W Stalowej Woli

Stalowowolską Kopertę Ratunkową najlepiej trzymać w lodówce

Stalowowolską Kopertę Ratunkową najlepiej trzymać w lodówce

logo projektukoperta

I to nie jest żart. Bowiem koperta ratunkowa może być bardzo cennym źródłem informacji dla służb ratunkowych. Z pomysłem wprowadzenia takiej karty informacyjnej w mieście wyszła Innowacyjna Spółdzielnia Socjalna „Sami Sobie” w Stalowej Woli.

Jak zaznacza Marta Gromysz, prezes spółdzielni, jest to propozycja skierowana szczególnie do osób starszych, samotnie mieszkających, emerytów oraz obłożnie chorych.
Czym jest Stalowowolska Koperta Ratunkowa? To karta informacyjna, na której wpisuje się informacje o stanie zdrowia, m. in. o przebytych lub trwających chorobach pacjenta, uczuleniach, wszczepionych rozrusznikach, przyjmowanych lekach, numerze telefonu do osób najbliższych, lekarza rodzinnego. Ponadto warto w swoim telefonie komórkowy i to niezależnie od wieku, wpisać skrót ICE (In case of Emergency) przed nazwą kontaktu. Jest to międzynarodowym systemem oznakowania najważniejszych numerów w telefonie. Dzięki temu oznaczeniu osoby udzielające pomocy choremu, mogą poinformować krewnych o zaistniałym wypadku czy chorobie.
Jak zaznaczał Zbigniew Światowiec ze spółdzielni, w momencie zasłabnięcia, udaru czy utraty przytomności człowiek nie jest w stanie podać szczegółowych informacji na temat swojego zdrowia. A jeśli będzie miał taką kopertę, to w znacznym stopniu ułatwi pracę np. ratownikom medycznym. Jednakże służby ratunkowe muszą znaleźć ten dokument, dlatego członkowie spółdzielni zalecają by trzymać go w lodówce. – Miejsce to nie jest przypadkowe, gdyż sprzęt ten, znajduje się praktycznie w każdym z mieszkań, a więc w pierwszej kolejności ratownicy medyczni będą jej szukali właśnie tam – mówi Zbigniew Światowiec.
Na lodówce należy nakleić nalepkę z symbolem akcji i napisem „Koperta Ratunkowa w tej lodówce”, natomiast na drzwiach wejściowych do domu od wewnętrznej strony, nalepkę z napisem „Koperta Ratunkowa w lodówce”. O miejscu przechowywania Koperty Ratunkowej można poinformować rodzinę i sąsiadów. Dla służb ratunkowych, informacje na temat zdrowia osoby chorej, będą bardzo cenne, gdyż niekiedy sekundy decydują o życiu człowieka.

Stalowowolską Kopertę Ratunkową można uzyskać w siedzibie ISS „Sami Sobie” , która mieści się w Inkubatorze Technologicznym przy ul. Kwiatkowskiego 9 w Stalowej Woli tel. 15 830-24-25, 514-958-828.
Ponadto koperty będą rozdawane 12 lipca od godz. 13.00 przed Miejskim Domem Kultury.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021