W Stalowej Woli

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje w Stalowej Woli dużą farmę fotowoltaiczną. Baterie „łykające” energię słoneczną staną najprawdopodobniej na terenie Jelni, gdzie jeszcze jest część składowiska odpadów. Procedury inwestycyjne zostały już wszczęte.

– Tauron prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. – Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy Tauron do 2030 r.

Program, o którym mówi prezes Grzegorczyk jest dopiero we wstępnej fazie realizacji, ale specyfika inwestycji czyni go realnym w stosunkowo krótkim czasie. Farmy mają powstawać na terenach noszących ślady działalności przemysłowej. Chodzi o tereny elektrowni lub składowisk odpadów paleniskowych. Tauron płaci za nie podatki i nie zarabia, a może. Stąd decyzja czołowego wytwórcy energii w Polsce. Pierwszym krokiem jest uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych. Wytypowanych zostało pięć lokalizacji, a wśród nich Stalowa Wola. Najbardziej zaawansowane są projekty farm w Jaworznie i Mysłowicach na Śląsku. W Jaworznie ogłoszony został już przetarg mający wyłonić wykonawcę. W Stalowej Woli trwa procedura uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Farmy będą różnej wielkości. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji. Inwestor nie ujawnia jeszcze lokalizacji farmy w Stalowej Woli, ale raczej nie ma innej możliwości, niż Jelnia. To kolejny pomysł na zagospodarowanie terenów po składowisku. Za rządów PO – PSL miała tam powstać małą strefa gospodarcza. Pomysł upadł, razem z rządami liberałów. Farma fotowoltaiczna jest bardziej realnym zamiarem i przy tym stosunkowo niedrogim. Tauron stawia – bo musi – na zieloną energię. Oprócz farm fotowoltaicznych będzie budował farmy wiatrowe na lądzie i morzu. Farmy wiatrowe mają do 2025 r. dostarczać do sieci dodatkowych 900 MW energii; fotowoltaiczne trzy razy mniej.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Znamy zwycięzców wakacyjnego escape roomu w MBP

stw24.pl16 września 2020

Weź udział w akcji #sadziMY

stw24.pl16 września 2020
szpital stalowa namiot

Szpital w Stalowej Woli wstrzymuje przyjęcia na chirurgię

stw24.pl15 września 2020

Nowa publikacja w Muzeum

stw24.pl15 września 2020

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie stalowowolskim

stw24.pl14 września 2020

Będzie głośno na terenie miasta

stw24.pl14 września 2020

Finanse miast tematem kolejnego Forum Rozwoju Lokalnego

stw24.pl14 września 2020

Jesienne szczepienie lisów

stw24.pl14 września 2020

Teatralia online w MBP

stw24.pl14 września 2020