kultura i rozrywka

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

Tomasz Piątek opowiadał o Morawieckim w Stalowej Woli

14 maja w Stalowej Woli gościł dziennikarz Tomasz Piątek, autor m.in. książki o Antonim Macierewiczu i wydanej zaledwie kilka dni temu, bo 9 maja, kolejnej pozycji o Mateuszu Morawieckim.

W 2017 wydał książkę “Macierewicz i jego tajemnice”, która sprzedała się w nakładzie ponad 230 tys. egzemplarzy. Przedstawia ona wieloletnią i udokumentowaną historię powiązań Macierewicza z osobami mającymi styczność z rosyjskim wywiadem i mafią.

– Zaintrygowały mnie otwarcie prorosyjskie wypowiedzi ojca premiera, Kornela Marowieckiego. Prorosyjskie to za mało powiedziane: prokremlowskie, proputinowskie – opowiada o początkach pisania książki.
Najpierw afera taśmowa

– Przeciąganie Polski na Wschód przez PiS zaczęło się od tzw. afery taśmowej. Marek Falenta, kolega biznesowy premiera, został skazany za te nagrania. Znacznie ważniejszą rolę odgrywał jednak były senator Tomasz Misiak, który również jest dobrym znajomym Mateusza Morawieckiego. Kornel Morawiecki bronił Falenty w wydawanym przez siebie pisemku i tak się składa, że jest ono finansowane przez wielką firmę, która importuje paliwa z Rosji – streszcza pierwszą część książki Tomasz Piątek.

Historyk czy finansista?

Druga część analizuje karierę obecnego premiera od 1990 roku do dziś. Dziennikarz odpowiada tutaj na często zadawane pytanie: Jak to się stało, że humanista, historyk i działacz „Solidarności Walczącej”, rzucający kamieniami, nagle stał się finansistą w garniturze? Tomasz Piątek badając firmę, w której M. Morawiecki zaczynał karierę odkrył, że osoby z nią związane miały kontakt z sowieckim lub postsowieckim Wschodem. Zauważył też, że wielu członków „Solidarności Walczącej” dziś wypowiada się w linii prorosyjskiej. I na temat właśnie tej tej organizacji założonej przez Kornela Morawieckiego jest część trzecia, z początku nieplanowana.

O korzeniach „Solidarności Walczącej”

Dziennikarz wybrał się zatem do Wrocławia i do Berlina, gdyż „SW” była infiltrowana przez STASI. We Wrocławiu rozmawiał z Władysławem Frasyniukiem, który kierował NSZZ „Solidarność”.

– Nie mogłem zamieścić całej tej rozmowy w książce, bo była bardzo długa, ale najważniejsze fragmenty zamieściłem. Kiedy je spisałem i wysłałem W. Frasyniukowi do autoryzacji, byłem przekonany, że każe mi wykreślić 2/3, bo mówił rzeczy szokujące. Natomiast on odpisał mi, żebym nie zmieniał nawet przecinka. Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło w karierze dziennikarza. Potwierdza to to, co wiemy, że W. Frasyniuk jest człowiekiem odważnym – opowiada autor.

W. Frasyniuk mówił, ze przed „SW” ostrzegał go arcybiskup wrocławski Henryk Gulbinowicz, który twierdził, że jest to struktura sowiecka. W książce opisane są trzy dobrze udokumentowane przypadki, gdy działacze NSZZ „S” informowali Kornela Morawieckiego, że ma w swojej organizacji szpiegów Służby Bezpieczeństwa, wskazywali konkretne osoby. Przedstawiali na to dowody. K. Morawiecki mimo to promował tych ludzi nie tylko w „SW”, ale też ułatwiał infiltrowanie „S”.
W IPN Tomasz Piątek dowiedział się m.in., że Kornel Morawiecki otrzymywał sprzęt do podsłuchu od ultralewicowej terrorystycznej organizacji z Niemiec Zachodnich spenetrowanej przez STASI – Rote Armee Fraktion. STASI infiltrowało „SW” wspólnie z Biurem Studiów SB, która tworzyła fałszywe organizacje opozycyjne. To właśnie Biuro zarejestrowało Mateusza Morawieckiego jako „osobę zabezpieczoną”. Jest to termin stosowany w przypadku kandydatów na konfidentów.

Dziennikarz do naszego miasta przyjechał na zaproszenie podkarpackich struktur Komitetu Obrony Demokracji. Spotkanie poprowadził Jakub Karys. Tomasz Piatek odpowiadał na liczne pytania zebranych. Nagranie ze spotkania dostępne jest na fanpage’u na Facebooku Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego.

Tomasz Piątek ukończył lingwistykę na Uniwersytecie w Mediolanie. Współpracował jako dziennikarz z “Polityką”, RMF FM, “La Stampą”, Inforadiem, Radiostacją, “Życiem Warszawy”, “Krytyką Polityczną” oraz miesięcznikiem “Film”. Od 2013 pracuje dla “Gazety wyborczej”. Finalista Nagrody Literackiej Nike w 2009 r. Laureat Nagrody Wolność Prasy przyznaną przez międzynarodową organizację Reporterzy Bez Granic we współpracy z telewizją TV5Monde, Nagrody Wolności i Przyszłości Mediów od Fundacji Mediów Sparkasse Leipzig (pierwszy Polak w historii).

Agata Linek

2 komentarze

Komentarze

  1. jhgj

    17 maja 2019 at 11:33

    Może niech o sobie cos POwie , albo o swoich szKODnikach, tyle potrafia z tej PatologiObywatelskiej tylko na kogoś pluć a sami żadnego programu ,

  2. geciula

    4 czerwca 2019 at 21:06

    Najpierw przeczytaj książkę, pomyśl, zastanów się kto tobą, mną i nami rządzi a potem pisz. Ten facet powinien stanąć nie na czele rządu ale przed niezależnym prokuratorem i wytłumaczyć się z wielu wątków tej książki. To jest facet który będąc szczerym w restauracji “Sowa & Przyjaciele” do bólu zalecał nam Polakom zapier… za miskę ryżu! Afera aferę goni i aferą pogania!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020

Dziś 1 czerwca Dzień Dziecka

stw24.pl1 czerwca 2020

Place zabaw i siłownie na powietrzu otwarte od jutra

stw24.pl29 maja 2020

Utrudnienia na drodze gminnej Przyszów …

stw24.pl29 maja 2020

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w sieci

stw24.pl29 maja 2020
mbp

Zarezerwuj książkę przez katalog online

stw24.pl28 maja 2020

Rodzinny Dzień Dziecka w Muzeum

stw24.pl28 maja 2020