W Stalowej Woli

Szykuje się największy zryw w obronie przyrody w historii Stalowej Woli

Szykuje się największy zryw w obronie przyrody w historii Stalowej Woli

Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników „Wolne Rzeki”, Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi”, Stowarzyszenie „Nasze Miasto” oraz grupa na Facebooku Stalowa Wola – Przyroda wystosowały do prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego List otwarty mieszkańców i organizacji pozarządowych w sprawie ochrony i zarządzania zasobami środowiska przyrodniczego w Stalowej Woli.

Pismo zawiera 9 postulatów odnoszących się do zarządzania miejskimi terenami zieleni. Każdy, komu leży na sercu ochrona przyrody może się pod listem podpisać. Organizacje stworzyły list wspólnie z mieszkańcami, z kitórymi spotykali się w ostatnich tygodniach w celu skonkretyzowania postulatów dotyczących ochrony przyrody.

1. Plany dostosować do istniejących drzew i krzewów

Autorzy listu w pierwszym postulacie zwracają uwagę na problem nadmiernej wycinki drzew i krzewów w procesach rewitalizacji, podczas której nie bierze się pod uwagę istniejącej zieleni. Wręcz przeciwnie – wszelkie nieprzystające do tworzonych planów drzewa wycina się. Pozostawioe powinno być także naturalne odnowienie drzew.

2. Profesjonalne zarządzanie – inwentaryzacja i szkolenia

Drzewa w całym mieście powinny zostać zinwentaryzowane i oznakowane arbotagami. Sygnatariusze apelują również o pielęgnowane zieleni zgodnie z prawem oraz zasadami sztuki arborystycznej. Uważają, że urzędnicy, jak i wykonawcy prac powinni zostać przeszkoleni przez fachowców. W parkach powinny zostać wyznaczone strefy bez ingerencji człowieka. Mieszkańcy sprzeciwiają się ogławianiu drzew prowadzącemu do nieodwracalnego uszkodzenia, śmierci, bądź konieczności wycinki. Wynika to zapewne z przeprowadzania ogławiania przez osoby do tego nieprzygotowane.

3. Sadzenie drzew jako najlepsza inwestycja

– Sadzenie nowych drzew to inwestycja, której efekty odczujemy dopiero za kilkadziesiąt lat, dlatego warto zacząć sadzić drzewa już teraz – czytamy w liście – Chodniki pozbawione ochrony, jaką dają drzewa są latem omijane przez osoby starsze. Warto kierować się zasadą, że jeśli coś jest przyjazne dla jednostek najsłabszych, jest przyjazne także dla silniejszych. Nalezy zatem poszerzyć sadzenie drzew ponad tzw. „nasadzenia zastępcze”.

4. Rzadsze koszenie trawaników

Jak wynika z listu, w naszym mieście są trawniki, które kosi się nawet kilkanaście razy w roku. Tymczasem częste koszenie jest szkodliwe dla wszystkich, m.in.:

– szkodzi owadom, które z nich korzystają
– przesusza glębę
– emituje hałas i spaliny
– zwiększa koszty utrzymania zieleni.

Postulat zawiera propozycję wyznaczenia stref trawników koszonych raz lub dwa razy, podobnie jak łąki. Podobny problem autorzy listu widzą w zbyt częstym grabieniu liści, które powinny być zmiatane jedynie z chodników i dróg:

– Na powierzchniach naturalnych są one niezwykle ważnym elementem nawożącym (za darmo) glebę. Ponadto w liściach zimuje wiele zwierząt (np. jeże).

5. Ochrona żywopłotów

Żywopłoty, podobnie jak drzewa i krzewy, chronią nas przed hałasem. Ponadto, tworzą estetyczny krajobraz i są siedliskami dla ptaków, np. wróbli i mazurków. Powinny zatem być tak samo chronione i pielęgnowane, jak inne elementy zieleni miejskiej.

6. Budki dla jerzyków, wróbli, nietoperzy

Budki na budynkach, nie wieże, bo są skuteczniejsze i tańsze. Problem  narastał w ciągu ostatnich lat. Od początku XX wieku są sukcesywnie ocieplane budynki mieszkalne w naszym mieście, a co za tym idzie znikają szczeliny wykorzystywane przez zwierzęta.

– Jeden jerzyk zjada ponad 1000 komarów dziennie – przypominają autorzy listu.

7. Komisja ds. Powołania Pomników Przyrody

Takie działają już m.in. w Tarnobrzegu, Grębowie, Nowej Dębie. PTP „Wolne Rzeki: 1 marca 2017 roku wystąpiło z wnioskiem do Urzędu Miasta o objęcie ponad stu drzew ochroną pomnikową. Do dziś nie otrzymali odpowiedzi.

8. Tworzenie rezerwatów

Sygnatariusze planują w najbliższym czasie złożyć kolejne wnioski – tym razem o utworzenie dwóch rezerwatów przyrody lub rezerwatu i użytku ekologicznego na terenie naszej gminy. Chodzi o tereny Sochów oraz lasu za garażami przy ul. Spacerowej. Rezerwat w Sochach nie jest pomysłem nowym, bo takowy istniał w latach 1953-1971. Z kolei las przy ul. Spacerowej jest obszarem cennym dla ptaków, a także ze względu na dużą ilość martwego drewna i występowanie terenów podmokłych. I oczywiście oddziela nas od elektrowni.

9. Problem dzikich wysypisk

Autorzy apelują o poważniejsze podejście do problemu dzikich wysypisk, które są zgłaszane przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także osobne wnioski. Wysypiska te zalegają w lasach, na mokradłach; stanowią zagrożenie pożarowe i epidemiologiczne

Popierasz? Podpisz się!

Swój podpis można nie tylko złożyć, ale samemu wspomóc organizacje w zbieraniu podpisów innych mieszkańców. Zarówno cała treść listu, jak i lista do zbierania podpisów jest dostępna na stronie wolnerzeki.pl w zakładce Aktualności.

– Po zebraniu podpisów planujemy przedstawić postulaty na sesji Rady Miasta oraz z zebranymi podpisami przekazać prezydentowi. Akcja ma charakter apolityczny, a postulaty zawarte w liście otwartym wynikają z troski zarówno o przyrodę w Stalowej Woli, jak i o jej mieszkańców – czytamy w informacji od organizatorów akcji.

Agata Linek

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021