W Stalowej Woli

Szpital powoli wychodzi na prostą

Szpital powoli wychodzi na prostą

Przeszliśmy chrzest bojowy, ażby uniknąć komornika, firm windykacyjnych i żeby nie pozwolić na sprzedaż naszych długów – mówił Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, przedstawiając sytuację tej palcówki na Radzie Powiatu Stalowowolskiego.

Przypomnijmy, Edward Surmacz kieruje szpitalem od czerwca, kiedy wygrał konkurs na stanowisko dyrektora, a miesiąc wcześniej był p.o. dyrektora. Objął szpital, po tym jak z funkcji został odwołany jego poprzednik Mirosław Leśniewski.
Surmacz zastał szpital, delikatnie mówiąc, w nie najlepszej sytuacji finansowej, z niezapłaconymi fakturami, groźbą wejścia komornika, a także z bardzo wysokimi zarobkami dla niektórych lekarzy. Zarząd powiatu postawił przed nim zadnie wyprowadzania tej placówki na prostą. Dyrektor, jak sam mówił podjął się niełatwego zadnia. Z przedstawionej przez niego obecnej sytuacji placówki, widać że idzie ku lepszemu. Dyrektor mocno ogranicza koszty i szuka oszczędności tam, gdzie to jest możliwe. Będzie chciał ograniczyć zatrudnienie z 879 do 875 osób jeszcze w tym roku. Zaznacza, że nie dotyczy to lekarzy i pielęgniarek, gdyż stan tego personelu jest optymalny.

Zmniejszenie zatrudnienia dotyczyć będzie głównie osób, które mają prawo do emerytury, pracujących w administracji, laboratoriach. Dyrektor przypomniał, że podjął również działania zmierzające do likwidacji kominów płacowych. – Czy osiągnęliśmy sukces? Połowicznie tak. Z większością osób podpisałem aneksy do umów kontraktowych, gdzie te stawki są zadowalające, i dla osób pracujących i dla szpitala. W kilku przypadkach nie doszliśmy do porozumienia i rozstaliśmy się – stwierdza Edward Surmacz. Dodaje, że w niektórych przypadkach, gdyby rozwiązał kwestie płacowe w drastyczny sposób, to w niektórych przypadkach nie miałby kto leczyć czy też wykonywać zabiegów. Jeśli będzie więcej lekarzy mających daną specjalizację, co może nastąpić w przeciągu dwóch lat, to sytuacja się zmieni, gdyż jedna osoba nie będzie stawiać warunków.
Ostatecznie za 8 miesięcy tego roku nastąpił spadek płac kontraktowych o 400 tys.

Dyrektor zrealizował też niezbędne zakupy sprzętu medycznego za łączną kwotę 3,728 mln zł, z czego 2,718 mln zł, to dofinansowanie z powiatu i 350 tys zł z miasta, a reszta to środki własne szpitala. To m. in. zakup karetki, lasera urologicznego, 2 kolonoskopów, echokardiografu, aparatu do zdjęć kostnych. Niektóre ze sprzętów trwają lub będą ogłoszone przetargi jeszcze w tym roku.
Dyrektor zaznacza, że w przypadku niektórych zakupów, np. jednorazowego sprzętu, rezygnuje z przetargów i kupuje z wolnej ręki, gdyż jest to bardziej opłacalne. W przyszłym roku zamierza też przystąpić do wspólnego przetargu na zakup antybiotyków, ze szpitalami wojewódzkim.

Z badania raportu sprawozdania finansowego przeprowadzonego przez biegłego wynika, że na koniec 2014 roku zobowiązywania wymagalne, czyli niezapłacone faktury, przeterminowane faktury wyniosły 8,5 mln zł. Natomiast zobowiązania kredytowe do spłaty na dzień dzisiejszy wynoszą 4,8 mln zł. Kwota nadwykonań obecnie wynosi 2 mln zł, a do końca roku, jak prognozuje dyrektor może wzrosnąć do do 4 mln zł .
Na koniec sierpnia starta szpitala wynosiła ok. 3 mln, w stosunku do czerwca jest poprawa o 1,3 mln zł.

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021