W Stalowej Woli

Szybowce odleciały

Szybowce odleciały

Jubileuszowe 20. Mistrzostwa Europy w Szybownictwie przeszły do historii. Jak historia zapamięta Turbię? Na pewno jako najbardziej dżdżystego gospodarza ME, ale to wcale nie znaczy, że gospodarza złego. Usłyszeliśmy wiele pochlebnych opinii o organizacji kontynentalnego czempionatu, a zważywszy na aurę, było wściekle trudne zadanie.

Szybownicy z 20. krajów Starego Kontynentu nad Sanem spędzili 3 tygodnie, licząc z tygodniem na treningi. By mistrzostwa były zaliczone, wymagane było rozegranie co najmniej czterech zawodów. Plany były dużo bogatsze, ale te cztery rundy lotów udało się przeprowadzić w pierwszym tygodniu, więc organizatorzy mieli już ból głowy za sobą. Od poniedziałku do piątku lało jak z cebra i gdy wszyscy już tylko czekali na zamknięcie ME, w sobotę wyjrzało słońce. Sędziowie zdecydowali się wypuścić szybowce na ostatnią próbę – przelot po wieloboku. Była to dość ryzykowna decyzja bo mimo słońca, trwała pogodowa huśtawka, a od zachodu zbliżał się kolejny front. Szybowce wznosiły się w krótkich odstępach, ale każdy prawie w innych warunkach. Zachodziła obawa, że ten przelot przewróci całą tabelę z punktami. Namieszał, ale punkty zdobyte wcześniej przez Polaków wystarczyły do końcowego sukcesu.

W klasie otwartej drugie zwycięstwo zaliczył w sobotę Petr Tichy (Czechy). Łukasz Wójcik był 10., a Zdzisław Bednarczuk 12. W ostatecznym rozrachunku Tichy został mistrzem Europy, wyprzedzając Riccardo Brigliadori (Włochy) i Markusa Franka (Niemcy). Wójcik uplasował się na 6. miejscu, a Bednarczuk na 11. Cuda działy się w klasie 18-metrowej. Prowadzący w niej Sebastian Kawa osiągnął w sobotę dopiero 12. wynik, a Karol Staryszak 11. Niespodziewanie wygrał Wolfgang Janowitsch (Austria), co dało mu awans na trzecią pozycję w końcowej klasyfikacji, ale cóż tam. Aktualnym mistrzem jest Kawa, a srebrnym medalistą Staryszak. W 20-metrowej klasie z dwoma pilotami w sobotę znów najszybsi byli Finowie Lehto i Sorri, ale Tomasz Rubaj z Christophem Matkowskim zajęli drugie miejsce i obronili pozycję lidera w końcowej klasyfikacji. Tak więc kończymy turebskie mistrzostwa z dwoma tytułami Mistrzów Europy i jednym srebrnym medalem. Do pełni szczęścia, czyli wygranej drużynowej, zabrakło nam bardzo niewiele. Wyprzedzili nas Francuzi, ale na rewanż nie trzeba będzie długo czekać.

Dla kogo lotnisko Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi i lasowiackie niebo były szczęśliwe? Bez wątpienia dla Sebastiana Kawy i firmy Avionic. Kawa startował na nowym szybowcu „Diana 3”, o czym już pisaliśmy. To całkowicie polska konstrukcja, która nie zdobyła jeszcze mistrzowskich laurów. To stało się w Turbi. Dla polskich konstruktorów to prawdziwe święto, bo od dziesięcioleci nie mieliśmy „długiego” szybowca, który stawiałby czoła konkurencji. Poprzedniczka „Trójki”, czyli „Diana 2” z powodzeniem fruwa po medale w klasie 15-metrowej. Jeżeli konstruktorzy pójdą za ciosem, powstanie „Diana 4”, a wtedy i klasa otwarta będzie nasza.

Jak już informowaliśmy, zawody w Turbi były pierwszą częścią tegorocznych Mistrzostw Europy. Druga, w trzech innych klasach, odbędzie się w słowackiej Prievidzy. Kawa będzie tam się bił o złoto w klasie 15-metrowej. Wcześniej bo już w najbliższą sobotę w La Cerdanya (Hiszpania) rozpoczną się 9. Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych, też z udziałem S. Kawy. Tam dopiero „Diana 3” pokaże, na co ją stać. A kibice awiacji ze Stalowej Woli i okolic będą mieli tylko krótką przerwę. W niedzielę w Turbi odbędą się 5. Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Ich program jest niezwykle bogaty i o jego „gwoździach” będziemy musieli informować w odcinkach. Będą najlepsi akrobaci, jacy kiedykolwiek popisywali się pod polskim niebem. Będą historyczne konstrukcje, Biało-Czerwone Iskry, pokazy balonowe i loty dla chętnych. Stopniowo uchylać będziemy rąbka tajemnicy, ale już dziś nikt nie powinien robić sobie innych planów na niedzielę 2. czerwca.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021