W Stalowej Woli

Szpital powoli wychodzi na prostą

Szpital powoli wychodzi na prostą

Przeszliśmy chrzest bojowy, ażby uniknąć komornika, firm windykacyjnych i żeby nie pozwolić na sprzedaż naszych długów – mówił Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, przedstawiając sytuację tej palcówki na Radzie Powiatu Stalowowolskiego.

Przypomnijmy, Edward Surmacz kieruje szpitalem od czerwca, kiedy wygrał konkurs na stanowisko dyrektora, a miesiąc wcześniej był p.o. dyrektora. Objął szpital, po tym jak z funkcji został odwołany jego poprzednik Mirosław Leśniewski.
Surmacz zastał szpital, delikatnie mówiąc, w nie najlepszej sytuacji finansowej, z niezapłaconymi fakturami, groźbą wejścia komornika, a także z bardzo wysokimi zarobkami dla niektórych lekarzy. Zarząd powiatu postawił przed nim zadnie wyprowadzania tej placówki na prostą. Dyrektor, jak sam mówił podjął się niełatwego zadnia. Z przedstawionej przez niego obecnej sytuacji placówki, widać że idzie ku lepszemu. Dyrektor mocno ogranicza koszty i szuka oszczędności tam, gdzie to jest możliwe. Będzie chciał ograniczyć zatrudnienie z 879 do 875 osób jeszcze w tym roku. Zaznacza, że nie dotyczy to lekarzy i pielęgniarek, gdyż stan tego personelu jest optymalny.

Zmniejszenie zatrudnienia dotyczyć będzie głównie osób, które mają prawo do emerytury, pracujących w administracji, laboratoriach. Dyrektor przypomniał, że podjął również działania zmierzające do likwidacji kominów płacowych. – Czy osiągnęliśmy sukces? Połowicznie tak. Z większością osób podpisałem aneksy do umów kontraktowych, gdzie te stawki są zadowalające, i dla osób pracujących i dla szpitala. W kilku przypadkach nie doszliśmy do porozumienia i rozstaliśmy się – stwierdza Edward Surmacz. Dodaje, że w niektórych przypadkach, gdyby rozwiązał kwestie płacowe w drastyczny sposób, to w niektórych przypadkach nie miałby kto leczyć czy też wykonywać zabiegów. Jeśli będzie więcej lekarzy mających daną specjalizację, co może nastąpić w przeciągu dwóch lat, to sytuacja się zmieni, gdyż jedna osoba nie będzie stawiać warunków.
Ostatecznie za 8 miesięcy tego roku nastąpił spadek płac kontraktowych o 400 tys.

Dyrektor zrealizował też niezbędne zakupy sprzętu medycznego za łączną kwotę 3,728 mln zł, z czego 2,718 mln zł, to dofinansowanie z powiatu i 350 tys zł z miasta, a reszta to środki własne szpitala. To m. in. zakup karetki, lasera urologicznego, 2 kolonoskopów, echokardiografu, aparatu do zdjęć kostnych. Niektóre ze sprzętów trwają lub będą ogłoszone przetargi jeszcze w tym roku.
Dyrektor zaznacza, że w przypadku niektórych zakupów, np. jednorazowego sprzętu, rezygnuje z przetargów i kupuje z wolnej ręki, gdyż jest to bardziej opłacalne. W przyszłym roku zamierza też przystąpić do wspólnego przetargu na zakup antybiotyków, ze szpitalami wojewódzkim.

Z badania raportu sprawozdania finansowego przeprowadzonego przez biegłego wynika, że na koniec 2014 roku zobowiązywania wymagalne, czyli niezapłacone faktury, przeterminowane faktury wyniosły 8,5 mln zł. Natomiast zobowiązania kredytowe do spłaty na dzień dzisiejszy wynoszą 4,8 mln zł. Kwota nadwykonań obecnie wynosi 2 mln zł, a do końca roku, jak prognozuje dyrektor może wzrosnąć do do 4 mln zł .
Na koniec sierpnia starta szpitala wynosiła ok. 3 mln, w stosunku do czerwca jest poprawa o 1,3 mln zł.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021