W powiecie

#ŚWIĘTUJZMUZEUM. 3 Maja w czasach epidemii

#ŚWIĘTUJZMUZEUM. 3 Maja w czasach epidemii

Mimo, że w tym roku nie możemy świętować na Rynku w Rozwadowie, codziennie od 28 kwietnia do 3 maja będziemy publikować dla Was specjalny wirtualny program obchodów 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcemy być jeszcze bliżej Was – spotkajmy się zatem online! Co proponujemy? Akcje społeczne, konkursy, gry edukacyjne, warsztaty rodzinne, swoiste lekcje historii – wszystko w jednym miejscu. Zresztą, najlepiej zobaczcie sami.

Na początek przypomnienie, jak świętowaliśmy w minionych latach, a przy tej okazji wiele archiwalnych zdjęć i film, ale także powrót do Rozwadowa międzywojennego, kiedy to mieszkańcy Rozwadowa tłumnie uczestniczyli we wszystkich ważnych dla Polski rocznicach i wydarzeniach o charakterze patriotycznym. Poznacie wiele ciekawostek o Konstytucji 3 Maja, okolicznościach jej powstania i skutkach dla Polski i Polaków.

Święta narodowe to okazja do porozmawiania o patriotyzmie. Nie zabraknie i tego tematu. Będzie to przypomnienie symbolicznego aspektu patriotyzmu poprzez nawiązanie do pięknej wystawy „Pierścionek z orłem w koronie”, którą Muzeum prezentowało w 2016 roku. Tam o patriotyzmie mówiło się za pośrednictwem przedmiotów „patriotycznie zaangażowanych”. Ale będzie też o współczesnym patriotyzmie, na miarę czasów. Przygotowany cykl materiałów pomoże zastanowić się nad tym nieco spowszedniałym pojęciem. Co to jest patriotyzm? Jak dzisiaj można być patriotą? Czy wy uważacie się za patriotów? Co dla was oznacza miłość ojczyzny? Jak kocha ojczyznę osoba dorosła, a jak dziecko? Z pewnością pomogą w tym piękne, mądre i błyskotliwe grafiki z książki „Kto ty jesteś?” J. Olech i E. Bąka, dzięki którym łatwiej o osobistą i głębszą refleksję na temat własnej patriotycznej postawy.

Można też będzie podjąć wyzwanie patriotycznej gry rodzinnej. To edukacyjna planszówka przygotowana specjalnie na tę okazję. Dzięki niej zdobędziecie lub przypomnicie sobie wiedzę o Polsce, jej geografii, historii i symbolach narodowych.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału we wspólnym, rodzinnym, domowym świętowaniu tych obchodów! Specjalnie dla Was udostępniamy instrukcje wykonania kokard narodowych. Wywieśmy również na naszych balkonach i parapetach piękne biało-czerwone flagi! Niech ten czas pomoże nam odczuć, że wszyscy jesteśmy jedną wielką polską społecznością!

W tym wirtualnym świętowani także możemy być razem! Muzealna akcja zachęca do dzielenia się swoimi doświadczeniami, wspomnieniami i efektami wspólnej rodzinnej pracy. Każdy może dodać coś od siebie: zdjęcia patriotycznych prac i udekorowanych mieszkań, podzielić się wspomnieniami i emocjami tego czasu.

Zapraszamy do wspólnego rodzinnego świętowania!

www.muzeum.stalowawola.pl

www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021