W Stalowej Woli

Stalowa Wola wybrała

Stalowa Wola wybrała

PiS, a potem długo, długo nic. Na drugim miejscu Koalicja Europejska i znowu przepaść. Trzecią siłą są Konfederaci. Za nimi partia Biedronia, partia Kukiza, Lewica i Polexit. Tak wygląda polityczna mapa Stalowej Woli po niedzielnych wyborach do Europarlamentu. Indywidualnie wygrał Tomasz Poręba. Zaskoczenie? Ani trochę.

Prawo i Sprawiedliwość szło ławą począwszy od skończonych pierwszych niedzielnych mszy. Przezroczyste urny dają możliwość spojrzenia na krzyżyki, a te znaczyły kratki głównie obok kandydatów PiS. Z listy nr 4 w Stalowej Woli liczyli się tylko mielczanin Tomasz Poręba i stalowowolanka Janina Sagatowska. Szef sztabu PiS Poręba był w tej luksusowej sytuacji, że zajmował pierwsze miejsce na liście, a Sagatowska ostatnie. Czy to miało wpływ na wyniki? Na pewno tak, ale nie demonizujmy. Ostatecznie PiS wygrało wybory w Stalowej Woli wynikiem 11.755 głosów. 7.570 osób wskazało na Porębę, 2.820 na Sagatowską.

Trzeci wynik uzyskała Renata Butryn. 2.604 głosy budzą szacunek i znacząco wsparły Elżbietę Łukacijewską, która w stalowowolskich urnach miała średnie poparcie. Cała Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, Zieloni zebrała 6.175 głosów poparcia. KE wygrała z PiS tylko w jednym obwodzie – Domu Pomocy Społecznej, gdzie na PiS zagłosowało 4 pensjonariuszy, a na KE 9. Całkiem zgrabnie radziła sobie Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy. W 33., z 36. Obwodów Konfederaci byli na 3. miejscu i takie też z wynikiem 1631 głosów poparcia zajęci w ostatecznym podliczeniu. Grzegorz Braun dostał 1281 głosów. Czy dlatego, że był „jedynką” na liście nr 1. Raczej nie. Poparcie dla Konfederatów było wyraźne w tzw. obwodach kibicowskich, jak Hutnik czy Zatorze. Konfederaci przegrali z Wiosną Biedronia tylko w trzech centralnych obwodach: w Zespole Szkół Specjalnych, Spółdzielni Mieszkaniowej i PSP 7. Partia Biedronia uzyskała wynik 922 głosów poparcia. Zaskoczeniem może być to, że wyborcy nie przelewali swoich sympatii na byłego komendanta policji w Nisku Tomasza Oleksaka, a na Annę Skibę. Jak widać przy wyborach koszula nie musi być bliższa ciału. Piąte miejsce z wynikiem 708 głosów zajęła lista Kukiz’15. To tendencja ogólnopolska. – Ludzie kolejny raz wybrali POPiS i to bardziej boli niż nasz wynik – skomentuje po wyborach Paweł Kukiz. O ostatnie miejsce w wyborach stalowowolskich walczyły „łeb w łeb” Koalicja Polexit i Lewica Razem. Ostatecznie lewicę wsparło 139 uprawnionych stalowowolan, a na dość egzotyczny Polexit zagłosowało 82 dorosłych mieszkańców miasta. Obie listy miały jednak w kilku obwodach zerowe wyniki.

Jeżeli chodzi o frekwencję, to ok. 47 proc. uprawnionych mieszkańców miasta pofatygowało się w niedzielę do lokali wyborczych. To więcej niż w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale też Stalowa Wola z tego powodu nie zaistniej na ogólnopolskiej mapie. Frekwencja wahała się od 40 do 50 proc., nigdy tej drugiej wartości nie przekraczając. Dla porównania w obwodzie nr 1 (Straż Pożarna przy ul. Targowej) było to 49,8 proc., a w komisji wyborczej ulokowanej w Komendzie Powiatowej PSP przy Al. Jana Pawła II zaledwie 40 proc.

Wygranym wyborów w Stalowej Woli jest oczywiście obecny europoseł Tomasz Poręba. Nie tylko w naszym mieście, ale na całym Podkarpaciu i w Polsce. W rodzimym województwie poparło go ponad 267 tys. osób. To absolutny rekord Podkarpacia i piąty wynik w kraju niedzielnego głosowania. – No cóż. Wynik niezwykły, niesamowity, który odebrał mi mowę w pierwszej chwili – skomentował na żywo europoseł elekt. Do Strasburga pojedzie z nim kolega z listy Bogdan Rzońca i – choć nie wiadomo, czy tym samym pociągiem – europosłanka Elżbieta Łukacijewska.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021