kultura i rozrywka

Święto dizajnu w Stalowej Woli

Święto dizajnu w Stalowej Woli

Trzecia edycja Dni Dizajnu w Stalowej Woli upłynie pod hasłem „zmieniam miasto”.

Stalowa Wola to przyjazne miasto. Brzmi nieprawdopodobnie?

Pokażemy , że kluczem do sukcesu przyjaznego miasta są jego obywatele. Poprawa jakości życia dla pieszych i rowerzystów, matek z dziećmi i seniorów, dla osób z niepełnosprawnością to zadanie dla nas wszystkich.

Uczyńmy ze Stalowej Woli miasto w którym po prostu dobrze się żyje.

DD_plakat_poziom

W ramach festiwalu odbędzie się szereg wydarzeń: wystawy, warsztaty, wykłady, filmy, koncerty, działania społeczno-artystyczne w przestrzeni miejskiej, sklepy z dizajnem i kawiarenki!.

Wystawy

Hasło przewodnie jest odbiciem całorocznych działań społecznych prowadzonych w mieście – cyklu otwartych, interaktywnych i edukacyjnych spotkań projektowo-społecznych, łączących ludzi zainteresowanych wymianą poglądów i propozycji związanych z ulepszaniem miasta. Efekty tych inicjatyw miejskich będzie można zobaczyć na wystawie „Odzyskać piękno modernizmu” – konkretne, najlepsze pomysły lokalnej społeczności ujęte w projekty architektoniczne.

Mając na uwadze edukację najmłodszych w zakresie przemyślanego i estetycznego kształtowania przestrzeni, organizatorzy przygotowali nowatorską, ćwiczącą kreatywność i wyobraźnię wystawę-grę „Zmieniam miasto” adresowaną do dzieci, całych rodzin lub grona przyjaciół.

Jak pisze kurator Ewa Solarz: „Na naszej wystawie zastanowimy się wspólnie kim są mieszkańcy miasta, jakie mają potrzeby i co można zrobić by lepiej się im żyło. Zagramy w grę, opowiemy sobie historie i będziemy się dobrze bawić”. Autorami scenografii i oprawy graficznej Marta i Lech Rowińscy (Beton).

W ramach DDSW 2015, po raz pierwszy w Polsce pokazana zostanie wystawa „Moderna. Przemysł + rzemiosło” Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Pawła Grobelnego, prezentująca wybrane realizacje polskich projektantów, które łączą w sobie projektowanie przemysłowe z rzemiosłem, w sposób czytelny kontynuując modernistyczną tradycję.

Kolejną propozycją wystawienniczą będzie prezentacja BXBstudio Bogusław Barnaś – architektura zakorzeniona w tradycji – ukazująca najlepsze projekty studia architektonicznego BXBStudio, które kładzie szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą, co przekłada się na charakter kreowania przestrzeni – form, wnętrz, budynków i układów urbanistycznych.

Konferencja

Ważnym punktem tegorocznych Dni Dizajnu jest II konferencja z cyklu: Stalowa Wola, miasto przeszłości – przyszłość miasta, pn. „Dziedzictwo architektury przemysłowej”, współorganizowana z Polską Akademią Nauk Oddział w Lublinie. Tematyka prelekcji i praktycznych przykładów przeprowadzi słuchaczy od dziedzictwa modernistycznej architektury, poprzez ideę COP-u, aż po współczesną technikę zaprzęgniętą do ochrony zabytków, ale też rewitalizacji modernistycznych miast. Warta uwagi jest też seria wykładów poświęconych możliwości zmian w przestrzeni publicznej Stalowej Woli oraz prelekcje skupiające się na architekturze Rozwadowa i możliwości potencjalnej jego rewitalizacji.

Przestrzeń kulturalno-artystyczna/koncerty

W programie festiwalu znajdzie się sporo wydarzeń towarzyszących, m.in. koncerty OLY. i KRAKÓW STREET BAND, plenerowe archi-kino, warsztaty druku 3D, warsztaty cięcia laserem. Dla najmłodszych i rodzin kreatywne i inspirujące aktywności, m.in.: „Plac zabaw dla dzieci” Imagination Playground, „Igłą i nitką – szyjemy lale”, „Wędrówka w przyszłość”, „Miasto nocą”, „Budujemy wieże, budujemy mosty”.

A ponadto sklepiki z dizajnem, kawiarenki w tymczasowo zaaranżowanej przestrzeni integracyjno-kulturalnej i dużo dobrej zabawy. Zapraszamy!

KRAKOWSTREETBAND_plakat_PROD_A2_300dpi

Festiwalowe miejsca

Dwudniowy festiwal obejmie swym działaniem dwa miejsca w mieście:

2 października spotykamy się przy ulicy Ofiar Katynia – w budynku Inżynierii Środowiska KUL oraz w Ogródku Jordanowskim.

3 października działania integracyjno-kulturalne zagoszczą w zaaranżowanej przestrzeni na placu pod Balladą i w lokalu po dawnej Bibliotece Miejskiej przy ul. Staszica 14.

Szczegółowy program dostępny na stronie: www.dnidizajnu.pl

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie.

Partnerami Dni Dizajnu są: Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie, Politechnika Wrocławska, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu, School of Form w Poznaniu.

Plakat-StalowaWola-oly.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021