W Stalowej Woli

Sukces kulinarny stalowowolskiej uczennicy

Sukces kulinarny stalowowolskiej uczennicy

Gruszka do Europy przybyła ze starożytnej Persji. Na początku uprawiano ją tylko na terenie antycznej Grecji, skąd trafiła do Rzymu, gdzie stała się „gwiazdą ogrodów”.

Grusza stała się integralną częścią polskiego krajobrazu, polskiej kultury i literatury. Spędzamy wczasy pod gruszą, nie zasypiamy gruszek w popiele, obiecujemy gruszki na wierzbie, robimy coś ni z gruszki ni z pietruszki, itp.. Gruszka ma wiele znaczeń, pojawia się w przysłowiach i powiedzonkach. Ma jednak przede wszystkim wyśmienity smak i oryginalny kształt. Jest doskonałym i zdrowym owocem. Trochę niedocenionym i zrzuconym na drugi plan przez jabłka.
Aromatyczna gruszka stała się atrakcją konkursu kulinarnego, który odbył się w dniu 18 listopada 2015 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu .

Centrum Kształcenia Ustawicznego i Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Stalowej Woli reprezentowała słuchaczka Natalia Strojek, przygotowana przez Panią Klaudię Kochowską, kształcąca swoje umiejętności w zawodzie kucharz.

Zadaniem uczestników było przygotowanie deseru oraz dania głównego – tak – aby elementem każdego z nich była gruszka. Na  przygotowanie potraw uczestnicy konkursu mieli trzy godziny. Pracowali pod czujnym okiem jury- Szefów kuchni z hotelu „Mały Rzym” z Sandomierza, Dworu Dwikozy, Restauracji Ciżemka z Sandomierza.

Natalia wykonała z niezwykłym artyzmem danie główne: polędwiczki pieczone z salsą gruszkową oraz sosem winnym i deser, za który otrzymała wyróżnienie: gruszka z nutą amaretto i kremem sułtańskim. Delikatny, rozpływający się w ustach miąższ oraz soczysta, słodko-korzenna nuta smakowa zrobiła na jurorach ogromne wrażenie.

Natalia podzieliła się z nami wiedzą na temat potraw z gruszek, które szczególnie dobrze komponują się z orzechami włoskimi, serem żółtym lub pleśniowym.

Serdecznie gratulujemy Natalii Strojek, życząc kolejnych sukcesów nie tylko kulinarnych.

DSC00658 (Kopiowanie)

DSC00672 (Kopiowanie)

DSC00702 (Kopiowanie)

DSC00704 (Kopiowanie)

źródło: CKUiODiDZ w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021