Kronika Policyjna

Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy

Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy

1 158 zdarzeń, w tym: 394 pożary, 737 miejscowych zagrożeń oraz 27 fałszywych alarmów. Tak w skrócie przedstawia się statystyka za ubiegły rok Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli.

Jak wynika ze statystyki stalowowolskiej komendy w ubiegłym roku było dużo więcej zdarzeń niż w roku wcześniejszym. Odnotowano wzrost interwencji o 218, z czego  liczba pożarów wzrosła o 85, a miejscowych zagrożeń o 129.

Najwięcej pożarów było w Stalowej Woli – 155, a w pozostałych gminach liczby te przedstawiają się następująco: Zaleszany – 86, Pysznica – 62, Bojanów – 42, Radomyśl nad Sanem – 28, Zaklików – 21.
Z kolei miejscowych zagrożeń, w których interweniowali strażacy, czyli m. in. wypadków komunikacyjnych, zdarzeń związanych ze skutkami burz było 737, w tym w poszczególnych gminach: Stalowa Wola – 432, Zaklików – 82,  Zaleszany – 72, Pysznica – 68, Radomyśl nad Sanem – 49, Bojanów – 34.

Jeśli chodzi o fałszywe alarmy, to takich najwięcej było w Stalowej Woli, bo 20, w gminie Pysznica  było 4, a w gminach Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany po jednym. Natomiast w gminie Bojanów takich alarmów nie odnotowano.

Jak czytamy w sprawozdaniu przedstawionym przez komendę, największy wzrost liczby wyjazdów do zdarzeń w porównaniu z rokiem 2016 odnotowano w gminie Stalowa Wola i gminie Pysznica. Od wielu lat najwięcej interwencji jest na terenie Stalowej Woli, wynika to przede wszystkim z wielkości miasta, jego uprzemysłowienia oraz liczby dróg. W roku 2017 na terenie Stalowej Woli odnotowano o 75 zdarzeń więcej niż w roku poprzednim.

W ubiegłym roku na ternie powiatu nie było bardzo dużych pożarów, wynika to z szybkiego powiadamiania służb. Natomiast były 24 pożary średnie, gdzie w większości paliły się trawy i nieużytki. Takich zdarzeń najwięcej było w gminie Zaleszany. Ponadto strażacy wyjeżdżali do 2 dużych pożarów. Jeden to pożar traw na nieużytkach rolnych w Kępie Rzeczyckiej w gminie Radomyśl nad Sanem na powierzchni około 10 ha oraz pożar budynku nieużytkowanej stajni w Skowierzynie w gminie Zaleszany. Był też średni pożar „Zajazdu nad Łęgiem” w miejscowości Przyszów w gminie Bojanów. Spaleniu uległo poddasze, dach starszej części obiektu oraz pomieszczenia socjalne wraz z wyposażeniem, w których zamieszkiwali właściciele. W tej akcji brało udział 12 zastępów straży pożarnej i 43 ratowników.

Dniem, w którym strażacy mieli najwięcej pracy był 23 lipca. Wtedy po przejściu gwałtownych wiatrów brali udział w 31 akcjach ratowniczych.
Ponadto po przejściu kilkukrotnych intensywnych opadów deszczu, czego skutkiem były podtopione drogi i zalane piwnice, interweniowali 44 razy.

Główne przyczyn powstawania pożarów to:
– nieostrożność osób dorosłych  przy posługiwaniu  się  ogniem  otwartym – 216 zdarzeń oraz podpalenia  umyślne  – 22 zdarzenia.
Do głównych  przyczyn powstawania miejscowych zagrożeń  należą:
– niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu środków transportu – 152 zdarzenia,
– silne wiatry i opady atmosferyczne – 139 zdarzeń,
– nietypowe zachowanie zwierząt – 106 zdarzeń.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Policjanci mówili o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

stw24.pl22 października 2021

„Bezpieczne wakacje”- wyłoniono zwycięzców konkursu

stw24.pl18 października 2021

Spotkania profilaktyczne ze stalowowolską policją

stw24.pl12 października 2021

Nie zatrzymał się do kontroli, był pijany i poszukiwany

stw24.pl12 października 2021

Policyjne kontrole w placówkach handlowych i autobusach

stw24.pl8 października 2021

Policjanci ostrzegają przed spoofingiem

stw24.pl8 października 2021

Złodziej wszedł do domu, ukradł portfel z zawartością

stw24.pl4 października 2021
policja-las-poszukiwania-patrole

Zbłądził w lesie- pomogli mu policjanci

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021