Fotorelacje

Ta szkoła powstawała razem z miastem. PSP 1 ma 80 lat

Ta szkoła powstawała razem z miastem. PSP 1 ma 80 lat

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia istnienia. Ta placówka to równolatka miasta. Dziś w Miejskim Domu Kultury odbyły się uroczyści rocznicowe.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, a następnie wszyscy ulicami miasta przeszli do MDK, gdzie odbyła się część oficjalne. W tej części została pokazana historia szkoły, która powstawała wraz z miastem, były także występy artystyczne oraz gratulacje od przybyłych gości.

– Nasza szkoła powstała dzięki pedagogom, rodzicom, pracownikom ówczesnych Zakładów Południowych i marzeniom o szkole dla ich dzieci. Szkole wzniesionej tuż obok nowowybudowanego osiedla wśród sosen i piasków. Marzenia jednego pokolenia stają się rzeczywistością tych, którzy po nim przychodzą. Dzisiaj świętujemy jubileusz 80-lecia naszej szkoły, która powstała razem z naszym miastem – mówiła Małgorzata Kalinka, dyrektor PSP nr 1. Wspominała patrona szkoły, a zarazem pierwszego dyrektora Wacława Górskiego, który pokazał, że będąc skromnym człowiekiem można stać się wielkim i pozostać w sercach wielu pokoleń. Trzeba tylko być oddanym swojej pracy, rodzinie, wiernym swoim ideałom i wartościom. Wspominała byłych i obecnych pracowników szkoły, a także dyrektorów szkoły, a byli to: Wacław Górski, Antoni Sawicki, Henryk Strutyński, Halina Gębala, Zofia Zawiło, Stanisław Kłeczek, Joanna Puskarczyk.

– To co łączy byłych i obecnych pracowników „jedynki”, to entuzjazm, wrażliwość na drugiego człowieka, zaangażowanie i serce jakie wkładają w swoją pracę. Mamy to ogromne szczęście, że wokół naszej szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, poszukujące najlepszych rozwiązań, otwarte na potrzeby dzieci, świadome tego, że szkoła jest miejscem, gdzie kształtuje się osobowość młodego człowieka – zaznaczała dyrektor. Podkreślała, że każda szkoła ma swój specyficzny klimat, coś co ją wyróżnia. W „jedynce” od lat słychać było muzykę. Tradycje artystyczne zapoczątkowała rodzina Steczkowskich. Dzieci realizują swoje pasje w klasach muzyczno – tanecznych, powstałych z inicjatywy Jerzego Augustyńskiego, który wciąż wspomaga kształcenie muzyczne uczniów. W szkole istnieje dziecięco – młodzieżowa orkiestra dęta pod dyrekcją Mieczysława Parucha, którą można usłyszeń na wielu uroczystościach miejskich.

– Dzięki naszym dzieciom, my pracownicy szkoły również odkryliśmy w sobie talent aktorski. Od kilku lat tworzymy grupę teatralną „Belfer” i każdego roku, ku uciesze naszych uczniów, całego środowiska szkolnego i lokalnego wystawimy bajki z przesłaniem – zaznaczała Małgorzata Kalinka.

Goście podczas prezentacji multimedialnej mogli obejrzeć także archiwalne zdjęcia z czasów powstawania szkoły i pierwszych jej lat istnienia.
Do17 czerwca można oglądać wystawę upamiętniająca 80 lat PSP 1 w galerii Tło w holu MDK.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. Inka

    12 lipca 2018 at 20:01

    Staniisława Kleczek ! Cudowna i niezapomniana Pani dyrektor

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020

UROCZYSTA GALA SOW-IK 2019

stw24.pl11 grudnia 2019