Bez kategorii

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, określonej kryptonimem „W”, wybuchło Powstanie Warszawskie. Do walki o niepodległość stanęli Ci, którzy mieli w sobie nadzieję na lepsze jutro. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych wydarzeń zapisanych na kartach naszej historii. 77. rocznicę tego wydarzenia uczcili także mieszkańcy Stalowej Woli. Już po raz dziesiąty ulicami miasta przejechał rowerowy Rajd Honoru, by upamiętnić Bohaterów sierpniowego zrywu narodowego.

– Po raz dziesiąty spotykamy się tu, by w sposób szczególny oddać hołd walczącej Warszawie i Powstańcom, którzy 77 lat temu na ołtarzu Ojczyzny złożyli najważniejsze dobro – swoje życie. Spotykamy się, aby wyruszyć w miasto, aby przejechać w tym wyjątkowym, jubileuszowym peletonie – Rajdzie Honoru. Zaczynaliśmy od małej inicjatywy, która przerodziła się w największą manifestację patriotyczną ostatnich lat. Możemy być dumni z tego, jakim miastem jest Stalowa Wola i jakimi ludźmi jesteście Państwo – jej mieszkańcy – mówił przed Rajdem Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Miejskie obchody rozpoczęły się koncertem Pieśni Powstańczej Warszawy w wykonaniu Chóru Dworskiego – Stalowowolskiego Towarzystwa Artystycznego „Stowart”, Chóru Męskiego Grupy Rekonstrukcyjnej „Żołnierze WP – Wrzesień 1939” oraz „Pałacyku Michla” i Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Punktualnie o godzinie 17.00 na pamiątkę godziny „W” zawyły syreny. Wcześniej nastąpiło krótkie przybliżenie historii Powstania Warszawskiego. Kiedy ucichły syreny na placu Piłsudskiego rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Godzina „W” rozpoczęła oficjalną część obchodów z Apelem Pamięci i Salwą Honorową.

Tegoroczne uroczystości zgromadziły niezmiennie wielu patriotów, którzy przyszli okazać swój szacunek tym, którzy oddali życie za Ojczyznę. Po części oficjalnej na Placu Piłsudskiego, na rowery wsiadło setki osób, z Lucjuszem Nadbereżnym Prezydentem Stalowej Woli na czele, by ruszyć w X Rajdzie Honoru ulicami Stalowej Woli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

II Gminny Powstańczy Rajd Rowerowy – I VIII 2021r

stw24.pl3 sierpnia 2021

Krótki przewodnik po rozmiarach męskiej odzieży

stw24.pl1 lipca 2021

Policja na rowerach i quadach będzie patrolować stalowowolskie ulice

stw24.pl23 czerwca 2021

Maciej Paterski mistrzem Polski w kolarstwie szosowym

stw24.pl21 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021