W Stalowej Woli

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje dużą farmę

Tauron wybuduje w Stalowej Woli dużą farmę fotowoltaiczną. Baterie „łykające” energię słoneczną staną najprawdopodobniej na terenie Jelni, gdzie jeszcze jest część składowiska odpadów. Procedury inwestycyjne zostały już wszczęte.

– Tauron prowadzi obecnie program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. – Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju czystej energii, które będą podstawą budowy wartości Grupy Tauron do 2030 r.

Program, o którym mówi prezes Grzegorczyk jest dopiero we wstępnej fazie realizacji, ale specyfika inwestycji czyni go realnym w stosunkowo krótkim czasie. Farmy mają powstawać na terenach noszących ślady działalności przemysłowej. Chodzi o tereny elektrowni lub składowisk odpadów paleniskowych. Tauron płaci za nie podatki i nie zarabia, a może. Stąd decyzja czołowego wytwórcy energii w Polsce. Pierwszym krokiem jest uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych. Wytypowanych zostało pięć lokalizacji, a wśród nich Stalowa Wola. Najbardziej zaawansowane są projekty farm w Jaworznie i Mysłowicach na Śląsku. W Jaworznie ogłoszony został już przetarg mający wyłonić wykonawcę. W Stalowej Woli trwa procedura uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Farmy będą różnej wielkości. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji. Inwestor nie ujawnia jeszcze lokalizacji farmy w Stalowej Woli, ale raczej nie ma innej możliwości, niż Jelnia. To kolejny pomysł na zagospodarowanie terenów po składowisku. Za rządów PO – PSL miała tam powstać małą strefa gospodarcza. Pomysł upadł, razem z rządami liberałów. Farma fotowoltaiczna jest bardziej realnym zamiarem i przy tym stosunkowo niedrogim. Tauron stawia – bo musi – na zieloną energię. Oprócz farm fotowoltaicznych będzie budował farmy wiatrowe na lądzie i morzu. Farmy wiatrowe mają do 2025 r. dostarczać do sieci dodatkowych 900 MW energii; fotowoltaiczne trzy razy mniej.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021