W Stalowej Woli

Sukces kulinarny stalowowolskiej uczennicy

Sukces kulinarny stalowowolskiej uczennicy

Gruszka do Europy przybyła ze starożytnej Persji. Na początku uprawiano ją tylko na terenie antycznej Grecji, skąd trafiła do Rzymu, gdzie stała się „gwiazdą ogrodów”.

Grusza stała się integralną częścią polskiego krajobrazu, polskiej kultury i literatury. Spędzamy wczasy pod gruszą, nie zasypiamy gruszek w popiele, obiecujemy gruszki na wierzbie, robimy coś ni z gruszki ni z pietruszki, itp.. Gruszka ma wiele znaczeń, pojawia się w przysłowiach i powiedzonkach. Ma jednak przede wszystkim wyśmienity smak i oryginalny kształt. Jest doskonałym i zdrowym owocem. Trochę niedocenionym i zrzuconym na drugi plan przez jabłka.
Aromatyczna gruszka stała się atrakcją konkursu kulinarnego, który odbył się w dniu 18 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu .

Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Stalowej Woli reprezentowała słuchaczka Natalia Strojek, przygotowana przez Panią Klaudię Kochowską, kształcąca swoje umiejętności w zawodzie kucharz.

Zadaniem uczestników było przygotowanie deseru oraz dania głównego – tak – aby elementem każdego z nich była gruszka. Na  przygotowanie potraw uczestnicy konkursu mieli trzy godziny. Pracowali pod czujnym okiem jury- Szefów kuchni z hotelu „Mały Rzym” z Sandomierza, Dworu Dwikozy, Restauracji Ciżemka z Sandomierza.

Natalia wykonała z niezwykłym artyzmem danie główne: polędwiczki pieczone z salsą gruszkową oraz sosem winnym i deser, za który otrzymała wyróżnienie: gruszka z nutą amaretto i kremem sułtańskim. Delikatny, rozpływający się w ustach miąższ oraz soczysta, słodko-korzenna nuta smakowa zrobiła na jurorach ogromne wrażenie.

Natalia podzieliła się z nami wiedzą na temat potraw z gruszek, które szczególnie dobrze komponują się z orzechami włoskimi, serem żółtym lub pleśniowym.

Serdecznie gratulujemy Natalii Strojek, życząc kolejnych sukcesów nie tylko kulinarnych.

DSC00658 (Kopiowanie)

DSC00672 (Kopiowanie)

DSC00702 (Kopiowanie)

DSC00704 (Kopiowanie)

źródło: CKUiODiDZ w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

W terenie zabudowanym jechał 125 km/h

stw24.pl26 lutego 2021
stalowa wola

Konkurs na Dyrektora Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

stw24.pl26 lutego 2021

Punkt pobrań wymazów typu drive-thru

stw24.pl25 lutego 2021

Wesprzyjmy nasze przedszkolaki w konkursie

stw24.pl24 lutego 2021

Uwaga na oszustów podających się za pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej

stw24.pl23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

stw24.pl22 lutego 2021

Kacper Piechniak nowym piłkarzem Stali Stalowa Wola

stw24.pl18 lutego 2021

Sprzęt dla szpitala od amerykańskiego koncernu

stw24.pl18 lutego 2021

Toporna ofensywa.

stw24.pl17 lutego 2021