W Stalowej Woli

Strażakiem-ochotnikiem może być każdy

Strażakiem-ochotnikiem może być każdy

Poświęcają swój czas na to, by pomagać innym, ale też realizują swoją pasję. Mowa o strażakach ochotnikach. W Stalowej Woli działają dwie takie jednostki, w ich szeregi może wstąpić każdy, ten kto chce uczestniczyć bezpośrednio w działaniach ratowniczych, ale też ten, kto w inny sposób chce pomagać.

Obydwie jednostki, OSP Stalowa Wola, która ma swoją siedzibę przy ul. Targowej  i OSP Charzewice, która mieści się przy ul. Jaśminowej, są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Zrzeszają w sumie 184 członków: 140 – OSP Stalowa Wola (w tym 34 kobiety) i 44 – OSP Charzewice (w tym 4 kobiety).  Ponadto w OSP Stalowa Wola, która specjalizuje się w ratownictwie wodnym, działa młodzieżowa drużyna pożarnicza chłopięca i dziewczęca, a także zespół sportowy, który bierze udział w zawodach. Jednostki prowadzą też działalność prewencyjną polegającą głównie na pogadankach dla dzieci i młodzieży, czy patrolach dzikich kąpielisk w okresie letnim.
Przy obydwu OSP działają jednostki operacyjno-techniczne, które mają  po 30 członków, to ci, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczo- gaśniczych. Osoby te muszą mieć odpowiednie uprawnienia, czyli m.in.  ważne badania lekarskie, być ubezpieczone i przejść odpowiednie szkolenia.

Strażacy są otwarci, na nowe osoby, które chcą wstąpić w ich szeregi.
Członkiem ochotniczej straży pożarnej może zostać każdy, jesteśmy stowarzyszeniem więc OSP jest otwarta na wszystkich chętnych do działania. Jeśli ktoś chce się realizować, to zapraszamy, tak młodszych jak i starszych. Z tym, że nie każdy może brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych – mówi Mariusz Janeczko, komendant miejski OSP Gminy Stalowa Wola.
Wyjaśnia, że ci, którzy decydują się brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, są kierowani na szkolenia, gdy uzyskają uprawnienia ratownicze mogą się dalej kształcić na specjalistycznych kursach i zdobywać dodatkowe uprawnienia np. do kierowania łodziami motorowodnymi, uprawnienia nurkowe do pracy w suchych skafandrach w wodzie.

W ubiegłym roku obie jednostki brały udział 15 razy w gaszeniu pożarów, 45 w likwidacji miejscowych zagrożeń, ponadto 30 razy ochotnicy zabezpieczali imprezy  na terenie miasta i powiatu.
Zaś jeśli chodzi o działania na terenie powiatu stalowowolskiego, a także niżańskiego, to obie jednostki w ubiegłym roku brały udział w 12 zdarzeniach, głównie dotyczących pożarów lasów oraz w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych na Sanie.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021