kultura i rozrywka

Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa

Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa

Szukasz informacji dotyczących historii Stalowej Woli? Teraz możesz je znaleźć w Internecie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, którą uruchomiła MBP im. Melchiora Wańkowicza.

W chwili obecnej są tam dostępne roczniki „Socjalistycznego Tempa” od roku 1951 do roku 1989. Treść zdigitalizowano z egzemplarzy zgromadzonych zarówno w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i z egzemplarzy, które przekazała Huta Stalowa Wola. Niegdyś „Socjalistyczne Tempo” było gazetą zakładową huty właśnie. Dzięki takiemu zabiegowi, w Internecie dostępne są niemal wszystkie „Socjalistycznego Tempa”.

Gazety, z formy papierowej przeniesiono do formy cyfrowej, do komputera przy pomocy specjalistycznego skanera firmy Atiz. A potem przy pomocy kilku programów, poddano cyfrowej obróbce i umieszczono w Internecie. – Zeskanowane pliki poddaliśmy między innymi kompresji, tak by szybciej się otwierały, by przeglądanie było płynne. Tuż po zeskanowaniu, cały rocznik „Socjalistycznego Tempa” potrafi „ważyć” 15 GB, a po kompresji około 500 MB. I to bez specjalnej straty na jakości. Dzięki specjalnemu formatowi DjVu, przeglądanie stron jest bardzo szybkie – mówi Tomasz Gotkowski, specjalista do spraw digitalizacji. Skoro specjalny format, to przeglądanie publikacji w wersji pełnotekstowej wymaga zainstalowania czytnika formatu DjVu. Ale przeglądanie możliwe jest również za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej np. Firefox, Chrome, Internet Explorer. – Jednak rekomendujemy, na podstawie własnych doświadczeń, Internet Explorer – koniecznie z zainstalowaną najnowszą wersją wtyczki Java. Inne przeglądarki potrafią płatać figle i mimo wykonania koniecznych instalacji, nie pokazują niczego – podpowiada Tomasz Gotkowski.

socjalistyczne1

Wszystkie publikacje udostępniane są nieodpłatnie, a zawartość zamieszczana w Stalowowolskiej Bibliotece Cyfrowej będzie się systematycznie powiększała. – Zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności zdigitalizować numery „Socjalistycznego Tempa”, gdyż były to najczęściej przeglądane archiwalne materiały z księgozbioru biblioteki. Upływ czasu sprawił, że część z tych gazet dosłownie zaczyna rozpadać się w rękach. Dzięki digitalizacji, pasjonaci historii Stalowej Woli, będą mogli nadal przeglądać stare roczniki gazety i szukać informacji, już bez ryzyka, że któraś z gazet zostanie uszkodzona – przekonuje Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Aby skorzystać z zasobów Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej wystarczy wejść na stronę internetową MBP: biblioteka.stalowawola.pl i kliknąć na widoczny po lewej stronie czarno-biały baner lub bezpośrednio wpisać adres http://bc.mbpstalowawola.pl:81/dlibra. Oczywiście przeglądanie treści SBC, możliwe jest również przy pomocy komputerów dostępnych w bibliotece.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021