W Stalowej Woli

Stalowowlski szpital w elitarnym gronie

Stalowowlski szpital w elitarnym gronie

Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia otrzymał Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli. Tym dokumentem świadczącym o jakości pracy placówki może pochwalić się obecnie 221 szpitali w całej Polsce i 10 na Podkarpaciu.

Jak wyjaśnia Jolanta Węgrzyn z Centrum Monitorowania Jakości, szpital był oceniany ogólnie jako cała jednostka według 220 standardów, który obejmuje 15 działów. – Generalnie jest to przegląd całego szpitala, placówka we wszystkich działach musi być dobrze przygotowana, zarówno w zarządzaniu, jak i w działach zabiegowych, operacyjnych. By szpital uzyskał certyfikat musi spełnić minimum 75 proc. standardów. Certyfikat jest zatwierdzany przez Ministra Zdrowia i przyznawany na trzy lata – mówi.

Zadowolenie z otrzymania certyfikatu nie ukrywa dyrektor Edward Surmacz, podkreśla,ze jest to zasługa zespołu ludzi pracujących w szpitalu.

– To jest ogromny proces, bo trzeba przygotowywać procedury, wdrożyć je. Następnie przejeżdża akredytacyjna komisja z Centrum Monitorowania Jakości i stwierdza, czy te procedury są na co dzień przestrzegane. Osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom 85 proc. To jest światowy poziom. Na Podkarpaciu 10 szpitali ma akredytację. To jest nasza druga akredytacja. Pierwsza była przyznana w 2011 r. Ogromnie się cieszę z tej akredytacji. To jest ogromny wysiłek ludzi pracujących w szpitalu, za co im serdecznie dziękuję – mówi z zadowoleniem dyrektor. Dokument ten kosztował szpital 40 tys. zł.

Jak zaznaczał Marek Ujda, lekarz kierujący oddziałem kardiologicznym II oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego, jest to dowód ogromnej pracy, która została wykonana w szpitalu.

– Ocena końcowa komisji akredytacyjnej wypadła powyżej oczekiwań, spełniliśmy 85 proc. standardów. W Polsce tę akredytację otrzymało 25 procent szpitali. Korzyści jakie wynikają z jej otrzymania, to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników, np. zmniejszenie zakażeń, kontrola aparatury i sprzętu. To też usystematyzowanie i uporządkowanie dokumentacji medycznej oraz szkolenie i doskonalenie personelu – wyliczał Marek Ujda.

Starosta Janusz Zarzeczny zaznaczał, że szpital jest najważniejszą placówką, jeśli chodzi o działalność starostwa, przypomniał, że w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiło tu wiele pozytywnych zmian. – W 2014 r nowy zarząd powiatu przejął szpital, wtedy placówka ta była w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Mieliśmy ponad 12 mln zł zobowiązań wymagalnych, niezrealizowany budżet ze stratą prawie 5 mln zł i wiele wyzwań. Załoga była niezadowolona. Nie było perspektyw na przyszłość. Podjęliśmy się dużego zadania, powołaliśmy nowego dyrektora Edwarda Surmacza i zaczęliśmy pracę od podstaw. W ciągu jednego roku musieliśmy spłacić zobowiązania wymagalne, uregulować budżet, a także zakupić nowy sprzęt medyczny. To nam się udało. Dziś szpital ma dosyć stabilną sytuację finansową, chociaż nie mogę powiedzieć, że bardzo dobrą – mówił starosta.

Zaznaczał, że obecnie placówka ta ma płynność finansowa, są realizowane wszystkie działania, a w planach jest kilka wielomilionowych inwestycji, jak m.in. chociażby przebudowa i modernizacja oddziału intensywnej opieki medycznej, przebudowa oddziału neurologii, a najważniejsza, to budowa nowego bloku operacyjnego. Tych inwestycji powiat sam nie jest w stanie udźwignąć, dlatego stara się o środki z zewnątrz.

szpital-akredytacja-11

szpital-akredytacja-10

szpital-akredytacja-9

szpital-akredytacja-8

szpital-akredytacja-7

szpital-akredytacja-6

szpital-akredytacja-5

szpital-akredytacja-4

szpital-akredytacja-3

szpital-akredytacja-2

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021