane środki.  W tej chwili to się zmieniło, zmieniają się regulaminy, kryteria dla dużych programów operacyjnych. Nie tylko jesteśmy dopuszczeni do startu w tych programach, ale są tworzone  odpowiednie dedykowane portfele dla średnich miast. Są dedykowane środki dla 120 miast w Polsce, które są określone jako miasta wymagające wsparcia, ze względu na swoją funkcję i takim miastem jest Stalowa Wola – wyjaśnia prezydent.

Tłumaczy, że przed Stalową Wolą otwierają się nowe możliwości  pozyskania środków krajowych, europejskich. Ma to szczególne znaczenie dla miasta  jako ośrodka gospodarczego, ponieważ to mają być programy nie tylko dla samorządu, ale także narzędzia dedykowane dla inwestorów, tych już działających jak i nowych. Zmienią się przepisy, które wprowadzą preferencyjne ulgi podatkowe powszechne dla inwestorów, którzy będą inwestować w takich miastach jak Stalowa Wola.  – To jest dodatkowy argument dla nas, aby zachęcać do inwestowania w Stalowej Woli, do rozwijania swoich działalności gospodarczych. Będą dodatkowe ulgi strefowe i również dodatkowy dedykowany portfel dla przedsiębiorców w programach wspierania przedsiębiorczości w Polsce wschodniej – wylicza włodarz.

Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021