W Stalowej Woli

Trumny Lubomirskich zostaną poddane dezynfekcji

Trumny Lubomirskich zostaną poddane dezynfekcji

Pas kontuszowy wykonany z pozłacanych nici, skórzane trzewiki, fragmenty jedwabnych koronek i krzyżyk z pasyjką – renowacja tych zabytkowych przedmiotów, które znajdują się przy szczątkach rodziny Lubomirskich w kryptach klasztoru kapucynów w Stalowej Woli, ma zostać przeprowadzona w tym roku.

Zadania tego podjęło się Stowarzyszenie Przyjaciół Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli – Rozwadowie „Pokój i Dobro”. Całkowity koszt planowanych prac, to 12 tys zł. Stowarzyszenie wystąpiło z prośbą do miasta o dofinansowanie tego przedsięwzięcia w ramach zadania publicznego w kwocie 8 tys. zł i taką otrzymało.

W rozwadowskim klasztorze znajdują się krypty, w których spoczywają członkowie rodu Lubomirskich. Przez ponad 260 lat zostało pochowanych kilkudziesięciu jego członków, a także kilka osób związanych z rodziną. Jak czytamy we wniosku o dofinansowanie złożonym przez stowarzyszenie, do dziś zachowało się 7 trumien, a reszta uległa zniszczeniu. W latach 70-tych ubiegłego wieku całkowicie rozsypane trumny wraz ze szczątkami zostały złożone w zbiorowym grobie pod posadzką. Jak zaznacza stowarzyszenie, te które przetrwały, wymagają pilnego zabezpieczenia. Konieczna jest dezynfekcja w celu zatrzymania procesów degradacyjnych, a także ze względu na bezpieczeństwo osób odwiedzających to miejsce. Dlatego też obecnie nie można wchodzić do krypt.

– „To, czego jesteśmy pewni i chcemy zrobić w ramach tej oferty, to zabezpieczyć, odnowić i wyeksponować pewne części strojów i innych przedmiotów, które znajdują się przy szczątkach zmarłych, i które mogą zostać uratowane przed całkowitym zniszczeniem. W późniejszym czasie, jeśli na to pozwolą własne fundusze, chcemy je wyeksponować w specjalnie przygotowanych gablotach, tak by udostępnić je zwiedzającym. Obecnie renowacji zostaną poddane następujące elementy strojów trumiennych: pas kontuszowy wykonany z pozłacanych nici, skórzane trzewiki, fragmenty jedwabnych koronek i krzyżyk z pasyjką” – czytamy we wniosku stowarzyszenia.

Planowane prace ma wykonać prof. dr hab. Anna Drążkowska, która zajmuje się konserwacją zabytków archeologicznych, konserwacją i rekonstrukcją szat grobowych, badaniem krypt grobowych, historią ubioru, a także badaniami kostiumologicznymi. Obiecała też pomoc i poradę we wszystkich planowanych w przyszłości pracach.

Szacunkowy koszt prac, które są planowane w tym roku, od końca marca do pierwszej połowy czerwca, to 12 tys. zł, w tym: dezynfekcja pochówku – 3 tys. zł, konserwacja pasa kontuszowego – 5 tys. zł, konserwacja obuwia – 3,5 tys. zł, konserwacja drewnianego krzyża z pasyjką – 500 zł.

W dalszej kolejności niezbędna będzie naprawa uszkodzonych trumien, w tym także wymiana uszkodzonych lub rozbitych szyb osłaniających szczątki. Niewykluczone, że po dokładniejszych oględzinach, okaże się, że niezbędne jest wykonanie innych prac renowacyjnych.
Stowarzyszenie ma już kolejne plany konserwatorskie w klasztornych podziemiach, które chce zrealizować we własnym zakresie. Niewiele osób wie, że w jednej z czterech krypt znajduje się duży, bardzo cenny relikwiarz ze szczątkami św. Feliksa męczennika. Tak relikwie, jak i sam relikwiarz wymagają zabezpieczenia przez wilgocią. Konieczne jest m.in. uszczelnienie ścianek relikwiarza, usunięcie uszkodzeń wewnątrz, wymiana tkaniny wyścielającej.

Ponadto w klasztornych podziemiach jest przygotowywana wystawa poświęcona pamięci książąt Lubomirskich. Będą na niej prezentowane m.in. poddane konserwacji elementy ubioru i historia tego rodu.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021